Od dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej dowiadujemy się, że dzisiaj strażacy interweniowali dwa razy. Pierwsze zgłoszenie dotyczyło podmytego chodnika w Krzątce (gmina Majdan Królewski) i w Kolbuszowej na ul. Sokołowskiej w związku z zalaną drogą. Mundurowi pomagali usnąć skutki ulewy, przez które zostały wymyte wieka studzienek kanalizacyjnych.
Działania ratownicze były niezbędne w usuwaniu skutków nawałnic, które spowodowały uszkodzenia drzew, infrastruktury oraz zalania niektórych obszarów. Brygadier Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, podkreślił, że była to już 40. interwencja strażaków związana z burzami, które nawiedzają ten region.
Usuwają skutki nawałnic - działania strażaków
Najważniejszymi zadaniami podkarpackich strażaków były usuwanie połamanych konarów drzew oraz gałęzi, które spadły na ulice, chodniki, posesje oraz linie energetyczne. Ponadto strażacy udrażniali przepusty drogowe oraz pomagali w usuwaniu wody z zalanych piwnic i posesji. Intensywne opady deszczu i silne wiatry były głównymi czynnikami przyczyniającymi się do tych szkód.
Najwięcej interwencji w powiatach leżajskim i rzeszowskim
Brygadier Betleja dodał, że najwięcej zgłoszeń o uszkodzeniach oraz interwencji strażaków odnotowano w powiatach leżajskim i rzeszowskim. Na szczęście, nie odnotowano żadnych obrażeń wśród ludzi.
Apel o ostrożność i bezpieczeństwo
Apelując do społeczeństwa, bryg. Betleja przekazał, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Mieszkańcom zaleca się pozostawanie w domach, unikanie wychodzenia na zewnątrz, a także zabezpieczenie balkonów i tarasów przed przedmiotami, które mogą być porwane przez wiatr. Kierowców zaś proszono o nieparkowanie samochodów pod drzewami oraz o unikanie wchodzenia do parków i lasów.
Ostrzeżenie drugiego stopnia - stan alarmowy
Ostrzeżenie drugiego stopnia o burzach z gradem na terenie Podkarpacia zostało wydane w piątek i obowiązywało do soboty do godziny 16. Sytuacja była na tyle poważna, że w ciągu zaledwie kilku godzin, podkarpaccy strażacy wyjechali aż 52 razy w celu przeciwdziałania skutkom nawałnic.
Zerwane dachy i aktywność elektryczna
Na skutek nawałnicy doszło nawet do zerwania poszycia dachowego z budynków gospodarczych w miejscowości Kopki, leżącej w powiecie niżańskim. Polscy Łowcy Burz donoszą o gwałtownych opadach i silnych ulewach, które dotknęły południowo-wschodnią oraz południową Polskę. Aktywność elektryczna oraz silne wiatry, osiągające prędkość nawet do 80-100 km/h, towarzyszyły burzom.
Nadchodzące Burze
Ostrzeżenie zostało potwierdzone przez Polscy Łowcy Burz, którzy monitorowali sytuację. Według nich, nawałnica przemieszczała się w kierunku Rzeszowa, gdzie spodziewano się jej nadejścia w ciągu pół godziny od wydania alertu. Następnie prognozowano, że burza przesunie się nad województwo lubelskie oraz wschodnie powiaty świętokrzyskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.