Reklama

Odpust parafialny ku czci św. Maksymiliana w Weryni [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

GALERIA W niedzielę (14 sierpnia) w Weryni odbył się odpust parafialny. Patronem parafii i świątyni jest polski męczennik z Oświęcimia O. Maksymilian Maria Kolbe.

Wierni licznie zgromadzili się na niedzielnej mszy świętej. Kapłani poświęcili wieniec dożynkowy przyniesiony przez mieszkańców Weryni do kościoła. Zobacz w galerii zdjęć fotorelację z odpustu parafialnego. 

 

Początki Weryni sięgają drugiej połowy XV w., a pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 28 kwietnia 1503 r., wówczas przed sądem ziemskim pilzneńskim stawił się szlachetny Mikołaj Kolbusz z Weryni (de Vyrynya). Miejscowość wzięła swą nazwę od potoku Virinya, odnotowanego już w 1459 r. W swych dziejach wieś stanowiła własność Tarnowskich, Lubomirskich, Sanguszków i Tyszkiewiczów (do 1944 r).

Niemal przez pięć wieków miejscowość należała do parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. Ważnym wydarzeniem w dziejach wsi było wzniesienie w 1873 r. dworskiej kaplicy mszalnej z fundacji Tyszkiewiczów. Ponadto w latach 1902-1922 przy weryńskim dworze funkcjonował dom zakonny sióstr służebniczek starowiejskich wraz z ochronką dla dzieci.

Początki samodzielnego ośrodka duszpasterskiego w Weryni sięgają 14 kwietnia 1974 r., kiedy to przy kaplicy dworskiej bp tarnowski Jerzy Ablewicz utworzył wikarię parafialną, a pieczę nad nią zlecił ówczesnemu wikariuszowi kolbuszowskiemu ks. Stanisławowi Wójcikowi. W wyniku starań mieszkańców Weryni tenże Biskup 24 czerwca 1976 utworzył rektorat, a ks. S. Wójcika zamianował rektorem. Uwieńczeniem starań mieszkańców Weryni i ich duszpasterza było wydanie 27 maja 1978 r. dokumentu erygującego parafię przez bpa tarnowskiego J. Ablewicza, a dotychczasowy Rektor został jej pierwszym proboszczem.

Na początku lat 80., mimo utrudnień ze strony władz komunistycznych, przystąpiono do budowy kościoła parafialnego. Projekt świątyni wykonał architekt Adam Gustaw z Rzeszowa. Dnia 14 sierpnia 1982 r. bp J. Ablewicz poświęcił i wmurował kamień węgielny. Uwieńczeniem budowy było poświęcenie kościoła i konsekracja ołtarza przez bpa pomocniczego diecezji tarnowskiej Piotra Bednarczyka 16 sierpnia 1986 r. W następnych latach dzięki ofiarności parafian kontynuowano proces wyposażenia wnętrza świątyni. W 1987 r. zawieszono stacje Drogi Krzyżowej wykonane przez Janusza Krauzego z Gorlic, również w tym roku poświęcono nowe dzwony. W latach 1992-1994 lwowski artysta plastyk Piotr Szewciw wykonał m.in. nastawę ołtarzową w prezbiterium oraz ambonę i chrzcielnicę. Świątynia wzbogaciła się również o nowe ławki, organy i witraże. W latach 1989-1992 obok kościoła wzniesiono dom parafialny (plebanię). 

Źródło: diecezja rzeszowska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy