W ogólnopolskim konkursie w Kazimierzy Dolnym wzięło udział 27 kapel, 36 zespołów śpiewaczych, 17 instrumentalistów, 30 solistów śpiewaków oraz 26 grup w konkursie "Mistrz i Uczeń". W sumie było to 650 artystów ludowych z różnych części Polski.
Kolbuszową reprezentowała Kapela Kazimierza Marcinka, która do domu wróciła z "Basztą" - główną nagrodą w konkursie. - Po raz pierwszy w historii tej imprezy nagroda najwyższej rangi przypadła muzykom prezentującym folklor lasowiacki - podkreśla Wiesław Sitko, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej.
Jak zaznacza, artyści wytworzyli na festiwalowej scenie wyjątkową atmosferę.
- Grali jak na skrzydłach, prymista zadziwiał wirtuozerią charakterystycznych dla swojej muzykanckiej techniki ozdobników, świetnie za nim podążał doskonały sekundzista Wiesław Malec. Marnujący wcześniej swój talent w innych kapelach Franciszek Materna idealnie basował, pilnując tempa, rytmu grania. Takiej chemii na scenie nie wytworzył żaden z zespołów występujących na festiwalowej scenie, starannie wyselekcjonowanych podczas regionalnych kwalifikacji
- mówi dyrektor kolbuszowskiego MDK i dodaje:
- Wielcy lasowiaccy muzykanci: Jan Książek, Władysław Pogoda, Jan Marek, Jan Cebula czy Jan Marzec, patrzą pewnie z lasowiackiej części raju i oklaskują poczynania Marcinka i jego muzykantów. Tych, którzy przywracają piękno prostego i pięknego, puszczańskiego folkloru granego na dwunastu strunach przy pomocy trzech smyków i niesamowitego talentu!
Wiosną tego roku MDK w Kolbuszowej wydał płytę "Kazimierz Marcinek z Kapelą" - to ostatni krążek z cyklu "Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej".w, na których szumiała niegdyś puszcza - mówi Wiesław Sitko.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.