Reklama

Usuń te aplikacje z telefonu. Wymuszą logowanie i narażą na koszty

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: iStock

Usuń te aplikacje z telefonu. Wymuszą logowanie i narażą na koszty - Zdjęcie główne

Sprawdź, czy nie ma tych aplikacji na swoim telefonie. | foto iStock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PO GODZINACH Kolejny raz użytkownicy systemu Android narażeni byli na dostępność programów zagrażających bezpieczeństwu danych. Specjaliści z zakresu informatyki zidentyfikowali trzy szkodliwe aplikacje, których używanie może doprowadzić do kradzieży istotnych informacji. Alert ekspertów dotyczy logowania za pomocą Facebooka i możliwej utraty pieniędzy. Szkodliwe edytory zdjęć

Sprawę komentują specjaliści z USA. Jak czytamy w Bleeping Computer (amerykańskim portalu internetowym zajmującym się zagadnieniami z zakresu cyberbezpieczeństwa), są to aplikacje związane z edycją zdjęć. Te informatyczne “szkodniki” są w stanie narazić użytkowników Facebooka na potężne koszty.

Przeciętny użytkownik może stracić pieniądze poprzez uruchamiane bez jego zgody kampanie medialne.

Jak to działa?

Żeby korzystać z rzeczonych programów, wymagane jest logowanie do nich za pośrednictwem Facebooka. W ten sposób nasze dane są przejmowane i wykorzystywane za pomocą hakerskiego kodu. Wówczas w naszym imieniu uruchamiane są kampanie reklamowe, za które nieświadomy niczego użytkownik musi później zapłacić.

- Te aplikacje na Androida wymagają od użytkowników zalogowania się za pośrednictwem konta na Facebooku, aby uzyskać dostęp do nich, a następnie po cichu zbierają dane uwierzytelniające za pomocą zaszyfrowanych poleceń JavaScript ukrytych w aplikacji

– opisują autorzy publikacji.

Przejrzyj swój smartfon

Programiści zwalczający cyberprzestępczość znaleźli w ostatnim czasie trzy takie programy dostępne do pobrania w popularnym Sklepie Play. Każdy, kto posiada urządzenie z systemem Android, powinien sprawdzić, czy nie zainstalował w jego pamięci aplikacji z czarnej listy.

Jeżeli tak, należy jak najszybciej odinstalować je, ponieważ nawet usunięcie ich z wirtualnego marketu nie zatrzyma działania już pobranych. Zagrożenie dotyczy również tych osób, które nie wykorzystują do pobierania nieznanych źródeł. Przedstawione aplikacje zostały zainstalowane już kilkaset tysięcy razy przez użytkowników z całego świata.

Najnowszym programem działającym w opisany sposób jest Blender Photo Editor - Easy Photo Background Editor. Jak wskazuje Bleeping Computer, podobny schemat działania oszustów dotyczył również Magic Photo Lab - Photo Editor oraz Pix Photo Motion Edit 2021.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy