Idealne warunki atmosferyczne i burza geomagnetyczna - to wszystko sprawiło, że w niedzielny wieczór na niebie oglądaliśmy zorzę polarną. Najlepsze widoki były na północy Polski, ale mogliśmy ją także dostrzec na południu kraju, także na Podkarpaciu.
- W piątek doszło do umiarkowanie silnego rozbłysku Słońca, który połączony z wyskokami słonecznymi i kolonialnymi wyrzutami masy doprowadził po 48 godzinach do tego, że do ziemskich biegunów magnetycznych dotarła chmura naładowanych cząstek. W niedzielny wieczór w wysokich warstwach atmosfery wywołała bardzo silną burzę geomagnetyczną klasy G4
- czytamy na portalu Twoja Pogoda.
Mieszkańcy Podkarpacia kiedy tylko spojrzeli na północ, mogli dostrzec to spektakularne zjawisko. Efekt? Wiele zdjęć, które znalazły się w sieci.
Co ciekawe to nie było jedyne zjawisko na niebie. Mogliśmy także oglądać koniunkcję Księżyca oraz Wenus.
Czym jest zorza polarna?
Zorza polarna to zjawisko obserwowane w górnej atmosferze, w pobliżu biegunów magnetycznych planety, zjawisko świetlne charakteryzujące się silnym polem magnetycznym.Na Ziemi zorze najczęściej występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.