Reklama

Tak rodzice walczyli o utrzymanie szkoły w Woli Rusinowskiej i Klatkach [ZDJĘCIA z 2013 roku]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

DEKADĘ TEMU Dekadę temu, 15 lutego 2013 roku, Grupa około stu mieszkańców w Woli Rusinowskiej i Klatek przyszła na posiedzenie Rady Gminy w Majdanie Królewskim, aby przekonać samorządowców do tego, by nie likwidowali ich szkół. Co wywalczyli? I jak funkcjonują te placówki 10 lat później?

Dziesięć lat temu na lutową sesję przygotowane zostały uchwały o zamiarze likwidacji z dniem 31 sierpnia 2013 roku placówek w Woli Rusinowskiej i Klatkach. Ten krok miał pozwolić na przekazanie tych szkół do prowadzenia stowarzyszeniu np. „Lokomotywie”. 

Temat likwidacji szkół na sesji w Majdanie Królewskim

W przygotowanym na obrady dokumencie można było przeczytać, że główną przesłanką uzasadniająca likwidację szkoły w Klatkach jest mała liczba dzieci. Podobnego argumentu użyto przy uchwale w sprawie likwidacji placówki w Woli Rusinowskiej, dodając również, że w szkole tej jest niezbyt zadowalający poziom uzyskiwanych wyników nauczania przez jej uczniów.

Urzędnicy wyliczyli wówczas, że samorząd będzie musiał dołożyć z własnej kieszeni do obu placówek 262 tys. zł. 

Radni się wycofali z tego pomysłu

O losie szkół majdańscy radni mieli zdecydować w trakcie obrad. Przebieg głosowania przyszła zobaczyć grupa około 100 osób – rodziców dzieci uczęszczających do placówek w Woli Rusinowskiej i Klatkach.

Przygotowane projekty uchwał nie został jednak omówione. Powód? Już na początku sesji, radna Krystyna Kobylska złożyła wniosek o wycofanie tych punktów z porządku obrad. Propozycję mieszkanki Woli Rusinowskiej poparło jeszcze osiem innych osób. Dwóch samorządowców było przeciw a trzech wstrzymało się. Mieszkańcy gminy z ulgą przyjęli wynik głosowania radnych. Na sali rozległy się gromkie brawa. 

Śmiech mieszkańców na sali obrad

Do tematu likwidacji szkół wrócono na sesji w przedostatnim punkcie obrad „Interpelacje, wolne wnioski i zapytania”.

- Jestem mieszkanką tej gminy i wiem jak bardzo ważne jest wykształcenie dzieci, bo sama mam dzieci w wieku szkolnym. Myślę, że dzisiejszym zachowaniem wyrządziliście państwo krzywdę swoim dzieciom

– powiedziała Małgorzata Letniowska, skarbnik gminy Majdan Królewski.

Na słowa urzędniczki obecni na sali rodzice zareagowali śmiechem.

- Na pewno nie zwiększy to działanie inwestycji w wasze dzieci dlatego, że tu nie chodzi o likwidację, tylko wynagrodzenia nauczycieli

– dodała skarbniczka. 

Propozycja rodzica szkół w Klatkach i Woli Rusinowskiej

Uczestniczący w sesji mieszkańcy mieli inne zdanie.

- Dlaczego skoro tak wszystko dobrze działa nie są pod uwagę brane np. wszystkie szkoły naraz w gminie całej? Wtedy będzie sprawiedliwie

– powiedziała młoda kobieta.

- Wszystkie szkoły w całej gminie trzeba wziąć pod stowarzyszenie i wtedy wszystkich dzieciom nie będzie krzywda, wszystkie będą miały jednakowo

– zaproponowała mieszkanka gminy.

Wójt Jerzy Wilk zapewniał wówczas, że wszystkie placówki w gminie zostały potraktowane równo przy projektowaniu budżetu na ten rok. Dopiero w późniejszym czasie radni wprowadzili zmiany, czego efektem była różnica w kwotach przekazanych na kształcenie jednego ucznia.

- W Woli Rusinowskiej rada dała 11,5 tys. zł, w Klatkach powyżej 10 tys. zł, a uczeń w Majdanie został na poziomie 9 tys. zł. To rada zrobiła tak, że uczniowie nie są traktowani równo

– dodał Jerzy Wilk. 

Szkoły w Klatkach i Woli Rusinowskiej 10 lat później

Dekadę temu, kiedy radni decydowali o gminnych szkołach, w placówce w Klatkach uczyło się 55 dzieci w oddziałach od I - VI oraz 19 w "zerówce". 

Dwa lata później Rada Gminy w Majdanie Królewskim wyraziła zgodę na przekazanie Państwowej Szkoły Podstawowej w Klatkach do prowadzenia (od 1 stycznia 2016 roku) Stowarzyszeniu Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej w Klatkach "Nasza Szkoła".

Obecnie do placówki uczęszcza 58 uczniów w klasach I-VIII oraz 14 zerówkowiczów. 

Z kolei szkołę w Woli Rusinowskiej w dalszym ciągu prowadzi gmina Majdan Królewski. Obecnie uczęszcza do niej 66 uczniów w oddziałach I-VIII oraz dwóch zerówkowiczów. 10 lat wcześniej szkoła liczyła 84 wychowanków w klasach I-VI (w tym 21 w zerówce). 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy