reklama

Ciężarki stalowe do wyważania kół - jakie wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Ciężarki stalowe do wyważania kół - jakie wybrać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEPrzy każdej wymianie kół podczas zlecania usługi słyszymy pytanie: czy wyważać koło? Nasza odpowiedź zawsze powinna brzmieć: tak. Otóż dobrze wyważone koło to gwarancja nie tylko komfortu jazdy, ale także bezpieczeństwo podczas jazdy oraz dłuższa żywotność opon. Niewyważone koło może powodować, nie tylko drgania oraz dyskomfort podczas jazdy, ale także utratę przyczepności lub przedwczesne zużycie opon, części zawieszenia lub układu kierowniczego. Dlatego też bezwzględnie wyważamy koło przy każdym demontażu oraz montażu opony. Weryfikację wyważenia oraz jego korektę zaleca się również po przejechaniu 5000 km, a także w przypadku kolizji na drodze.

Wyważenie koła – jaki ciężarek wybrać?

Korekty wyważania kół dokonuje się poprzez użycie obciążenia o odpowiedniej gramaturze. Ten zabieg pozwoli właściwie skorygować masę koła. Jako obciążenie stosuje się ciężarki do wyważania kół. Gramatura ciężarków podawana jest w gramach. Wynika to z faktu, iż stopień korekty, podczas procesu wyważania koła, podawany jest w gramach. To jaki typ ciężarka do wyważania kół użyjemy, zależy w głównej mierze od rodzaju pojazdu oraz felgi.

Ciężarki do wyważania kół, a rodzaj pojazdu

Wybierając ciężarek, musimy określić rodzaj pojazdu. Ma to ogromne znaczenie, gdyż dla każdego rodzaju pojazdu stosuje się inne ciężarki zróżnicowane pod względem sposobu montażu materiału, z jakiego są wykonane, dostępnej wagi, a także typu felgi. Dlatego ważne jest, aby w pierwszej kolejności określić czy wyważenie koła wykonywane jest w samochodzie osobowym, ciężarowym czy motocyklu.

Ciężarki do wyważania kół, a rodzaj felgi

Rodzaj felgi ma istotne znaczenie. W zależności od typu felgi stosujemy odpowiednio ciężarki do felg stalowych oraz ciężarki do felg aluminiowych. Jeżeli musimy wyważyć koła na felgach stalowych, wówczas naszym wyborem są ciężarki nabijane. Przy felgach stalowych jedynie ten typ ciężarków może być zastosowany. W przypadku felg aluminiowych mamy większy wybór, gdyż tu można zastosować zarówno ciężarki nabijane, jak również ciężarki klejone. Bardzo ważne jest, aby przy wyborze ciężarków do felg aluminiowych zwrócić uwagę na kształt kołnierza felgi. Odpowiedni kształt kołnierza pozwoli nam zastosować ciężarki nabijane. W przypadku braku kołnierza konieczne jest zastosowanie ciężarków klejonych.

Ciężarki nabijane - sposób montażu

Ciężarki nabijane mogą być montowane zarówno na feldze stalowej, jak również na feldze aluminiowej. Przy zakupie ciężarków nabijanych należy zwrócić uwagę, dla jakiego rodzaju felgi są przeznaczone. Ciężarki nabijane różnią się rozmiarem sprężynki mocującej, która utrzymuje ciężarek w odpowiednim miejscu. Ciężarki nabijane, jak nazwa wskazuje, montowane są na feldze poprzez nabicie w odpowiednim miejscu. Ciężarki te dostępne są w gramaturach od 5 do 60 gram. Ciężarki nabijane z uwagi na krótki czas montażu, cieszą się dużą popularnością w serwisach wymiany opon.

Ciężarki klejone – sposób montażu

Ciężarki klejone przeznaczone są jedynie do montażu na felgach aluminiowych. Ten typ ciężarka montowany jest na feldze za pomocą taśmy klejącej. Ciężarki dostępne są w paskach o gramaturze 60g podzielonych na 12 części o wadze 5g. Aby zamontować odpowiednią wagę, należy, za pomocą nożyka, odciąć z paska odpowiednią długość. Ponieważ montaż ciężarków klejonych jest dłuższy, montowane są głównie na felgach, gdzie montaż ciężarków nabijanych jest niemożliwy.

Ciężarki do wyważania kół – różne rodzaje

Z uwagi na wygodę oraz regulacje prawne istotne jest, z jakiego materiału wykonany jest ciężarek. W przypadku ciężarków do felg aluminiowych ważne jest, aby ciężarki wykonane były z plastycznego materiału, który umożliwi łatwy i szybki montaż. Jeśli chodzi o ciężarki do felg stalowych, to ogromne znaczenie ma materiał, który jest nie tylko plastyczny, ale także odporny na korozję oraz bezpieczny dla felgi, gdyż ciężarki do felg stalowych mają bezpośredni kontakt ze obręczą. Na rynku dostępne są ciężarki wykonane ze stali, ołowiu oraz cynku. Ciężarki wykonane z ołowiu charakteryzują się dużą gęstością oraz elastycznością, dzięki czemu są łatwe w montażu. Ciężarki wykonane ze stopu cynku, z uwagi na niższą gęstość, są większe niż ciężarki ołowiane. Na rynku dostępne są również stalowe ciężarki do wyważania kół. Jednak słaba odporność na korozję sprawia, że są one głównie w formie ciężarka klejonego. Wynika to z tego, że taśma klejąca oddziela ciężarek od felgi, dzięki czemu chroni felgę przed korozją.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE