Kiedy mówimy o zorzy polarnej, większość z nas wyobraża sobie zielone, błyszczące fale na nocnym niebie. Jednak czasami natura serwuje nam jeszcze bardziej niesamowity spektakl – różową zorzę polarną. Taki obraz można było zobacz w nocy m.in. w Kolbuszowej czy Porębach Dymarskich.
Zorza polarna, znana także jako aurora borealis na półkuli północnej, jest efektem interakcji między polem magnetycznym Ziemi a naładowanymi cząstkami z wiatru słonecznego. Te cząstki, przede wszystkim elektrony i protony, kiedy wnikają w atmosferę ziemską, zderzają się z gazami takimi jak azot i tlen. Zderzenia te powodują emisję światła, które widzimy jako zorzę.
Kolory zorzy polarnej
Zorza polarna zazwyczaj pojawia się w kolorach zielonym, żółtym, niebieskim, fioletowym, a czasami w odcieniach czerwieni. Różowe barwy są wynikiem wyjątkowego połączenia czerwieni emitowanej przez wysokoenergetyczne zderzenia z atomami tlenu oraz zielonego światła, które dominuje w zorzy polarnej. To rzadkie połączenie nadaje zorzy niesamowite, różowe odcienie, które są szczególnie widoczne na dużych wysokościach.
Rzadsza różowa zorza
Choć różowa zorza polarna jest rzadsza niż jej zielony odpowiednik, jej pojawienie się jest równie fascynujące. Obserwacja tego zjawiska może być nie tylko spektakularnym doświadczeniem wizualnym, ale również przypomnieniem o niesamowitej dynamice naszej planety i jej interakcji z kosmosem.
Niezwykłe zjawisko na Podkarpaciu
W czwartkową noc mieszkańcy Podkarpacia, w tym powiatu kolbuszowskiego, mieli okazję na własne oczy zobaczyć różową poświatę tańczącą wśród gwiazd. Tym samym byli świadkami jednego z najbardziej urzekających przedstawień, jakie przyroda ma do zaoferowania.Zobacz zdjęcia wykonane przez naszych Czytelników.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.