reklama

Niesamowite wydarzenie w skansenie w Kolbuszowej. Podkarpacki Szlak Filmowy. Śladami serialu 1670 i filmów Wołyń i Kos

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB Podkarpacki Szlak Filmowy

Niesamowite wydarzenie w skansenie w Kolbuszowej. Podkarpacki Szlak Filmowy. Śladami serialu 1670 i filmów Wołyń i Kos - Zdjęcie główne

Niesamowite wydarzenie w skansenie w Kolbuszowej. Podkarpacki Szlak Filmowy. Śladami serialu 1670 i filmów Wołyń i Kos | foto FB Podkarpacki Szlak Filmowy

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kalendarz imprezJuż 9 i 10 sierpnia kolbuszowski skansen po raz kolejny stanie się filmowym centrum Podkarpacia. Wszystko za sprawą 6. edycji Podkarpackiego Szlaku Filmowego, która zagości właśnie tutaj. W programie – projekcje, spotkania z twórcami, spacery po planach zdjęciowych, koncerty i mnóstwo atrakcji inspirowanych kultowym serialem „1670”. Wstęp? Darmowy!
reklama

Kolbuszowa po raz kolejny staje się ważnym punktem na mapie polskiej kinematografii. To właśnie tutaj, na terenie malowniczego skansenu, odbędzie się szósta odsłona Podkarpackiego Szlaku Filmowego – wyjątkowego wydarzenia, które łączy kino, historię i przestrzeń autentycznej wsi z przełomu XIX i XX wieku. W dniach 9–10 sierpnia czeka nas intensywny weekend pełen wrażeń – zarówno dla kinomanów, jak i fanów plenerowych wydarzeń.

reklama

Sobota: „1670” od kulis

Pierwszy dzień festiwalu w całości poświęcony zostanie serialowi „1670”, który rozsławił Kolbuszową na cały świat. To właśnie w tutejszym skansenie powstała serialowa Adamczycha – wieś z błotem, dworkiem i całym absurdalnym klimatem XVII wieku.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli wcielić się w postaci z epoki, biorąc udział w nietypowych zabawach, takich jak bieg chłopa pańszczyźnianego czy konkurs na najgorszego jeźdźca. Będą też warsztaty pisania gęsim piórem, pokaz kowalstwa oraz inne atrakcje nawiązujące do życia w dawnej Rzeczypospolitej.

Wieczorem zaplanowano maraton serialu „1670”, quiz z nagrodami od Netflixa oraz spotkanie z twórcami serialu. W Kolbuszowej pojawią się m.in. Jan Kwieciński (producent), Mirosław Koncewicz (scenograf), Marcin Ksobiech i Marcin Michalski – odpowiedzialni za produkcję i plan zdjęciowy. To niepowtarzalna okazja, by posłuchać o kulisach powstawania hitu, który zachwycił widzów nie tylko w Polsce.

reklama

Zwieńczeniem dnia będzie koncert zespołu Wowakin – autorów ścieżki dźwiękowej serialu, a także tradycyjna potańcówka z kapelą Łola.

Niedziela: historia opowiedziana filmem

Drugi dzień wydarzenia poświęcony będzie polskiemu kinu historycznemu. Na ekranie pojawią się zarówno dokumenty, jak i głośne produkcje fabularne, które powstawały w Kolbuszowej i regionie. Widzowie zobaczą m.in. film „Pol-in. Okruchy pamięci” Jolanty Dylewskiej, a także krótkometrażowe dokumenty o Galicji i Kolbuszowej.

Kulminacją niedzieli będą pokazy filmów „Kos” w reż. Pawła Maślony oraz „Wołyń” w reż. Wojciecha Smarzowskiego – dwóch ważnych tytułów współczesnego kina historycznego. Po seansach odbędą się spotkania z twórcami. O pracy nad „Kosem” opowiedzą Bartosz Bielenia i Michał Zieliński, a „Wołyń” wspominać będą Wojciech Smarzowski i scenograf Marek Zawierucha.

reklama

Spacer po planie i relaks nad wodą

Podczas obu dni będzie można wziąć udział w spacerach z przewodnikiem po filmowej Adamczysze, czyli tej części skansenu, gdzie powstawały zdjęcia do „1670”. Uczestnicy dostaną mapy i spacerowniki, a rolę przewodnika obejmie sam Marcin Michalski – jeden z twórców scenografii.

Dla tych, którzy wolą odpoczynek – przygotowano strefę relaksu nad stawem, a także możliwość rejsu galarem flisackim. Na miejscu będzie działać też przystań oraz bezpłatny autobus, który kursować będzie między kolbuszowskim dworcem kolejowym a skansenem.

Wstęp na teren skansenu w dniach 9–10 sierpnia będzie bezpłatny od godziny 13:00, a wszystkie wydarzenia są otwarte i dostępne dla publiczności.

Program wydarzenia 

9 sierpnia (sobota)

  • 13.00 - 18.00 sobota w Adamczysze – gra wiejska „bieg chłopa pańszczyźnianego”, konkurs na najgorszego jeźdźca, gra w palanta, historyczne gry i zabawy, warsztaty: kowalstwa, garncarstwa, pisania gęsim piórem, haftu i szycia
  • 13.00 obejrzyj jak pan – pokaz serialu „1670”, odcinki 1-4, reż. Maciej Buchwald, Kordian Kądziela 2023, 132 min.
  • 14.00 filmowy spacer po Adamczysze, 90 min., start przed recepcją muzeum
  • 15.30 jak zamienić błoto w złoto – spotkanie z twórcami „1670”
  • 16.30 otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Kolbuszowej
  • 16.45 obejrzyj jak pan – pokaz serialu „1670”, odcinki 5-8, reż. Maciej Buchwald, Kordian Kądziela, 2023, 127 min.
  • 17.00 filmowy spacer po Adamczysze, 90 min., start przed recepcją muzeum
  • 19.00 sąd nad wiedzą ludu – quiz filmowy o „1670” z nagrodami, 60 min.
  • 20.00 koncert muzyki filmowej – zespół Wowakin  
  • 21.00 potańcówka w Adamczysze przy muzyce na żywo
Partnerem soboty w Adamczysze jest NETFLIX.

reklama

10 sierpnia (niedziela)

  • 13.00 projekcja filmów dokumentalnych „Swój nieznany” reż. Roland Dubiel, 2017, 32 min., „Z Andrusem po Galicji: Kolbuszowa”, reż. Tomasz Paulukiewicz, 2018, 25 min., „Pogoda nad Nilem”, reż. Grzegorz Misiewicz, 2018, 5 min., „Krótki film o Pogodzie”, reż. Paweł Steczkowski, 2011, 16 min. „Istny Cymes, czyli nowa aranżacja w karczmie z Hadli Kańczuckich”, reż. Grzegorz Wójcicki, 2021, 10 min., filmy Polskiej Kroniki Filmowej
  • 14.00 filmowy spacer po skansenie, 90 min., start przed recepcją muzeum
  • 14.45 projekcja filmu „Pol-in. Okruchy pamięci”, reż. Jolanta Dylewska, 2008, 82 min. połączona ze spotkaniem z regionalistą
  • 16.30 filmowy spacer po skansenie, 90 min., start przed recepcją muzeum
  • 17.00 projekcja filmu „KOS”, reż. Paweł Maślona, 2024, 119 min. połączona ze spotkaniem z twórcami
  • 20.00 projekcja filmu „Wołyń” reż. Wojciech Smarzowski, 2016, 149 min., poprzedzona spotkaniem z twórcami

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo