Reklama

Uczniowie ze szkoły w Kupnie z wizytą w Rumunii [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

EDUKACJA Początkiem maja szkoła w Rumunii gościła uczniów i nauczycieli z Turcji, Włoch, Bułgarii i Polski. Z naszego kraju, na przygodę wyruszyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kupnie.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Erasmus+. Polskę reprezentowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupnie, która bierze udział w projekcie "We have fun together". Było to czwarte  spotkanie, w którym wzięli udział uczniowie. Tym razem Rumunię odwiedziły uczennice kl. VII: Julia Preneta, Kornelia Kosiorowska, Edyta Tylutka pod opieką nauczycieli Elżbiety Chmielowiec oraz Jacka Kreta.

Celem projektu jest poznawanie kultury państw partnerskich, rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz nawiązywanie przyjaźni z uczniami z innych krajów.

- W trakcie tygodniowego pobytu  poznaliśmy organizację szkoły, uczniów, nauczycieli i pracowników. Osobiście mogliśmy uczestniczyć w lekcjach oraz zajęciach pozalekcyjnych. Odwiedziliśmy również sąsiednie filie tej szkoły w powiecie. Szkoła ma 5 filii

- relacjonuje Jacek Kret, nauczyciel szkoły w Kupnie. 

Istotnym aspektem wizyty była współpraca między nauczycielami w okresie przygotowań do różnych projektów oraz możliwość wzajemnego obserwowania zajęć i doskonalenia warsztatu pracy. - Podróżując w różne miejsca regionu, mieliśmy możliwość degustacji smakowitej i obfitej rumuńskiej kuchni - mówią uczestnicy porjektu. 

Nie zabrakło również sportowej rywalizacji. Nauczyciele i  uczniowie wzięli udział w pikniku sportowym oraz w meczu piłki nożnej, który odbył się na "orliku" przy szkole w Plopsor. Międzynarodowa  reprezentacja drużyny Erasmus+ wygrała z gospodarzami 6:4. W drużynie gości całe spotkanie rozegrał Jacek Kret, zdobywając dwie bramki.

- Oprócz realizacji zadań w szkole  mieliśmy możliwość zwiedzenia pięknych miejsc. Odbyliśmy wspaniały 3-godzinny rejs statkiem po Dolinie Dunaju. Podziwialiśmy niesamowity krajobraz  pogranicza Rumunii i Serbii - mieszanka błękitnej wody, zielonej roślinności i wysokich ścian skalnych. Niesamowitą atrakcją rejsu było zobaczenie skalnego posągu Decebala, króla Daków. Posąg ma 43 metry wysokości, 25 m szerokości. Jest to stosunkowo nowa atrakcja, choć zaskakująco dobrze wpisuje się w dawny klimat i historię. Rzeźbę ufundował biznesmen Josif Constantin Dragan, wykonało ją 12 rzeźbiarzy-alpinistów, a budowa zajęła 10 lat (1994-2004). Płynąc widzieliśmy także  Tablicę Rzymską "Tabula Traiana". Pamiątkowa tablica o wymiarach 4×1,75 m, która przetrwała 2000 lat. Ma ona upamiętniać sukcesy cesarza Trajana i Imperium Rzymskiego. Po wybudowaniu tamy przeniesiono tablicę o 30 metrów wyżej, aby woda jej nie zakryła. Takich tablic było 10, zachowała się tylko jedna

- opisują swoją przygodę uczniowie i nauczyciele z Kupna.

W trakcie rejsu uczestnicy wycieczki widzieli także klasztor Mraconia, jaskinie Veterani, Ponicova, żelazną bramę Dunaju i tamę, czy Wąwóz Kazański.

Następnego dnia zwiedzili kompleks klasztorny Polovragi, znajdujący się u podnóża góry Piatra Polovragi. Klasztor Polovragi pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP jest zabytkiem architektury  z XVIII wieku.

Uczniowie zwiedzili także jedną z najdłuższych jaskiń w Rumunii. Łączna długość jej korytarzy przekracza 10,5 km, przy czym dla turystów udostępniono odcinek mierzący 800 m. W jaskini żyje kolonia nietoperzy podkowców,  licząca około 300 osobników.  

Na ostatnim wspólnym spotkaniu w szkole wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty.

- Kolejny udział w projekcie przyniósł naszej szkole wiele  korzyści m.in. profesjonalizację kadry odpowiadającej za współpracę z instytucjami zagranicznymi i partnerskimi szkołami, podniesienie kompetencji językowych, interpersonalnych, wzbogacenie warsztatu pracy o nowe metody nauczania, motywujące ucznia do nauki języków obcych. Ponadto nawiązano kontakty z zagranicznymi partnerami do współpracy międzynarodowej oraz nadano wymiar europejski placówce szkolnej poprzez promowanie jej na arenie międzynarodowej

- wyjaśnia Jacek Kret.

Kolejna grupa uczniów i nauczycieli z Kupna wyleciała do Turcji, również w ramach projektu  Erasmus.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy