Reklama

Zabytkowy spichlerz w Niwiskach na sprzedaż. Jak wygląda? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

GALERIA W sąsiedztwie zabytkowego dworku w Niwiskach stoi zabytkowy spichlerz. Budynek wzniesiony został w latach 1852-1853 przez Jana Hupkę w okresie rozbudowy założenia dworskiego. Teraz każdy może zostać jego właścicielem. Ile trzeba zapłacić?

Spichlerz w Niwiskach to murowany budynek z cegły, dwukondygnacyjny, założony na rzucie  kwadratu, niepodpiwniczony, z uwydatnionym szczytem w elewacji wschodniej.

Boczne ściany spichlerza zakończone są ścianką kolankową z częściowo zachowaną dekoracją – fryz  z rombów wypełnionych motywem 4-liścia.

Budynek, dawniej stanowiący część zabudowań należących do rodziny Hupków, dziś jest w rękach prywatnego właściciela. Zanim jednak do niego trafił, był własnością gminy. W lipcu 2003 roku za nieco ponad 3,2 tys. zł został sprzedany wraz z 4-arową działką.

Dlaczego ówczesne władze gminy podjęły taką decyzję? Jak tłumaczył w rozmowie z Korso Piotr Skiba, który był wówczas wójtem gminy Niwiska, w tamtym czasie nie było żadnych perspektyw, by można było w ten zabytek zainwestować. Samorząd nie miał pieniędzy na wydanie ich na taki cel. 

Obecnie zabytek jest wystawiony na sprzedaż. Cena: 369 tys. zł (wraz z działką).

Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu, w zbiorach  archiwalnych jego delegatury w Rzeszowie znajduje się  dokumentacja projektowa, techniczna  oraz  fotograficzna spichlerza umożliwiająca rekonstrukcję obecnie niezachowanego bogatego i oryginalnego wystroju elewacji frontowej budynku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy