Kolbuszowa po raz kolejny staje się ważnym punktem na mapie polskiej kinematografii. To właśnie tutaj, na terenie malowniczego skansenu, odbędzie się szósta odsłona Podkarpackiego Szlaku Filmowego – wyjątkowego wydarzenia, które łączy kino, historię i przestrzeń autentycznej wsi z przełomu XIX i XX wieku. W dniach 9–10 sierpnia czeka nas intensywny weekend pełen wrażeń – zarówno dla kinomanów, jak i fanów plenerowych wydarzeń.
Sobota: „1670” od kulis
Pierwszy dzień festiwalu w całości poświęcony zostanie serialowi „1670”, który rozsławił Kolbuszową na cały świat. To właśnie w tutejszym skansenie powstała serialowa Adamczycha – wieś z błotem, dworkiem i całym absurdalnym klimatem XVII wieku.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli wcielić się w postaci z epoki, biorąc udział w nietypowych zabawach, takich jak bieg chłopa pańszczyźnianego czy konkurs na najgorszego jeźdźca. Będą też warsztaty pisania gęsim piórem, pokaz kowalstwa oraz inne atrakcje nawiązujące do życia w dawnej Rzeczypospolitej.
Wieczorem zaplanowano maraton serialu „1670”, quiz z nagrodami od Netflixa oraz spotkanie z twórcami serialu. W Kolbuszowej pojawią się m.in. Jan Kwieciński (producent), Mirosław Koncewicz (scenograf), Marcin Ksobiech i Marcin Michalski – odpowiedzialni za produkcję i plan zdjęciowy. To niepowtarzalna okazja, by posłuchać o kulisach powstawania hitu, który zachwycił widzów nie tylko w Polsce.
Zwieńczeniem dnia będzie koncert zespołu Wowakin – autorów ścieżki dźwiękowej serialu, a także tradycyjna potańcówka z kapelą Łola.
Niedziela: historia opowiedziana filmem
Drugi dzień wydarzenia poświęcony będzie polskiemu kinu historycznemu. Na ekranie pojawią się zarówno dokumenty, jak i głośne produkcje fabularne, które powstawały w Kolbuszowej i regionie. Widzowie zobaczą m.in. film „Pol-in. Okruchy pamięci” Jolanty Dylewskiej, a także krótkometrażowe dokumenty o Galicji i Kolbuszowej.
Kulminacją niedzieli będą pokazy filmów „Kos” w reż. Pawła Maślony oraz „Wołyń” w reż. Wojciecha Smarzowskiego – dwóch ważnych tytułów współczesnego kina historycznego. Po seansach odbędą się spotkania z twórcami. O pracy nad „Kosem” opowiedzą Bartosz Bielenia i Michał Zieliński, a „Wołyń” wspominać będą Wojciech Smarzowski i scenograf Marek Zawierucha.
Spacer po planie i relaks nad wodą
Podczas obu dni będzie można wziąć udział w spacerach z przewodnikiem po filmowej Adamczysze, czyli tej części skansenu, gdzie powstawały zdjęcia do „1670”. Uczestnicy dostaną mapy i spacerowniki, a rolę przewodnika obejmie sam Marcin Michalski – jeden z twórców scenografii.
Dla tych, którzy wolą odpoczynek – przygotowano strefę relaksu nad stawem, a także możliwość rejsu galarem flisackim. Na miejscu będzie działać też przystań oraz bezpłatny autobus, który kursować będzie między kolbuszowskim dworcem kolejowym a skansenem.
Wstęp na teren skansenu w dniach 9–10 sierpnia będzie bezpłatny od godziny 13:00, a wszystkie wydarzenia są otwarte i dostępne dla publiczności.
Program wydarzenia
9 sierpnia (sobota)
- 13.00 - 18.00 sobota w Adamczysze – gra wiejska „bieg chłopa pańszczyźnianego”, konkurs na najgorszego jeźdźca, gra w palanta, historyczne gry i zabawy, warsztaty: kowalstwa, garncarstwa, pisania gęsim piórem, haftu i szycia
- 13.00 obejrzyj jak pan – pokaz serialu „1670”, odcinki 1-4, reż. Maciej Buchwald, Kordian Kądziela 2023, 132 min.
- 14.00 filmowy spacer po Adamczysze, 90 min., start przed recepcją muzeum
- 15.30 jak zamienić błoto w złoto – spotkanie z twórcami „1670”
- 16.30 otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Kolbuszowej
- 16.45 obejrzyj jak pan – pokaz serialu „1670”, odcinki 5-8, reż. Maciej Buchwald, Kordian Kądziela, 2023, 127 min.
- 17.00 filmowy spacer po Adamczysze, 90 min., start przed recepcją muzeum
- 19.00 sąd nad wiedzą ludu – quiz filmowy o „1670” z nagrodami, 60 min.
- 20.00 koncert muzyki filmowej – zespół Wowakin
- 21.00 potańcówka w Adamczysze przy muzyce na żywo
10 sierpnia (niedziela)
- 13.00 projekcja filmów dokumentalnych „Swój nieznany” reż. Roland Dubiel, 2017, 32 min., „Z Andrusem po Galicji: Kolbuszowa”, reż. Tomasz Paulukiewicz, 2018, 25 min., „Pogoda nad Nilem”, reż. Grzegorz Misiewicz, 2018, 5 min., „Krótki film o Pogodzie”, reż. Paweł Steczkowski, 2011, 16 min. „Istny Cymes, czyli nowa aranżacja w karczmie z Hadli Kańczuckich”, reż. Grzegorz Wójcicki, 2021, 10 min., filmy Polskiej Kroniki Filmowej
- 14.00 filmowy spacer po skansenie, 90 min., start przed recepcją muzeum
- 14.45 projekcja filmu „Pol-in. Okruchy pamięci”, reż. Jolanta Dylewska, 2008, 82 min. połączona ze spotkaniem z regionalistą
- 16.30 filmowy spacer po skansenie, 90 min., start przed recepcją muzeum
- 17.00 projekcja filmu „KOS”, reż. Paweł Maślona, 2024, 119 min. połączona ze spotkaniem z twórcami
- 20.00 projekcja filmu „Wołyń” reż. Wojciech Smarzowski, 2016, 149 min., poprzedzona spotkaniem z twórcami
Komentarze (0)