Reklama

Mazurzanie na paradzie wielkanocnej w Tryńczy. - Stało się to naszą tradycją - mówi prezes OSP Mazury [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W niedzielę, 24 kwietnia, w Tryńczy (powiat przeworski) odbyła się 17. Ogólnopolska i 28. Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnych "Turki 2022". Udział w paradzie wzięły Mazurska Straż Grobowa wraz z Dziecięcą Drużyną i Mazurska Orkiestra Dęta.

Turki to nazwa straży grobowych. Tak nazywa się zarówno członków oddziałów wojskowych, jak i całego rytuału pełnienia warty oraz triumfalnych parad odbywających się w Wielką Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny.

Tradycja Parady Straży Wielkanocnej w Tryńczy (powiat przeworski) sięga ponad 300 lat. Co roku zjeżdżają się tam oddziały straży z całej Polski, które przygotowują musztry paradne. 

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej, polowej mszy św. pod przewodnictwem Abp Adama Szala, następnie odbył się pokaz musztry paradnej, a zwieńczeniem Parady Turków był koncert zespołu "Harnasie" z klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich. Podczas parady mogliśmy podziwiać mieszkańców Mazurów (gmina Raniżów).

Czesław Białas, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Mazurach, zaznacza, że druhowie jeżdżą na parady od ponad dziesięciu lat. - Stało się to naszą tradycją - mówi szef strażaków. 

Druhowie w okresie trwania Wielkiego Postu przygotowują się do parady, ćwicząc układy, musztry paradnej. 

Prezes Białas dodaje, że od kilku lat strażakom towarzyszą mniejsi druhowie z Dziecięcej Drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej z Mazurów. - Trzeba się cieszyć, że dzieci chcą i mają zapał - zaznacza Czesław Białas, żywiąc nadzieję, że z młodego pokolenia wyrosną kolejni strażacy chcący nieść bezinteresowną pomoc potrzebującym mieszkańcom. 

Strażacy za udział w paradzie otrzymali dyplomy i podziękowania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy