Widełka powstała w XVII wieku i znajduje się przy trasie Kolbuszowa – Rzeszów. Obecnie zamieszkuje ją ponad 2 000 mieszkańców, a powierzchnia miejscowości wynosi około 2725 ha.
Zarząd wsi
Sołtysem wsi Widełka, jest Stanisław Rumak. W podejmowaniu decyzji pomaga mu rada sołecka w składzie:
- Władysław Chruściel
- Zenon Samojedny
- Andrzej Bujak
- Jerzy Preneta
- Zbigniew Godek
- Edward Żmuda
- Paweł Bernacki
- Sławomir Jamróz
- Medard Sudoł
- Grzegorz Kłeczek
- Krzysztof Kuczek
Kościół parafialny został wzniesiony w latach 1920-1935 na miejscu wcześniej istniejącego dworu. Naprzeciwko kościoła znajduje się cmentarz parafialny.
Historia rozwoju parafii w Widełce
- W wioskach Widełce i Kłapówce zaczęła się rodzić myśl o budowie kościoła i utworzeniu nowej parafii. Kościół ów, jak motywowano w prośbie do Kurii Diecezjalnej, chciano zbudować jako wotum dziękczynne "na pamiątkę zmartwychwstania Polski - pod wezwaniem Maryi Królowej Polski". Motywem przewodnim prośby była zbyt duża odległość i trudna droga do kościoła w Przewrotnym
- dowiadujemy się z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.
Biskup spełnia prośbę parafian - powstanie kościoła i mianowanie nowego ekspozyta. Kościołem w Widełce zajął się biskup na prośbę parafian, a ks. Antoni Grębski, wikariusz z Przewrotnego, został wyznaczony na ekspozyta. Prace budowlane trwały kilka lat, a 14 września 1935 r. kościół został konsekrowany przez bpa Franciszka Bardę, ordynariusza Przemyskiego. Parafia została erygowana 2 sierpnia 1920 r. Ks. proboszcz Grębski służył w parafii przez 27 lat i zmarł 16 września 1947 r.
Nowe inicjatywy i rozwój parafii
Kolejnym proboszczem, który przyczynił się do rozwoju parafii, był ks. Kazimierz Szepieniec. Pod jego kierownictwem wybudowano nowe szkoły w Widełce i Kłapówce. W 1971 r. proboszczem został ks. Józef Sokołowski, a w 1980 r. wybudowano nową plebanię.
Rozszerzenie działalności parafii i budowa kaplic
W parafii Widełka miały miejsce ważne wydarzenia, takie jak pierwsze prymicje ks. Stanisława Sałaty MSF, który obecnie pracuje na Białorusi, które odbyły się 20 czerwca 1976 r. W 1982 r. zbudowano budynek katechetyczny, który został poświęcony przez bp. Stefana Moskwę. W latach 1990-1992 w Kłapówce wybudowano kaplicę dojazdową, poświęconą Matce Bożej Częstochowskiej przez J.E. Ks. Bp. Stefana Moskwę 24 sierpnia 1991 roku. Następnie, w latach 1993-1994, wybudowano kaplicę cmentarną, którą poświęcił bp. Kazimierz Górny, ordynariusz Rzeszowski, podczas wizytacji kanonicznej w 1994 r.
Witraże upamiętniające polskich świętych
Jako wotum na rok wielkiego jubileuszu 2000 r., dzięki hojności indywidualnych i zbiorowych fundatorów, wykonano osiem witraży przedstawiających polskich świętych z ostatniego stulecia. Witraże te zostały poświęcone przez bp. Edwarda Białogłowskiego podczas wizytacji kanonicznej w maju 1999 r.
Lokalna społeczność
Mieszkańcy Widełki są znani z dużej aktywności społecznej. W miejscowości działa koło gospodyń wiejskich, które nie tylko zajmuje się gotowaniem regionalnych potraw, ale również tworzy oryginalny kabaret. Uczniowski Klub Sportowy (UKS) "Wilga" Widełka skupia drużyny piłki nożnej, piłki siatkowej i badmintona. Rada sołecka pełni patronat nad Kapelą Ludową "Widelanie", cieszącą się dużą popularnością wśród mieszkańców.Zespół Widelanie założony w 1999 roku z inicjatywy Mariana Selwy oraz Bronisława Płocha. Formacja w repertuarze posiada m.in. polki, sztajerki, oberki. Zespół to wielokrotny zdobywca nagród na konkursach regionalnych i ogólnopolskich.
Widelanie to kapela dwupokoleniowa. Zespół w tym roku zagrał między innymi na Festiwalu Żywej Muzyki w Kolbuszowej, a także na II Lasowiackich Dożynkach w Porębach Kupieńskich.
Miejscowość leżąca przy źródłach rzeki Zyzogi i jej dopływu - rzeki Widełki. Przez miejscowość przebiega "krajowa dziewiątka". Wieś dzieli się na przysiółki:
- Majdan
- Maziarnia
- Mała Widełka
- Wielka Widełka
- Dworzysko
- Liszcze
- Przybyłówka
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.