reklama
reklama

Piękno Widełki w obiektywie. Zobacz zdjęcia sołectwa w gminie Kolbuszowa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIAZobacz jak prezentuje się sołectwo Widełka w obiektywie. Sprawdź kilka faktów o miejscowości w gminie Kolbuszowa.
reklama

Widełka powstała w XVII wieku i znajduje się przy trasie Kolbuszowa – Rzeszów. Obecnie zamieszkuje ją ponad 2 000 mieszkańców, a powierzchnia miejscowości wynosi około 2725 ha.

Zarząd wsi

Sołtysem wsi Widełka, jest Stanisław Rumak. W podejmowaniu decyzji pomaga mu rada sołecka w składzie: 

  • Władysław Chruściel
  • Zenon Samojedny
  • Andrzej Bujak
  • Jerzy Preneta
  • Zbigniew Godek
  • Edward Żmuda
  • Paweł Bernacki
  • Sławomir Jamróz
  • Medard Sudoł
  • Grzegorz Kłeczek
  • Krzysztof Kuczek 
W Widełce znajduje się wiele istotnych instytucji i obiektów, takich jak szkoła podstawowa, przedszkole, remiza ochotniczej straży pożarnej, stadion sportowy, kościół parafialny pw. Matki Boskiej Królowej Polski, wiejski dom kultury, ośrodek zdrowia, biblioteka wiejska oraz sołtysówka.

Kościół parafialny został wzniesiony w latach 1920-1935 na miejscu wcześniej istniejącego dworu. Naprzeciwko kościoła znajduje się cmentarz parafialny.

Historia rozwoju parafii w Widełce

- W wioskach Widełce i Kłapówce zaczęła się rodzić myśl o budowie kościoła i utworzeniu nowej parafii. Kościół ów, jak motywowano w prośbie do Kurii Diecezjalnej, chciano zbudować jako wotum dziękczynne "na pamiątkę zmartwychwstania Polski - pod wezwaniem Maryi Królowej Polski". Motywem przewodnim prośby była zbyt duża odległość i trudna droga do kościoła w Przewrotnym 


- dowiadujemy się z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. 

Biskup spełnia prośbę parafian - powstanie kościoła i mianowanie nowego ekspozyta. Kościołem w Widełce zajął się biskup na prośbę parafian, a ks. Antoni Grębski, wikariusz z Przewrotnego, został wyznaczony na ekspozyta. Prace budowlane trwały kilka lat, a 14 września 1935 r. kościół został konsekrowany przez bpa Franciszka Bardę, ordynariusza Przemyskiego. Parafia została erygowana 2 sierpnia 1920 r. Ks. proboszcz Grębski służył w parafii przez 27 lat i zmarł 16 września 1947 r.

Nowe inicjatywy i rozwój parafii

Kolejnym proboszczem, który przyczynił się do rozwoju parafii, był ks. Kazimierz Szepieniec. Pod jego kierownictwem wybudowano nowe szkoły w Widełce i Kłapówce. W 1971 r. proboszczem został ks. Józef Sokołowski, a w 1980 r. wybudowano nową plebanię.

Rozszerzenie działalności parafii i budowa kaplic

W parafii Widełka miały miejsce ważne wydarzenia, takie jak pierwsze prymicje ks. Stanisława Sałaty MSF, który obecnie pracuje na Białorusi, które odbyły się 20 czerwca 1976 r. W 1982 r. zbudowano budynek katechetyczny, który został poświęcony przez bp. Stefana Moskwę. W latach 1990-1992 w Kłapówce wybudowano kaplicę dojazdową, poświęconą Matce Bożej Częstochowskiej przez J.E. Ks. Bp. Stefana Moskwę 24 sierpnia 1991 roku. Następnie, w latach 1993-1994, wybudowano kaplicę cmentarną, którą poświęcił bp. Kazimierz Górny, ordynariusz Rzeszowski, podczas wizytacji kanonicznej w 1994 r.

Witraże upamiętniające polskich świętych

Jako wotum na rok wielkiego jubileuszu 2000 r., dzięki hojności indywidualnych i zbiorowych fundatorów, wykonano osiem witraży przedstawiających polskich świętych z ostatniego stulecia. Witraże te zostały poświęcone przez bp. Edwarda Białogłowskiego podczas wizytacji kanonicznej w maju 1999 r.

Lokalna społeczność

Mieszkańcy Widełki są znani z dużej aktywności społecznej. W miejscowości działa koło gospodyń wiejskich, które nie tylko zajmuje się gotowaniem regionalnych potraw, ale również tworzy oryginalny kabaret. Uczniowski Klub Sportowy (UKS) "Wilga" Widełka skupia drużyny piłki nożnej, piłki siatkowej i badmintona. Rada sołecka pełni patronat nad Kapelą Ludową "Widelanie", cieszącą się dużą popularnością wśród mieszkańców.

Zespół Widelanie założony w 1999 roku z inicjatywy Mariana Selwy oraz Bronisława Płocha. Formacja w repertuarze posiada m.in. polki, sztajerki, oberki. Zespół to wielokrotny zdobywca nagród na konkursach regionalnych i ogólnopolskich. 

Widelanie to kapela dwupokoleniowa. Zespół w tym roku zagrał między innymi na Festiwalu Żywej Muzyki w Kolbuszowej, a także na II Lasowiackich Dożynkach w Porębach Kupieńskich. 

Miejscowość leżąca przy źródłach rzeki Zyzogi i jej dopływu - rzeki Widełki. Przez miejscowość przebiega "krajowa dziewiątka". Wieś dzieli się na przysiółki: 

  • Majdan
  • Maziarnia
  • Mała Widełka
  • Wielka Widełka
  • Dworzysko
  • Liszcze
  • Przybyłówka
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama