Reklama

Reklama

Werynia. Uniwersytet przenosi swój wydział do Rzeszowa i opuszcza zabytkowy pałac Tyszkiewiczów

Opublikowano: wt, 10 kwi 2018 07:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

GALERIA To już prawie koniec walki o majątek w Weryni.

Reklama

Uczelnia nie zdecydowała się na złożenie odwołania od decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Oznacza to, że niebawem przeniesie swoją jednostkę do Rzeszowa, a pałac trafi w prywatne ręce.

- Przyjmujemy do wiadomości decyzję sądu i nie zamierzamy podejmować żadnych działań w tej kwestii - zapewnił nas Maciej Ulita, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Przypomnijmy, że jeszcze w lutym WSA w Warszawie rozpatrzył i oddalił dwie skargi złożone na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

To właśnie ministerstwo określiło, o które części nieruchomości w Weryni może ubiegać się przodek Tyszkiewiczów, a które pozostają w rękach Uniwersytetu Rzeszowskiego czy kolbuszowskiego starostwa.

Ministerstwo uznało, że potomkowi Tyszkiewiczów mógłby zostać zwrócony wyremontowany pałac wraz z parkiem o powierzchni prawie 6,5 ha. W rękach uniwersytetu mają  zostać: rozpadający się spichlerz, magazyn folwarczny i stajnia-wozownia, a starosty - działki, na których stoją budynki Zespołu Szkół Agronomiczno-Ekonomicznych w Weryni i  internatu (łącznie dwa hektary gruntu).

Wiadomość o zwrocie majątku dociera już do mieszkańców Weryni. - Ludzie wiedzą. Nie wszystkim się to podoba, ale co zrobić. Taka decyzja przyszła z góry. Nie mieliśmy na to żadnego wpływu - mówi Zbigniew Pytlak, sołtys miejscowości, w której pałac się znajduje.

Więcej w aktualnym Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.