Złota biżuteria w różnych kolorach
To brzmi jak paradoks – złoto, które w oryginalne jest żółte, wygląda jak srebrno, a nazywa się je białym. Warto wiedzieć, skąd się wzięła taka kombinacja i jak w ogóle powstają różne kolory złota. Złoto samo w sobie jest dość miękkim metalem, przez co do wyrobu biżuterii – by była trwała, mocna i odporna – stosuje się dodatki innych metali, które utwardzają złoto. Mówi o tym próba złota – liczba, którą przedstawia, oznacza zawartość czystego złota, reszta z kolei określa ilość innych metali. I właśnie od ich zawartości oraz rodzaju zależy kolor złota.
Łatwo można zauważyć, że białe złoto bywa nieco droższe od żółtego, mimo że wygląda jak tańsze od niego srebro. Jednak do wyrobu białego złota bardzo często stosuje się platynę, która jest wyjątkowo drogim metalem – stąd też większa wartość wyrobów z białego złota, co oczywiście nie jest regułą. Wszystko bowiem zależy właśnie od wykorzystywanego metalu – może to być również srebro.
Białe czy żółte złoto – co wybrać?
Skoro srebro jest tańsze, a białe złoto jest do niego bardzo podobne, to czy warto przepłacać? Zdecydowanie… tak! Wprawne oko dość szybko zauważy różnicę – białe złoto pięknie połyskuje, nie utlenia się, co oznacza, że nie pojawia się na nim nieestetyczny osad, kolor wydaje się pełniejszy i bardziej szlachetny, a sama damska biżuteria z białego złota jest po prostu cenniejsza.
A co z porównaniem białego złota do żółtego? Tutaj decyduje wyłącznie indywidualny gust. Nie każdy bowiem przepada za żółtym odcieniem klasycznego złota. Wydaje się on mało uniwersalny i o ile doskonale pasuje do obrączek ślubnych czy pierścionków zaręczynowych, co widać w bogatej ofercie salonów jubilerskich, takich jak Savicki, o tyle noszenie na co dzień złotych kolczyków czy łańcuszka nie każdemu odpowiada i nie do każdego stroju pasuje.
Złota biżuteria jest nieco bardziej strojna, bowiem samo złoto kojarzy się z przepychem i luksusem, ale… nie zawsze w dobrym wydaniu. Niezbyt pasuje też do jakże modnych, ponadczasowych kolorów, takich jak szarość, za to pięknie podbija zieleń, czerwień czy granat, tworząc nieco egzotyczne, orientalne połączenie. Jednak białe złoto daje o wiele więcej możliwości, jest nieco bardziej uniwersalne, wydaje się skromniejsze i bardziej stonowane. To oczywiście tylko wrażenie, ponieważ wartość jest równie duża, jeśli nie wyższa. Zdecydowanie łatwiej dobrać biżuterię w srebrnym, czy „białym” kolorze do większości strojów i okazji, dlatego też białe złoto cieszy się coraz większym powodzeniem.