reklama
reklama

Odkryj piękno parku przy dworku Hupki w Niwiskach i oddaj się spokojnym spacerom [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIAPark przy dworze Hupki w Niwiskach, położonym w powiecie kolbuszowskim, jest jednym z ukrytych skarbów tej malowniczej okolicy. Otoczony zielenią i pełen uroku, ten historyczny park zachwyca odwiedzających swoim pięknem i spokojem.
reklama

Obecnie dwór Hupki pełni funkcję siedziby Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Obok dworu znajduje się murowana, parterowa oficyna dworska z początku XIX wieku. W przeszłości pełniła ona funkcję komisariatu policji.


Zajrzyj do galerii zdjęć i zobacz jak zmieniło się otoczenie dworku Hupki w Niwiskach. 

- Serdecznie zachęcamy wszystkich do odpoczynku na świeżym powietrzu w krajobrazowym parku Hupki w Niwiskach

- zachęcają przedstawiciele Urzędu Gminy w Niwiskach. Dwór w Niwiskach i jego otoczenie stanowią cenne zabytki architektury i są świadectwem historycznych przemian, jakie miały miejsce w XIX i XX wieku. Mimo utraty pierwotnego wyposażenia dwór nadal zachowuje swoje piękno i charakterystyczny secesyjny styl. Jest to ważne miejsce kulturalne i edukacyjne, które przyciąga zarówno mieszkańców lokalnej społeczności, jak i turystów zainteresowanych historią i architekturą regionu.

Trochę faktów

W połowie XIX wieku ówczesny właściciel Franciszek Hupka postanowił wybudować nowy, murowany dwór oraz nowe budynki gospodarcze, takie jak stajnia, wozownia i rozbudować istniejącą oficynę z XVIII wieku. W drugiej połowie XIX wieku dwór został rozbudowany o piętro, a część parterowa została rozbudowana, dodając podcienia filarowe do elewacji wschodniej. W 1890 roku dr Jan Ernest Hupka (1866-1952) został właścicielem Niwisk, a w 1896 roku, z inicjatywy żony, dokonał modernizacji dworu. Dobudował ganek z tarasem od strony południowej i balustradę z tralkami w kolumnowych podcieniach elewacji wschodniej. W 1912 roku Karol Frycz, krakowski artysta, scenograf, dekorator wnętrz i członek kierownictwa Polska Sztuka Stosowana, wykonał polichromię w kilku pomieszczeniach dworu, nawiązującą do ówcześnie modnej dekoracji secesyjnej.


Powrót do historii 

Poszczególne pomieszczenia otrzymały nazwy związane z motywami polichromii. Na przykład, jadalnia była nazywana "pokojem pod pawiami", pokoje gościnne to "pokój pod wronami", "pokój pod makami", a salon to "pokój pod czterema porami roku". Na piętrze znajdowały się dwa pokoje o nazwach "pokój pod kogutami" i "pokój pod perliczkami". Polichromie przedstawiały dekoracyjne fryzy, które obiegały pomieszczenia, ukazując różne motywy zależnie od pomieszczenia.

- Najbardziej interesujące malowidło znajduje się w dawnej jadalni, która jednocześnie jest największym pomieszczeniem w dworze. Ściany sali zdobią duże pawie. Stolarka drzwiowa i okienna została dopasowana kolorystycznie do ścian, tworząc harmonijną dekorację. Całość przebudowanego dworu utrzymana została w stylu secesyjnym

- czytamy na stornie Urzędu Gminy w Niwiskach. Dwór Hupki był otoczony parkiem krajobrazowym z alejkami spacerowymi, a w jego najbliższym otoczeniu znajdował się ogród z elementami nawiązującymi do secesji, takimi jak kwietnik w kształcie motyla z modnymi roślinami, pnącza na elewacjach oraz egzotyczne kwiaty, takie jak agawy.

Park przechodził w sad od wschodu, a od północy znajdował się warzywniak i inspekty. W czasie II wojny światowej całe wyposażenie dworu zostało utracone. Hupkowie zostali wysiedleni przez Niemców, którzy zakwaterowali w nim oddziały żołnierzy dozorujących pobliskie poligony wojskowe w Nowej Dębie, Pustkowie i Mielcu.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama