Reklama

Zegar znów bije na komendzie policji w Kolbuszowej. Zabytek ma ponad 100 lat [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od niedawna, dzięki uruchomieniu mechanizmu sygnalizowania, możemy ponownie usłyszeć dźwięk zegara znajdującego się na budynku Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej. Ten zabytek ma 116 lat.

Zegar wieżowy wyprodukowany został w 1906 roku w Krośnieńskiej Fabryce Zegarów Wieżowych im. Michała Mięsowicza. Odmierza on czas na frontowej fasadzie komendy. Został on zamówiony przez Towarzystwo Zaliczkowe w Kolbuszowej (obecnie siedziba Banku Spółdzielczego w Kolbuszowej).

- W 1938 roku, po upadku towarzystwa, zegar został przeniesiony do obecnego budynku, w którym w tamtym czasie znajdował się ratusz - siedziba ówczesnego magistratu

- mówi Jolanta Skubisz-Tęcza, rzecznik kolbuszowskiej policji.

Zegar na historycznej widokówce

Pierwsze, historyczne zdjęcia zegara możemy obejrzeć na widokówce z 1906 r., której zdjęcie znajduje się w książce Andrzeja Wesołowskiego pt. „Kolbuszowskie Pocztówki”.

- Autor zamieścił tam również komentarz, z którego wynika, że w latach 60. można było usłyszeć na ulicach Kolbuszowej powiedzenie - „kasa bije na komendzie” - odnoszące się do wcześniejszego usytuowania zegara

- dodaje oficer prasowy.

Mechanizm zegara był trzykrotnie remontowany, wciąż działa, odmierzając czas służby i pracy kolbuszowskich policjantów i pracowników.

- Od niedawna, dzięki ponownemu połączeniu mechanizmów sygnalizowania, w Kolbuszowej rozbrzmiewa jego dźwięk – co kwadrans i co godzinę. Aby urządzenie nieprzerwanie działało – pracownik kolbuszowskiej jednostki, co kilka godzin, korbą nakręca mechanizm zegara znajdujący się na poddaszu budynku. Tykanie urządzenia słychać w całej komendzie

- wyjaśnia komisarz Jolanta Skubisz-Tęcza.

Informacja na budynku komendy 

W zdobyciu informacji na temat historii zabytkowego zegara policjantom pomógł Gerard Zając z krośnieńskiego Muzeum Rzemiosła, który podzielił się z funkcjonariuszami dokumentami potwierdzającymi jego pochodzenie. Wynika z nich, że zegar figuruje w „Wykazie dostarczonych zegarów wieżowych”, sporządzonym przez samego Michała Mięsowicza.

- W  ustaleniu parametrów technicznych czasomierza pomogli nam natomiast Michał Olejniczak i Rafał Pikuła – specjaliści zajmujący się m.in. renowacją historycznych zegarów wieżowych oraz popularyzatorzy historycznego zegarmistrzostwa ("Czas na wysokości" Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego). Opracowali oni również tablicę informacyjną, która obecnie znajduje się na ścianie obok głównego wejścia do budynku

- dodaje oficer prasowy KPP w Kolbuszowej.

Jak działa zegar w Kolbuszowej?

Zegar wyposażony jest w trzy mechanizmy. Pośrodku znajduje się mechanizm chodu, po lewej stronie mechanizm bicia godzin, a po prawej mechanizm bicia kwadransów. Mechanizmy bicia wykonane w technologii zapadowej typu szwarcwaldzkiego. Sygnalizowanie czasu odbywa się za pomocą dwóch dzwonów kloszowych, umieszczonych na szczycie dachu budynku.

Mechanizm chodu wyposażony w wychwyt nożycowy konstrukcji Johanna Mannhardta. Zegar wyposażony w wahadło sekundowe (jedno wahnięcie wahadła trwa jedną sekundę) z linowym przeniesieniem napędu, posiada napęd obciążnikowy. Czasomierz jest jednotarczowy, przeniesienie napędu na przekładnię wskazań odbywa się poprzez system pędni i przekładni kątowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy