reklama
reklama

Palmy wielkanocne pań z Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu kolbuszowskiego [ZDJĘCIA - WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Palmy wielkanocne pań z Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu kolbuszowskiego [ZDJĘCIA - WIDEO] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIAW ostatnią niedzielę Wielkiego Postu (10 kwietnia) kapłani święcą palmy wielkanocne przyniesione do kościołów. W niektórych parafiach w Niedzielę Palmową organizowane są również procesje z palmami. Zobacz, jakie palmy w tym roku, przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu kolbuszowskiego.
reklama

Niedziela Palmowa to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające siedem dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Może wypaść pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia.

Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy, symbol odradzającego się życia.

reklama

Palmę niegdyś gospodynie robiły same z rozmaitych roślin i taką niesiono do kościoła. Teraz, najczęściej święci się palmy gotowe, kupowane. Obecnie palmy są kolorowe, artystyczne, bogato przyozdobione. 

- Tak naprawdę, na naszym terenie, w szczególności w okolicach Kolbuszowej, ta palma wcale nie była szczególnie okazała, jakby mogło się to wydawać. Była mała, miała maksymalnie 30-40 centymetrów wysokości - mówi Jolanta Dragan z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. 

Podstawowym elementem tejże palmy była gałązka wierzbowa, szerzej znana jako bazia. Bez tego żadna palma nie mogła w zasadzie funkcjonować. Ścinano bazie, nazywane dawniej bagniętami, ze świeżego, zielonego drzewa. Był to symbol wiosny, budzącej się do życia ziemi. Oprócz tego, do palmy wkładano szuwar (trzcinę). Była ona bardzo istotna. Mówiono bowiem, że na pamiątkę wjazdu do Jerozolimy, liście szuwaru rzucano Jezusowi pod nogi. 

reklama

Cały materiał na temat zwyczajów i obrzędów związanych z Niedzielą Palmową znajdziesz w materiale: Jolanta Dragan z muzeum w Kolbuszowej opowiada o zwyczajach i wierzeniach związanych z Niedzielą Palmową

KGW Korczowiska (gmina Raniżów)

 
Poświęcenie palm w kościele w Niwiskach
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama