Spotkanie odbyło się w ramach projektu Erasmus+. Polskę reprezentowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupnie, która bierze udział w projekcie "We have fun together". Było to czwarte spotkanie, w którym wzięli udział uczniowie. Tym razem Rumunię odwiedziły uczennice kl. VII: Julia Preneta, Kornelia Kosiorowska, Edyta Tylutka pod opieką nauczycieli Elżbiety Chmielowiec oraz Jacka Kreta.
Celem projektu jest poznawanie kultury państw partnerskich, rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz nawiązywanie przyjaźni z uczniami z innych krajów.
- W trakcie tygodniowego pobytu poznaliśmy organizację szkoły, uczniów, nauczycieli i pracowników. Osobiście mogliśmy uczestniczyć w lekcjach oraz zajęciach pozalekcyjnych. Odwiedziliśmy również sąsiednie filie tej szkoły w powiecie. Szkoła ma 5 filii
- relacjonuje Jacek Kret, nauczyciel szkoły w Kupnie.
Istotnym aspektem wizyty była współpraca między nauczycielami w okresie przygotowań do różnych projektów oraz możliwość wzajemnego obserwowania zajęć i doskonalenia warsztatu pracy. - Podróżując w różne miejsca regionu, mieliśmy możliwość degustacji smakowitej i obfitej rumuńskiej kuchni - mówią uczestnicy porjektu.
Nie zabrakło również sportowej rywalizacji. Nauczyciele i uczniowie wzięli udział w pikniku sportowym oraz w meczu piłki nożnej, który odbył się na "orliku" przy szkole w Plopsor. Międzynarodowa reprezentacja drużyny Erasmus+ wygrała z gospodarzami 6:4. W drużynie gości całe spotkanie rozegrał Jacek Kret, zdobywając dwie bramki.
- Oprócz realizacji zadań w szkole mieliśmy możliwość zwiedzenia pięknych miejsc. Odbyliśmy wspaniały 3-godzinny rejs statkiem po Dolinie Dunaju. Podziwialiśmy niesamowity krajobraz pogranicza Rumunii i Serbii - mieszanka błękitnej wody, zielonej roślinności i wysokich ścian skalnych. Niesamowitą atrakcją rejsu było zobaczenie skalnego posągu Decebala, króla Daków. Posąg ma 43 metry wysokości, 25 m szerokości. Jest to stosunkowo nowa atrakcja, choć zaskakująco dobrze wpisuje się w dawny klimat i historię. Rzeźbę ufundował biznesmen Josif Constantin Dragan, wykonało ją 12 rzeźbiarzy-alpinistów, a budowa zajęła 10 lat (1994-2004). Płynąc widzieliśmy także Tablicę Rzymską "Tabula Traiana". Pamiątkowa tablica o wymiarach 4×1,75 m, która przetrwała 2000 lat. Ma ona upamiętniać sukcesy cesarza Trajana i Imperium Rzymskiego. Po wybudowaniu tamy przeniesiono tablicę o 30 metrów wyżej, aby woda jej nie zakryła. Takich tablic było 10, zachowała się tylko jedna
- opisują swoją przygodę uczniowie i nauczyciele z Kupna.
W trakcie rejsu uczestnicy wycieczki widzieli także klasztor Mraconia, jaskinie Veterani, Ponicova, żelazną bramę Dunaju i tamę, czy Wąwóz Kazański.
Następnego dnia zwiedzili kompleks klasztorny Polovragi, znajdujący się u podnóża góry Piatra Polovragi. Klasztor Polovragi pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP jest zabytkiem architektury z XVIII wieku.
Uczniowie zwiedzili także jedną z najdłuższych jaskiń w Rumunii. Łączna długość jej korytarzy przekracza 10,5 km, przy czym dla turystów udostępniono odcinek mierzący 800 m. W jaskini żyje kolonia nietoperzy podkowców, licząca około 300 osobników.
Na ostatnim wspólnym spotkaniu w szkole wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty.
- Kolejny udział w projekcie przyniósł naszej szkole wiele korzyści m.in. profesjonalizację kadry odpowiadającej za współpracę z instytucjami zagranicznymi i partnerskimi szkołami, podniesienie kompetencji językowych, interpersonalnych, wzbogacenie warsztatu pracy o nowe metody nauczania, motywujące ucznia do nauki języków obcych. Ponadto nawiązano kontakty z zagranicznymi partnerami do współpracy międzynarodowej oraz nadano wymiar europejski placówce szkolnej poprzez promowanie jej na arenie międzynarodowej
- wyjaśnia Jacek Kret.
Kolejna grupa uczniów i nauczycieli z Kupna wyleciała do Turcji, również w ramach projektu Erasmus.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.