„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą„ - pisał ks Jan Twardowski. Chociaż nie ma ich już wśród nas, pamięć o nich jest wciąż żywa.
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: Bartosz Posłuszny
Wspominamy osoby związane z powiatem kolbuszowskim, które odeszły w ciągu ostatnich 12 miesięcy
„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą„ - pisał ks Jan Twardowski. Chociaż nie ma ich już wśród nas, pamięć o nich jest wciąż żywa.
Agnieszka Maciąg
Zmarła 6 grudnia 2022 roku. Przeżyła 50 lat. Była nauczycielką języka angielskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mechowcu oraz w Szkole Podstawowej w Cmolasie.
- Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Agnieszki Maciąg oddanej Nauczycielki i serdecznej Koleżanki. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci... Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia - napisali dyrektor i nauczyciele szkoły w Mechowcu.
- Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile, za Twoje serce i uśmiech, którego będzie nam bardzo brakowało. Na zawsze będziesz żyć w naszej pamięci i sercach. Do zobaczenia po drugiej stronie... - piszą pedagodzy ze szkoły w Cmolasie.
Agnieszka Maciąg przez kilkanaście lat uczyła w cmolaskiej szkole, była także wychowawcą klasy 4.
Andrzej Andryś
Zmarł 4 lipca 2023 roku w wieku 62 lat. Przez wiele lat kierował Zakładem Usług Komunalnych w Kolbuszowej.
- Współpracowaliśmy przez 25 lat. Ceniłem go bardzo za dobre wykonywanie swoich obowiązków. Nigdy nie było problemu, żeby coś zostało zrobione, nawet poza normalnym harmonogramem prac. Dyrektor Andryś mówił wtedy: "Tak, zrobimy. Będzie dobrze" - wspominał zmarłego Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej.
W środowisku sportowym był znany jako sędzia piłki siatkowej. Przez wiele lat nieodpłatnie sędziował różne turnieje.
Andrzej Grabiec
Zmarł 5 lipca 2023 roku, w wieku 103 lat. Był on najstarszym mieszkańcem powiatu kolbuszowskiego. Urodził się 23 marca 1921 roku w domu rodzinnym w Siedlance.
Po wojnie zgłosił się do pracy w nowo powołanej gminie z siedzibą w Niwiskach, w dziale księgowości podatkowej i jednocześnie aktywnie działał w istniejącym już kółku rolniczym, pomagając prowadzić dokumentację administracyjną. Podobną funkcję pełnił w założonej w Siedlance jednostce OSP.
Kiedy zlikwidowano gminy i utworzono Gminne Rady Narodowe, został przeniesiony do pracy w Siedlance, a po kilku latach oddelegowany do Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej. Po kolejnych zmianach w tej instytucji rozpoczął pracę w Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego.
ks. Andrzej Tokarz
Zmarł 14 lutego 2023 roku, w wieku 40 lat i w 14. roku kapłaństwa. Pełnił posługę w kościołach na Podkarpaciu. Był także wikariuszem w parafii w Cmolasie.
Urodził się 8 listopada 1983 r. w Ropczycach. Egzamin dojrzałości złożył w 2003 r. w Technikum Elektronicznym w Sędziszowie Małopolskim. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze rzeszowskiej z rąk biskupa Kazimierza Górnego w dniu 30 maja 2009 r.
- Młody, ambitny, zawsze uśmiechnięty i zapatrzony w Pana. Swoją dobrocią jednał sobie przychylność swoich wiernych. Mówił piękne kazania. Był blisko z młodzieżą, często jeździł z nimi na oazy. Potrafił słuchać i starał się każdego zrozumieć. Miał ten dar, że potrafił do każdego dotrzeć. Będzie nam go bardzo brakować - mówili znajomi księdza.
ks. Józef Mleczko
Zmarł 9 grudnia 2022 roku, w wieku 90 lat, mając za sobą 66 lat kapłaństwa. Był emerytowanym proboszczem parafii pw. św. Jacka w Będziemyślu. W latach 60. był wikariuszem w cmolaskiej parafii.
Urodził się 2 marca 1932 r. w Dołach (parafia Porąbka Uszewska). Egzamin dojrzałości złożył w 1950 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, gdzie odbył studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze tarnowskiej z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 24 czerwca 1956 r.
- Oprócz zwyczajnej posługi duszpasterskiej ks. Józef Mleczko pełnił także funkcję ojca duchownego dawnego dekanatu trzciańskiego. Za swoją gorliwą posługę kapłańską ks. Mleczko został odznaczony przez władze kościelne w 1974 r. godnością Expositorium Canonicale, a w roku 1980 otrzymał przywilej noszenia Rokiety i Mantoletu - informowała diecezja.
Krystyna Kobylska
Zmarła 9 czerwca 2023 roku, w wieku 64 lat. Urodziła się 1 stycznia 1959 roku. Mieszkała w Woli Rusinowskiej. Należała do miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, a także Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Wola Rusinowska "Nasza Wola".
Przez jedną kadencję, w latach 2010-1014, pełniła funkcję radnej Rady Gminy w Majdanie Królewskim. Startowała wówczas z KWW Ojczyzna – Wspólnota Samorządowa, zdobywając 119 głosów.
W lutym 2013 roku, kiedy na sesję trafił temat likwidacji szkoły w Woli Rusinowskiej i Klatkach, Krystyna Kobylska złożyła wniosek o wycofanie tych punktów z porządku obrad. Propozycję mieszkanki Woli Rusinowskiej poparło jeszcze osiem innych osób. Mieszkańcy gminy obecni na sesji z ulgą przyjęli wynik głosowania radnych. Na sali rozległy się gromkie brawa.
o. Michał Magda
Zmarł 20 maja 2023 r., w 74 roku życia, w 51 roku życia w Zgromadzeniu Słowa Bożego i 44 roku w kapłaństwie. Pochodził z Trzęsówki (gmina Cmolas).
Był długoletnim wykładowcą Starego Testamentu w Seminarium Duchownym w Pieniężnie, misjonarzem i wykładowcą w Obwodzie Królewieckim, na Białorusi i w Legii Ural.
- Po długiej i ciężkiej chorobie odszedł na wieczną służbę Bogu wierny kapłan, cudowny człowiek nasz rodak ks. Michał Magda - napisała parafia w Trzęsówce.
Paul Anselin
Zmarł 8 marca 2023 roku, w wieku 91 lat. To dzięki niemu Kolbuszowa podpisała akt przyjaźni z miastem w północnej Francji. - Odszedł wielki Przyjaciel Kolbuszowej - mówili o nim przedstawiciele kolbuszowskiego magistratu.
Był długoletnim merem Ploërmel (w latach 1977-2008) oraz honorowym obywatelem kolbuszowskiej gminy. To głównie dzięki jego otwarciu na kraje Europy Wschodniej Kolbuszowa podpisała w 1990 roku akt przyjaźni z francuskim miastem.
Był pomysłodawcą i inicjatorem budowy pierwszego we Francji pomnika papieża Jana Pawła II w Ploërmel, który został odsłonięty kilkanaście lat temu, 10 grudnia 2006 roku. -
Współpraca z Anselinem sięga 30 lat wstecz. W trudnym dla Kolbuszowej okresie transformacji z jego inicjatywy zorganizowano dla nas pomoc humanitarną. Szkoły średnie i podstawowe nawiązały współpracę ze szkołami w Ploërmel i rozpoczęły regularne wymiany młodzieży.
Roman Ząbczyk
Zmarł 4 czerwca 2023, w wieku 66 lat. Był nie tylko samorządowcem. 17 lat pełnił funkcję prezesa OSP Kupno, a przez ponad 20 pracował jako listonosz.
Urodził się 1 marca 1957 roku w Kolbuszowej. W 2018 roku wystartował w wyborach do Rady Miejskiej w Kolbuszowej. Na 21 wybranych radnych uzyskał 7. najlepszy wynik. Zagłosowało na niego wówczas 309 osób.
- Jego poświęcenie, determinacja i niezłomna wola były inspiracją dla nas wszystkich. To głównie dzięki niemu jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Poświęcił dużo serca i czasu, aby nasza jednostka stanęła na nogi. To on troszczył się o nasz rozwój. To on wierzył w nas i motywował do działania, gdy inni pozbawiali nadziei. Za to pragniemy mu podziękować - wspominali druhowie.
Wiele osób zapamięta go nie jako strażaka czy radnego. Przez ponad 20 lat pracował jako listonosz Poczty Polskiej. - Zawsze miły, uprzejmy. Tak go właśnie zapamiętam - mówiła mieszkanka gminy Kolbuszowa.
Stanisława Biesiadecka
Zmarła 2 kwietnia 2023, w wieku 103 lat. Mieszanka miasta nad Nilem w maju obchodziłaby swoje 104. urodziny.
Urodziła się w 1919 roku w Kolbuszowej w domu przy ul. Zielonej. Po ukończeniu siedmiu lat zaczęła uczęszczać do Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej, a później do gimnazjum. 14 kwietnia 1940 roku wzięła ślub z Józefem Biesiadeckim.
Tadeusz Styga
Zmarł 21 września 2023, w wieku 83 lat. Był wieloletnim sołtysem Komorowa. Pełnił on funkcję przedstawiciela wsi przez 21 lat. - Był człowiekiem spokojnym i wyjątkowo życzliwym - wspominał zmarłego Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski.
- Śp. Tadeusz Styga był przez wszystkie lata sołtysem mocno zaangażowanym w sprawy sołectwa Komorów. Pamiętam, jak wiele razy przychodził do urzędu, aby porozmawiać o inwestycjach. To za jego kadencji wybudowano w Komorowie wiele dróg, zmodernizowano szkołę, remizę i wiele innych inwestycji - mówił włodarz.
Antoni Kaczmarczyk
Zmarł 11 listopada 2022 roku. Przeżył 89 lat. Urodził się 19 maja 1933 roku w Makowie Podhalańskim (woj. małopolskie). W latach 1963 - 1969 studiował na Akademii Medycznej w Krakowie. Po egzaminie zdanym 6 czerwca 1969 roku uzyskał tytuł lekarza. Pracował w kolbuszowskim szpitalu, ale też i w przychodniach działających na terenie powiatu kolbuszowskiego. - Był niezwykle skromnym człowiekiem. Życzliwym dla pacjentów, do których miał dużo cierpliwości - tak zmarłego lekarza wspominała doktor Lucyna Wojtaszek.
Przed przejściem na emeryturę doktor Kaczmarczyk pracował w Przychodni Rejonowej nr 1 w Kolbuszowej. - Był solidnym człowiekiem, na którego zawsze można było liczyć - mówił Zbigniew Strzelczyk, dyrektor Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Kolbuszowej.
Stanisława Barnaś
Zmarła 2 lutego 2023 roku. Była wieloletnią nauczycielką i wychowawczynią kilku pokoleń młodzieży z Majdanu Królewskiego i nie tylko. Od wielu lat przebywała już na zasłużonej emeryturze.
- Panią Stanisławę zapamiętamy jako świetnego nauczyciela geografii. Przez wiele lat opiekowała się też szkolnymi drużynami zuchów i harcerzy. Była lubianą i pracowitą nauczycielką oddaną pracy z dziećmi i młodzieżą - wspominało zmarłą grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Majdanie Królewskim.
Teresa Opalińska
Zmarła 10 listopada 2022 roku. Przeżyła 63 lata. Pochodziła z Dzikowca. Zawsze uśmiechnięta, życzliwa - tak o zmarłej mówili mieszkańcy.
Myśląc o niej, mieszkańcom w pamięci przewijają się liczne dekoracje, których była autorką. Przygotowywała m.in. szopki bożonarodzeniowe, ciemnicę na Wielki Czwartek. Największym jej dziełem była "Legenda o Dzikowcu", wystawiona z okazji 440 lat miejscowości w 2006 roku.
Dziesięć lat później, kiedy w sołectwie obchodzono poczwórny jubileusz (450-lat wsi Dzikowiec, 200-lecie budowy kościoła, 135 lat Honorowej Straży Grobowej oraz 35 lat od śmierci ks. Stanisława Sudoła), po raz kolejny zaangażowała się w organizację niezwykłego widowiska. Nie tylko je napisała i wyreżyserowała, ale przygotowała scenografię. Nikt nie odmówił jej udziału w przedstawieniu. W rolę aktorów wcielili się mieszkańcy sołectwa.
Pracowała w przedszkolu w Dzikowcu i w Weryni. W tej drugiej placówce spędziła 14 lat. Jest również autorką portretu ks. Stanisława Sudoła, byłego proboszcza Dzikowca.
Za swoją działalność dla społeczeństwa została odznaczona przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi. Mieszkanka Dzikowca na świat przyszła 27 lutego 1959 roku.
Czesław Nowak
Zmarł 18 stycznia 2023 roku. Przeżył 83 lata. Był wieloletnim nauczycielem w różnych szkołach na terenie powiatu kolbuszowskiego. Pełnił także funkcję dyrektora szkoły w Majdanie Królewskim.
Wszyscy nauczyciele i uczniowie, których uczył śp. Czesław Nowak, zapamiętają go, jako bardzo oddanego szkole nauczyciela matematyki. - Wielu absolwentów szkół, w których pracował, do dzisiaj wspomina go jako świetnego i wymagającego nauczyciela. Szkoła to była jego pasja. Jako wicedyrektor, a potem dyrektor każdy wolny czas spędzał w szkole, dbał o nią, znał każdy szkolny zakamarek - wspominali nauczyciele majdańskiej szkoły.
Był nauczycielem w latach 1956-1992, od 1992 do 1996 był wicedyrektorem, a później do 1999 r. dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej w Majdanie Królewskim.
W latach 1984-1988 był radnym Gminnej Rady Narodowej w Majdanie Królewskim, od 1988 do 1990 r. był przewodniczącym Gminnej Rady Narodowej, od 1990 do 1994 r. roku był radnym Rady Gminy Majdan Królewski.
ks. Stanisław Skowron
Zmarł 12 marca 2023 roku, w wieku 82 lat. Pełnił posługę przez 57 lat. Był emerytowanym proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Drwini, a także rezydentem w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Bochni.
Urodził się 7 kwietnia 1941 roku w Weryni. W 1959 roku zdał egzamin dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 27 czerwca 1965 roku w Tarnowie. 14 września 1985 roku został mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Drwini, który pełnił do 30 czerwca 2007 roku. Od 19 sierpnia 2007 roku przebywał jako rezydent w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Bochni.
W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1994 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale.
Jan Ciupiński
Zmarł 10 marca 2023 roku, w wieku 76 lat. Był specjalistą medycyny rodzinnej i radiolog. Od około 50 lat pracował w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Widełce, którego był kierownikiem. To tam przyjmował swoich pacjentów. Z pewnością przez tak długi czas zapadł w pamięci wielu osobom.
- Zapamiętam go jako bardzo dobrego, uczynnego człowieka, który służył ludziom do końca. Mimo ciężkiej choroby nie zostawił swoich pacjentów. Każdemu starał się pomóc - mówiła wzruszona pielęgniarka środowiskowa, która u jego boku przepracowała kilkadziesiąt lat.
ks. Stanisław Ruszała
Zmarł 21 czerwca 2023 roku, w wieku 76 lat. Urodził się 20 sierpnia 1947 r. w Nowej Wsi. Po ukończeniu studiów w przemyskim WSD przyjął święcenia kapłańskie 6 czerwca 1971 r. w Pstrągowej.
Pracował jako wikariusz w Majdanie Sieniawskim, Kobylanach, Zaleszanach i Sanoku (Fara). Pracował także w parafii w Woli Raniżowskiej w latach 1975 - 1977.
Pełnił funkcję proboszcza w Krzeczowicach (1983-2000), w Sanoku – Olchowcach (2000-2008) i w Markowej (2008-2017), gdzie zamieszkał po przejściu na emeryturę
Polecane artykuły:
Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.