Reklama

Druga rocznica śmierci Mieczysława Maziarza, znanego i cenionego lekarza z Kolbuszowej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZMARLI Mieczysław Maziarz - samorządowiec, polityk, strażak ochotnik, a przede wszystkim lekarz. W poniedziałek (5 grudnia) mija dwa lata od śmierci tego zasłużonego mieszkańca Kolbuszowej.

Mieczysław Maziarz urodził się 4 maja 1949 r. w Ulanowie (powiat niżański/woj. podkarpackie). W 1973 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Uzyskał I i II stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych (1979 r., 1987 r.) oraz II stopień specjalizacji z nefrologii (1999 r.).

Od 1973 roku pracował w szpitalu powiatowym w Kolbuszowej. W latach 1995-2002 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. lecznictwa, a od 1993 r. do chwili śmierci, był ordynatorem Oddziału Dializoterapii i Nefrologii.

Pacjenci powtarzali, że był to lekarz z powołania. Mieczysław Maziarz przygotowywał ich do przeszczepu nerki.

- To on, często, zawoził ich swoim samochodem na przeszczep - wspominała jedna z pacjentem.- Był bardzo pogodnym człowiekiem. Opowiadał żarty na oddziale. Śpiewał. Podnosił ludzi na duchu - mówiła z kolei osoba, która pracowała z doktorem Maziarzem.

Był nie tylko lekarzem. Od 1998 r. pełnił funkcję radnego Rady Powiatu Kolbuszowskiego, z małą przerwą, kiedy to sprawował mandat senatora RP. 

- W środowisku kolbuszowskim Mieczysław Maziarz był postacią znaną i barwną. Uważano go nie tylko za cenionego specjalistę, ale przede wszystkim człowieka zawsze gotowego do niesienia pomocy, oddanego swoim pacjentom i służącego fachową wiedzą

- czytamy na stronie powiatu kolbuszowskiego.

Lekarz zmarł 5 grudnia 2020 roku w swoim domu. Wcześniej przebywał w szpitalu w Górnie. Był zakażony koronawirusem. Miał 71 lat. 

Ceremonia pogrzebowa odbyła się 8 grudnia 2020 roku. Jego ciało spoczęło na cmentarzu parafialnym przy ul. Narutowicza w Kolbuszowej. 

- Pokazałeś, jak być cichym i pokornym i jak dzielnie i pięknie można cierpieć. Swoim życiem pokazałeś, ile jest wart dla człowieka drugi człowiek, jakim jest darem jego przyjaźń, jego więź i spotkanie z nim. Pokazałeś, co jest miarą człowieczeństwa.

Dziękujemy Ci za to, to dziedzictwo, które zostawiłeś po sobie, nigdy nie zatrze czas, bo ono pozostanie w naszych sercach i za to wszystko Ci dziękujemy. Będzie nam brakowało rozmów z Tobą, Twoich telefonów, Twojego zainteresowania, Twoich rad. Będzie nam brakowało Ciebie. Mieliśmy wielkie szczęście, mając Ciebie w naszym życiu

- mówiła w trakcie nabożeństwa doktor Krystyna Tęcza.

W 2020 roku prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi.

Kolbuszowscy samorządowcy zadbali o to, aby imię tego znakomitego specjalisty już na stałe wpisało się w lokalną historię. Imieniem doktora Maziarza nazwane zostało rondo znajdujące się na ul. Sędziszowskiej w Kolbuszowej Górnej. Taką decyzję podjęli radni miejscy w marcu 2021 roku. Propozycję uczczenia w ten sposób zmarłego lekarza przedstawiła Grażyna Halat, radna i zarazem sołtys Kolbuszowej Dolnej.


Rondo im. Mieczysława Maziarza w Kolbuszowej Górnej. Fot. J.Serafin

- Nadanie nazwy Rondo im. Mieczysława Maziarza stanowić będzie wyraz wdzięczności mieszkańców miasta i gminy Kolbuszowa oraz całego powiatu kolbuszowskiego dla tak wybitnej i cenionej osoby, jaką był doktor Mieczysław Maziarz. Był on oddany pacjentom, służył im bezgranicznie, co wielokrotnie podkreślali w swoich relacjach po pobycie w szpitalu. Bywało, że sam zawoził pacjentów na operacje

- czytamy w uzasadnieniu przyjętej uchwały.

Również Zarząd Powiatu w Kolbuszowej w grudniu 2020 roku wystąpił z wnioskiem do dyrektora SP ZOZ w Kolbuszowej o nadanie imienia Mieczysława Maziarza Oddziałowi Nefrologii i Dializoterapii Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy