Majówka to idealny czas na spędzenie go razem z rodziną, np. podczas wspólnej wycieczki rowerowej. Taką wyprawę można zaplanować na jeden dzień, korzystając z walorów przyrodniczych najbliższej okolicy, można także pomyśleć o kilkudniowym wypadzie do innych miejscowości. W przypadku drugiej opcji trzeba uwzględnić także noclegi.
Spoglądając na długoterminową prognozę pogody, można odnieść wrażenie, że niekoniecznie dla wszystkich dobrą opcją byłoby zorganizowanie spania pod namiotem, połączonego z chociażby pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem. Gdyby jednak tegoroczna majówka okazała się pogodowo bardziej łaskawa, nasze jednoślady powinny być wyposażone w odpowiednie sakwy rowerowe, które pomieszczą np. namiot czy karimatę i nie będą obciążały naszych pleców. W innym przypadku powinien wystarczyć zwykły, niewielki plecak.
Jaki rower wybrać? To zależy, gdzie chcesz jeździć
Wybór odpowiedniego roweru na majową wyprawę będzie oczywiście uzależniony od trasy, jaką ostatecznie obierzemy. Każdy jednoślad ma swoje indywidualne cechy, które dostosowane są do odpowiednich warunków.ŚCIEŻKI ROWEROWE W MIEŚCIE - gdy zdecydujemy się na przejażdżkę po mieście, najlepszym wyborem będzie rower miejski. Taki jednoślad idealnie nadaje się do wypraw po utwardzanych nawierzchniach, a ich konstrukcja najczęściej stawia przede wszystkim na komfort podróżującego. Często rowery miejskie są wyposażone w np. bagażnik czy koszyk, w którym można umieścić najpotrzebniejsze rzeczy. Warto wspomnieć, że wiele wielkopolskich miast na swoich miejskich trasach rowerowych ma umieszczone stacje do naprawy jednośladu, tak że żadna awaria na trasie nie powinna być nam straszna.
WYPRAWA DO LASU - w przypadku wyboru przejażdżki po leśnym dukcie powinniśmy zaopatrzyć się w bardziej specjalistyczny rower o grubszych oponach, który zapewni większą amortyzację i bezpieczeństwo podczas jazdy. Na bardziej wymagający teren polecane są rowery typu gravel oraz MTB. Ten pierwszy nadaje się idealnie na szybkie pokonywanie długich dystansów na drogach szutrowych, czy leśnych duktach. MTB zaś jest rowerem bardziej uniwersalnym, który poradzi sobie nawet z bardzo wymagającymi polnymi drogami. Należy pamiętać, że najważniejsza jest prawidłowa ocena terenu po jakim będziemy się poruszać.
SZLAKI GÓRSKIE - najbardziej wymagający teren potrzebuje najbardziej profesjonalnych rowerów. Jeśli chcemy wybrać się na wyprawę w np. góry, to powinniśmy wybrać jednoślady trialowe, enduro lub downhill. Pierwszy z wymienionych typów świetnie sprawdza się na przygotowanych leśnych ścieżkach i szlakach górskich. Enduro to rower, który wjedzie wszędzie i może pokonać prawie każdą przeszkodę. Downhill zaś jest specjalnie dla tych, którzy lubią szybkie zjazdy.
Przed wyruszeniem na majówkę sprawdź swój rower
Zanim wsiądziemy na nasz jednoślad i wyruszymy w drogę, koniecznie musimy sprawdzić jego stan techniczny. Powinniśmy przede wszystkim skupić się na regulacji hamulców i przerzutek, wyczyścić i nasmarować łańcuch, a także dokręcić poluzowane części. Koniecznie należy również sprawdzić stan powietrza w kołach, sprawność świateł i natężenie szprych. Dopiero kiedy wszystkie te elementy będą działały bez zarzutu, możemy bezpiecznie wybrać się na majową wycieczkę.
Co wziąć ze sobą na wyprawę rowerową?
Planując tak krótką wycieczkę rowerową, jak i dłużą wyprawę należy pamiętać, że im mniej rzeczy ze sobą bierzemy, tym lepiej. Jeśli zdecydujemy się na dojazd do miejsca, skąd będziemy wyruszać samochodem, to powinniśmy wziąć ze sobą przede wszystkim kask, okulary przeciwsłoneczne, zestaw narzędzi rowerowych (jeśli będziemy poruszać się poza miastem), nawigację, pompkę, zapasową dętkę, dodatkowe oświetlenie, apteczkę, zapięcie rowerowe oraz prowiant.Gdy jednak na rowerową majówkę wybieramy się od razu z naszego miejsca zamieszkania, to warto wziąć także powerbank do naładowania telefonu czy nóż wielofunkcyjny i środki czystości. Koniecznie pamiętajmy także o kamizelkach odblaskowych. Tuż przed wyjazdem sprawdźmy prognozę pogody, aby zabrać ze sobą odpowiednią odzież. Gdy wybieramy się jednośladami np. nad jezioro, możemy "uzbroić się" również w koce, niewielki kosz do piknikowania czy środek na komary.
Kleszcze powoli budzą się do życia, więc zakładajmy na siebie jak najmniej białych rzeczy i uważajmy na te drobne pajęczaki, które nawet chwilę odpoczynku na trawie mogą wykorzystać do związania się z nami na dłużej.
Rowerowa wyprawa - ciekawa opcja na rodzinną majówkę
Pandemiczne lata, kiedy wielokrotnie byliśmy zmuszani do pozostania w domach, z pewnością nie sprzyjały rozwojowi aktywności fizycznej. Problem tej dotyczył szczególnie dzieci, które zajęcia wychowania fizycznego miały organizowane w bardzo ograniczonym zakresie.Wspólna, rodzinna wyprawa rowerowa staje się więc świetną alternatywą dla siedzenia w domu przed telewizorem lub kolejnej posiadówki, podczas której głównie się je. A taka wyprawa rowerowa nie tylko pozytywnie wpływa na nasz organizm, ale także posiada walory krajoznawcze oraz wzmacnia więzi rodzinne. Na jej zakończenie można również zrobić fajny piknik na łonie natury.
Ścieżki rowerowe na terenie gminy Kolbuszowa
Na terenie gminy Kolbuszowa znajdują się cztery oznakowane trasy rowerowe, z różnym stopniem trudności.Kolor trasy: niebieski
- Trudność trasy: średnia.
- Długość: 32,2 km.
- Czas przejazdu: 3 – 4 godziny.
- Przebieg trasy: Kolbuszowa – Domatków – Przedbórz – Huta Przedborska – Poręby Kupieńskie – Kupno – Bukowiec – Kolbuszowa.
Kolor trasy: zielony
- Trudność trasy: średnia.
- Długość: 17,2 km
- Czas przejazdu: 2 – 3 godziny.
- Przebieg trasy: Kolbuszowa – Kolbuszowa Górna – Kłapówka – Werynia – Kolbuszowa. Trasa przebiega głównie drogami asfaltowymi.
Kolor trasy: czerwony
- Trudność trasy: łatwa.
- Długość: 3,5 km.
- Czas przejazdu: 0,5 godziny.
- Przebieg trasy: Brzezówka – Nowa Wieś.
Kolor trasy: żółty
- Trudność trasy: łatwa.
- Długość: 5,5 km
- Czas przejazdu: 1 godzina.
- Przebieg trasy: Werynia – Zarębki (Mechowiec).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.