reklama

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – czy warto?

Opublikowano:
Autor:

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – czy warto? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEZarówno oczyszczacze, jak i nawilżacze powietrza to urządzenia, których zadaniem jest ochrona naszego zdrowia. Na rynku dostępny jest sprzęt, który łączy funkcje jednych i drugich, czyli oczyszcza, a zarazem nawilża powietrze. Sprawdźmy, kiedy warto się w niego zaopatrzyć, a kiedy lepszym rozwiązaniem będą dwa oddzielne urządzenia.

Najważniejsze cechy dobrego oczyszczacza powietrza

Zacznijmy od tego, czym powinien wyróżniać się dobry oczyszczacz.

Technologie skuteczne w usuwaniu różnych zanieczyszczeń

O tym, czy urządzenie będzie w stanie efektywnie usuwać zanieczyszczenia, decyduje rodzaj wykorzystywanych przez niego technologii. Według specjalistów z https://ranking-oczyszczaczy.pl/ każdy oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w:

  • filtr HEPA – jest bezkonkurencyjny w walce z pyłami zawieszonymi oraz alergenami, a dodatkowo usuwa wiele bakterii i wirusów,
  • filtr węglowy – pochłania zanieczyszczenia gazowe, w tym rakotwórcze związki organiczne, a także neutralizuje brzydkie zapachy.

Pozostałe technologie mogą (lecz nie muszą) stanowić zaletę, ale nie są niezbędne do oczyszczania powietrza z groźnych zanieczyszczeń, gdyż filtr HEPA w połączeniu z filtrem węglowym eliminują je niemal w 100%.

Wydajność adekwatna do powierzchni pomieszczenia

Wydajność oczyszczacza powietrza, o której informuje przepływ powietrza albo CADR, decyduje o tym, w jak dużym pomieszczeniu urządzenie będzie w stanie dobrze spełniać swoją funkcję. Jeśli wydajność będzie zbyt niska w stosunku do powierzchni, utrzymanie dobrej jakości powietrza będzie wymagało ciągłej pracy w wysokich prędkościach, a to oznacza nieprzyjemny hałas. 

Warto kierować się zasadą, według której 80 m³/h wartości CADR wystarcza na 10 m² powierzchni. Oznacza to, że w celu obliczenia zapotrzebowania na wydajność, należy pomnożyć metraż pomieszczenia przez 8.

Dobry tryb automatyczny

Tryb automatyczny to funkcja, której nie powinno zabraknąć w żadnym oczyszczaczu powietrza. Pracujące w nim urządzenie dostosowuje prędkość obrotów wentylatora do aktualnego stężenia zanieczyszczeń. W praktyce oznacza to szybkie usuwanie smogu, a to sprzyja ochronie naszego zdrowia. 

Najlepszym wyborem będzie oczyszczacz powietrza z czujnikiem pyłu zawieszonego PM2,5. Warto też sprawdzić, jak wygląda zależność między poziomem zanieczyszczeń a prędkością filtracji. Idealne urządzenie będzie przechodzić na najwyższą prędkość, gdy stężenie pyłu zawieszonego przekroczy europejskie normy (według WHO jest to 25 µg/m³). 

Najważniejsze cechy dobrego nawilżacza powietrza

Teraz sprawdźmy, jakie są najważniejsze wyznaczniki dobrego nawilżacza.

Ewaporacja najlepszą technologią nawilżania

Na https://ranking-oczyszczaczy.pl/nawilzacze-powietrza/ możemy znaleźć informację, iż „ewaporacja to najbardziej naturalna i bezpieczna technologia nawilżania powietrza”. Nawilżacze ultradźwiękowe przekształcają bowiem w mikroskopijną mgiełkę wodę wraz z całą jej zawartością, a więc minerałami, chemikaliami itp. Wdychanie takich cząsteczek to poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego w nawilżaczach ultradźwiękowych konieczne jest stosowanie wody destylowanej. 

Nawilżacze parowe stwarzają natomiast ryzyko poparzenia, ponieważ emitują gorącą parę wodną. W przypadku ewaporacji, czyli naturalnego procesu odparowywania wody, problemy te nie występują.

Optymalna wydajność nawilżania

Aby mieć pewność, że nawilżacz utrzyma prawidłową wilgotność, warto wybrać urządzenie o odpowiedniej wydajności. 85 ml/h (a więc 85 g/h, gdyż 1 l wody waży w przybliżeniu 1 kg) to wartość odpowiednia dla 10 m². 

Obecność higrostatu

Higrostat umożliwia nawilżaczy pracę w trybie automatycznym. Wystarczy wybrać pożądany poziom nawilżenia, a sprzęt samodzielnie dąży do jej uzyskania i utrzymania. Dzięki temu łatwo uniknąć przewilżenia powietrza (chociaż w przypadku urządzeń wykorzystujących technologię ewaporacji takie ryzyko jest znikome).

Oczyszczacz z nawilżaczem kontra dwa oddzielne urządzenia

Jedną z głównych wad oczyszczaczy z funkcją nawilżania dostępnych teraz na rynku jest fakt, że rzadko wykorzystują one czujnik pyłu zawieszonego PM2,5. W efekcie słabo reagują na obecność smogu. Jeśli chodzi o wydajność oczyszczania i nawilżania, to wśród urządzeń wielofunkcyjnych można odnaleźć modele zdolne do pracy w dużych pomieszczeniach. Za zaletę można uznać również oszczędność miejsca, co ma szczególne znaczenie w mniejszych pomieszczeniach.

A jak jest z ceną? Wbrew pozorom wybór oczyszczacza z funkcją nawilżacza niekoniecznie jest opłacalny, co zostało udowodnione w artykule 

https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/oczyszczacz-powietrza-z-nawilzaczem. Czy zatem warto wybrać sprzęt wielofunkcyjny zamiast dwóch oddzielnych urządzeń? W pewnych sytuacjach takie rozwiązanie się sprawdzi, jednak nie jest ono tak korzystne, jak mogłoby się wydawać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE