W tym roku to najsłodsze polskie święto przypada 24 lutego. Tłusty czwartek zawsze wypada 52 dni przed Wielkanocą. Pierwsze wzmianki o tym święcie w Polsce pojawiają się w XIII wieku. Kiedy na naszych stołach pojawiły się pączki? Ten słodki wypiek na ziemiach polskich był znany w XVI wieku. Badacze twierdzą, że ten rodzaj słodyczy przywędrował z Turcji lub z Austrii. Początkowo pączki nadziewano... słoniną. Zresztą dawniej w ten dzień na stołach, w zależności od klasy społecznej, można było znaleźć mięsa, kiełbasę, słoninę oraz kaszę i kapustę ze skwarkami. Najważniejsze w tym dniu były jednak słodkie i tłuste przysmaki: bliny, pączki, racuchy, faworki.
Jedzenie słodkości to jedno, ale warto dodać, że jeszcze nie tak dawno żywe były inne ciekawe tradycje związane z tym dniem. Kraków i combrowy czwartek. Kobiety do południa gościły się w cukierniach i kawiarniach. Jadły słodkości, piły alkohol. W południe wlekły z przedmieścia słomianą kukłę symbolizującą wrednego combra aż pod same Sukiennice, gdzie była rozrywana przez tłum. W Wielkopolsce panny organizowały kawalerom imprezę, opłacając im z własnych pieniędzy poczęstunek i muzykantów.
Oponki uczniowskie
Składniki:
- 500 g sera białego
- 400 g mąki
- 100 g cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 4 żółtka
- 1 łyżeczka sody
- 250 ml śmietany 18 %
- 1 łyżka octu
- olej do smażenia ok. ½ l
- 4 łyżki cukru pudru i 1 łyżeczka cukru waniliowego do posypania
Ser zmielić w maszynce lub przecisnąć przez praskę, dodać cukier, przesianą mąkę, żółtka i pozostałe składniki, wyrobić gładkie ciasto, rozwałkować, wykrawać krążki z dziurką i smażyć na rozgrzanym tłuszczu na złoty kolor.
Chrupiące faworki
Składniki:
- 300 g mąki
- 4 żółtka, 1 jajo
- szczypta soli
- ocet (1-2 łyżeczki)
- 5-6 łyżeczek gęstej śmietany
- olej do smażenia (ok. 1 litr)
- ½ szklanki cukru pudru
Mąkę przesiać na stolnicę, dodać szczyptę soli. Żółtka, jajo i śmietanę wymieszać, dodać do mąki, wymieszać. Nożem zarobić ciasto, wlewając ocet. Zlepić rękami i wyrobić gładkie, twarde ciasto, zbić tłuczkiem na stolnicy (10 min). Podzielić ciasto na części, rozwałkować i kroić i formować chrust. Smażyć na jasnozłoty kolor i posypać cukrem pudrem.
Pączki z różą
Składniki:
- 80 g drożdży
- 1 kg mąki
- 150 g cukru
- 2 szklanki mleka
- 8 żółtek, 100 g masła
- 1 cukier waniliowy
- kieliszek spirytusu lub octu
- marmolada różana lub wieloowocowa 500 g
- cukier puder
- ½ kg smalcu i ½ litra oleju do smażenia
Mąkę przesiać do miski i lekko ogrzać, ciągle mieszając. Stopić i przestudzić masło. Sporządzić rozczyn z drożdży, odrobiny cukru, niewielkiej ilości mąki i połowy mleka (powinien mieć gęstość śmietany). Odłożyć do wyrośnięcia. Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym, dodać wyrośnięte drożdże, mąkę, resztę ciepłego mleka i szczyptę soli. Wyrobić. Gdy ciasto będzie gładkie i lśniące, dodać spirytus i stopione masło. Wyrabiać dalej aż na cieście pojawią się pęcherzyki powietrza. Przykryć ściereczką, odłożyć na 15 minut do wyrośnięcia.
Stopić smalec i olej. Kiedy ciasto w misce wyrośnie, wyłożyć je na stolnicę, oprószyć mąką i rozwałkować na gruby placek. Szklanką wykrawać krążki, nadziewać je marmoladą, mocno sklejać, układać na oprószonej mąką stolnicy miejscem sklejenia do dołu. Gdy zwiększą objętość i staną się kuliste, wkładać je na gorący tłuszcz i smażyć z obu stron na złoty kolor. Osączyć z tłuszczu, posypać cukrem pudrem.
Faworki
Składniki na 1 porcję:
- 200 g mąki pszennej
- 3 żółtka
- 3-4 łyżki śmietany
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka spirytusu
- 500 g smalcu (można dać 2 kostki smalcu i szklankę) oleju
- szczypta soli
Ciasto zagniatamy dość intensywnie, rozciągamy bohemy, by nabrało powietrza. Wałkujemy dość cienko i wycinamy na prostokąty, w środku robimy nacięcie i jedną faworki przekładamy. Smażymy na rozgrzanym tłuszczu, aby leciutko się zarumieniły. Posypujemy cukrem pudrem.
Cytrynowe mini pączki
Przepis na ok. 40 sztukSkładniki:
- 400 g mąki pszennej
- 2 żółtka
- 4 łyżki śmietany
- 30 g drożdży
- ½ szklanki mleka
- 2 łyżki roztopionego masła
- 3 łyżki cukru
- 1 łyżka spirytusu lub octu spirytusowego
- Skórka z cytryny
- 4 łyżki soku z cytryny
- olej do smażenia i cukier puder do posypania
Drożdże rozpuszczamy w letnim mleku z dodatkiem cukru. Odstawiamy na 5 minut. Do przesianej mąki dodajemy żółtka, śmietanę, spirytus, skórkę i sok z cytryny oraz roztopione masło. Dodajemy rozpuszczone drożdże. Wszystkie składniki wyrabiamy na gładkie, elastyczne ciasto. Przykryte ciasto odkładamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 45 minut. Przekładamy na stolnicę i lekko zagniatamy i wałkujemy na grubość ok. 1 cm. Kieliszkiem o średnicy ok. 3 cm wykrawamy małe krążki i zlepiamy w równą kulkę. Smażymy na rozgrzanym oleju na złoty kolor, a następnie odsączamy na papierowym ręczniku. Przestudzone posypujemy cukrem pudrem.
Spiralki z ciasta parzonego
Składniki (na ponad 20 spiralek):Ciasto parzone:
- 200 g mąki pszennej
- 100 g masła
- 250 ml wody
- 4 jajka (M) w temperaturze pokojowej
- Szczypta soli
Wykonanie:
Ciasto parzone: mąkę przesiać do miseczki. Do rondla wlać wodę, dodać szczyptę soli i masło. Podgrzewać na średnim ogniu, aż masło się rozpuści, a całość zacznie się lekko gotować. W tym momencie wsypać naraz całą mąkę i od razu energicznie mieszać łyżką, aż powstanie jednolite i gładkie ciasto. Mieszać do momentu, aż na dnie garnka zrobi się biały osad. Ciasto przełożyć do zimnej miski i odczekać, aż przestygnie (ja zawsze wkładam palec w ciasto, by sprawdzić, czy jest już dobre – jeśli nie parzy, a jest dość ciepłe, to znaczy, że można zacząć dodawać jajka). Do ciasta dodać pierwsze jajko i dokładnie zmiksować, aż ciasto przestanie się "ślizgać". Tak samo postąpić z resztą jajek. Ciasto jest gotowe.
W tym czasie można zacząć podgrzewać olej i przygotować papier do pieczenia. Z papieru wyciąć kilkanaście kwadratów wielkości 10 cm x 10 cm. Ciasto przełożyć do szprycy/rękawa cukierniczego, z zamontowaną końcówką w kształcie dużej gwiazdki. Każdy kawałek papieru przesmarować odrobinką olejem. Ciasto wyciskać na papier tak, aby powstały spiralki – zaczynając wyciskanie ciasta od lewego górnego rogu kawałka papieru i kierując się okrężnymi ruchami w dół. Powstałe 3 kółka muszą się stykać, inaczej spiralki się pokrzywią.
Każde koło w spiralkach powinno powstawać ruchem przeciwnym do wskazówek zegara. Olej powinien mieć temperaturę 180C. Spiralki wkładać do rozgrzanego oleju – papierem do góry. Spiralki powinny od razu się odlepić i wpaść do oleju lub uczynić to za krótką chwilę. Smażyć z każdej strony ok. 4-5 minut, aż się zezłocą. Wyjąć na ręcznik papierowy, by usunąć nadmiar tłuszczu. Lukrem polewamy jeszcze ciepłe spiralki, natomiast cukrem pudrem oprószamy już całkowicie wystudzone.
Pączki Yum Yums
Składniki:
- 220 g wody
- 1 jajko
- 25 g drożdży
- 2 łyżki wódki
- 450 g mąki pszennej
- 25 g cukru
- szczypta soli
- 90 g zamrożonego masła
- olej rzepakowy do smażenia
- 200 g cukru pudru
- 30 g soku z cytryny
- 20 g wody
W misce wymieszać wodę, jajko, wódkę oraz drożdże. Gdy składniki są wymieszane, dodajemy cukier, sól i mąkę i mieszamy. Dodajemy zamrożenie kawałki masła tak, aby ciasto je przykryło. Ciasto zostawiamy w misce na 20 min i przykrywamy ściereczką.
Następnie ciasto (z widocznymi kawałkami masła) wyciągamy na blat, oprószony mąką wałkujemy kwadrat i składami "w kopertę" rozwałkowujemy i powtórzymy czynność 4 razy. Następnie ciasto w kształcie koperty przykrywamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 30 minut. Gdy ciasto będzie schłodzone, rozwałkowujemy na paski i formujemy w kształt zawijańca. Pieczemy na oleju od 3 do 4 min.
Lukier:
Do miski dajemy cukier puder, sok z cytryny i wodę i przez 3 minuty miksujemy. Gotowe pączki polewamy lukrem.
Pączki od teściowej
Składniki:
- 1 kg mąki
- 50 g drożdży
- 5 żółtek i jajo
- ½ kostki masła
- kieliszek spirytusu
- 1 ½ szklanki mleka
- 3/4 szklanki cukru
- cukier puder i cukier waniliowy
- 200 g marmolada,
- 1 ½ litra oleju
Mleko podgrzać, dodać łyżkę cukru, szczyptę soli, skruszyć drożdże, wymieszać, dodać przesianą mąkę i przygotować rozczyn o gęstości śmietany, odstawić do wyrośnięcia. Jedno całe jajko i resztę żółtek utrzeć mikserem z ½ szklankę cukru i cukrem waniliowym. Resztę mąki przesiać do miski z żółtkami, dodać rozczyn i wyrobić ciasto, pod koniec wyrabiania dodać stopione masło, wyrobić i dodać alkohol, wyrobić i odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto wykładać na stolnicę porcjami, rozwałkować na grubość 1 cm, wykrawać krążki, nakładać marmoladę, przykrywać pustym krążkiem, zlepić brzegi i wykroić szklanką, odłożyć na deskę do wyrośnięcia i usmażyć na rozgrzanym tłuszczu, posypać cukrem pudrem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.