- Projekt odbił się szerokim echem nie tylko lokalnie, ale i w całym kraju. Często jest stawiany jako wzór do naśladowania dla innych ogrodów działkowych w Polsce, o czym świadczą liczne publikacje w prasie ogrodowej i na stronie internetowej Polskiego Związku Działkowców
- zauważa Andrzej Chmielowsk, prezes ROD „Prefabet".
ZOBACZ TAKŻE: Dłużnicy rekordziści z powiatu kolbuszowskiego [ZDJĘCIA]
Ogród odwiedzają przedszkolaki z Kolbuszowej, Kolbuszowej Górnej, Jagodnika czy Cmolasu oraz uczniowie z SP nr 1 w Kolbuszowej i SP w Woli Raniżowskiej.
Działkowcy chętnie spotykają się z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi, aby przekazać im tajniki ogrodnictwa i zaszczepić w nich ogrodową pasję.
Odbywają się tam m.in. zielone lekcje, w których trakcie odwiedzający poznają uprawiane rośliny oraz pożyteczne owady, ptaki i rośliny chronione. Ponadto, na przygotowanych przez działkowców grządkach, dzieci i osoby niepełnosprawne wykonują najprostsze prace ogrodnicze: wysiewają nasiona, oznaczają grządki, w maju sadzą rozsadę roślin ciepłolubnych, pielą i podlewają uprawy. Następne grupy zbierają plony i robią przetwory oraz suszą zioła.
- Po pracach ogrodniczych dzieci bawią się na placu zabaw. Do wyboru mają gry i zabawy ruchowe: badminton, dwa ognie, berek, hula-hop, frisbee. Najbardziej zmęczeni odpoczywają na huśtawkach lub w piaskownicy, a potem wszyscy uczestnicy wspólnie spożywają posiłek
- dodaje z kolei Jadwiga Brzozowska z Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Działkowców w Rzeszowie.
Gdy sezon się kończy. Jesienią wszystkie grupy spotykają się na święcie pieczonego ziemniaka i wspólnie degustują przygotowane w sezonie przetwory.
Fot. Google Maps
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.