reklama
reklama

Wyjazd do sanatorium – jesień 2024. Ile zapłacisz i jak długo poczekasz na wyjazd?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. zpleszewa.pl

Wyjazd do sanatorium – jesień 2024. Ile zapłacisz i jak długo poczekasz na wyjazd? - Zdjęcie główne

Do sanatorium, jeżeli bardzo się postaramy, możemy wyjechać również z rodziną lub przyjaciółmi (zdjęcie ilustracyjne) | foto arch. zpleszewa.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

POLSKA I ŚWIATOtrzymaliście skierowanie do sanatorium i chcielibyście wiedzieć, gdzie i kiedy macie szansę najszybciej wyjechać? Przygotowaliśmy dla Was poradnik, w którym znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania.
reklama
reklama

  • Już od przeszło roku lekarze wystawią skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wyłącznie w formie elektronicznej, czyli tzw. e-skierowanie.
  • W ciągu 30 dni zostaje ono przesłane do oddziału NFZ, gdzie zatwierdza je lekarz specjalista.
  • Tuż po tym przyszły kuracjusz dostaje informację, jaki numer otrzymało jego skierowanie i jaki jest przewidywany okres oczekiwania.
  • Może się zdarzyć, że w sanatorium, które oferuje leczenie lub rehabilitację, jakich potrzebujemy, ma wolne miejsca niemal "od ręki". Wówczas mamy 14 dni, aby wyjechać na leczenie. 
 

Od tego zależy, kiedy wyjedziemy. Jak zabrać ze sobą osobę towarzyszącą?

Jeżeli jednak brakuje miejsc, sami możemy monitorować, na jakim etapie jest nasze sprawa, korzystając z intenetowej przeglądarki skierowań na leczenie uzdrowiskowe.  Wystarczy wpisać w nią datę urodzenia oraz numer skierowania (e-skierowanie dostępne jest na Internetowym Koncie Pacjenta, czyli IKP). 

reklama

Czas oczekiwania na wyjazd do uzdrowiska zależy od województwa. Najkrócej czekają mieszkańcy Pomorza, Podlasia oraz Warmii i Mazur, bo ok. czterech miesięcy. W Lubelskiem już ok. sześciu miesięcy, a w Wielkopolsce siedem. W Łódzkiem natomiast aż 10 miesięcy. 

Osoby, które chciałby wyjechać do sanatorium np. z mężem, siostrą, czy sąsiadką, również mają taką szansę, jednak pod kilkoma warunkami. Jak wyjaśnia nam Anna Leder z NFZ, połączenie e-skierowań pacjentów możliwe jest tylko wtedy, jeśli trafią one do systemu tego samego dnia.

Pacjenci, którzy w tym samym dniu, u różnych lekarzy bądź u tego samego lekarza, otrzymają e-skierowania do uzdrowiska i chcą wyjechać razem, powinni napisać pismo lub mejla do odpowiedniego oddziału NFZ z prośbą o połączenie skierowań. W piśmie należy podać imiona, nazwiska, adresy i daty urodzenia. Po otrzymaniu pisma i sprawdzeniu, że e-skierowania wpłynęły tego samego dnia, będziemy mogli takie skierowania połączyć. Pacjenci, których e-skierowania wpłynęły do nas w różnych terminach – nawet jeśli to był jeden dzień różnicy – mogą wyjechać razem jedynie korzystając z tzw. „zwrotów”

reklama

– tłumaczy nam Anna Leder. 

Wyjazd do sanatorium z tzw. zwrotów. Szansa na szybsze przyjęcie 

Wspominane "zwroty" to skierowania, z których nie mogli skorzystać inni pacjenci. W ciągu kilku-kilkunastu dni można wyjechać do uzdrowisk nad morzem i w górach. To propozycja dla osób, dla których priorytetem jest szybkie podjęcie leczenia sanatoryjnego.

Z wcześniejszego wyjazdu ze "zwrotu" będzie mogła skorzystać wyłącznie osoba, której skierowanie zostało już rozpatrzone pozytywnie i która ma swój numer na liście oczekujących. Aby móc wykorzystać zwrócone skierowanie, musi ono odpowiadać profilowi leczenia. Oznacza to, że jeśli będzie dostępne skierowanie ze zwrotu na pobyt w górach w sanatorium o danym profilu leczenia, nie będzie mogła go wykorzystać osoba, której stan zdrowia nie pozwala na wyjazd w góry. Z propozycji wcześniejszego wyjazdu mogą korzystać osoby, którym już upłynęło 18 miesięcy od powrotu z sanatorium – wyjaśnia Anna Leder. 

reklama

Informacje o "zwrotach" możecie uzyskać, dzwoniąc na infolinię pod numer tel. 800 190 590

Pobyt w sanatorium. Ile nas kosztuje "darmowy" wyjazd? 

Za wyjazd do sanatorium płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Musimy jednak mieć świadomość, że z jego budżetu pokrywane są tylko koszty zabiegów, które będziemy mieli tam wykonywane. Za zakwaterowanie oraz wyżywienie musimy zapłacić – na szczęście względnie niewiele – z własnej kieszeni. Kwoty są ustalane przez Ministra Zdrowia i placówki nie mogą ich samodzielnie modyfikować. Resort podaje dzienną stawkę, co oznacza, że musimy ją pomnożyć przez liczbę dni w sanatorium. Zwykle jest to 21

To, ile zapłacimy, zależy od tego, na co się zdecydujemy – to znaczy, czy chcemy mieć pokój tylko dla siebie i jak "bogato" ma być on wyposażony. Czy chcemy mieć łazienkę, czy tylko zlew i WC? Aktualny cennik wygląda następująco:

  • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym, czyli z prysznicem, umywalką i WC (32,6 zł);
  • pokój jednoosobowy w studiu (26,1 zł); 
  • pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (24,9 zł);
  • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (19,5 zł);
  • pokój dwuosobowy w studiu (16,5/24,9);
  • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (14,2 zł);
  • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (12,5 zł);
  • pokój wieloosobowy w studiu (11,9/13,6);
  • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (10,6 zł).

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama