Reklama

14. emerytura. Zobacz, kiedy pieniądze trafią na konta seniorów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

14. emerytura. Zobacz, kiedy pieniądze trafią na konta seniorów - Zdjęcie główne

Seniorzy mają otrzymywać dwa dodatkowe świadczenia co roku | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z KRAJU Rządzący chcą, aby seniorzy co roku otrzymywali nie tylko 13. ale też 14. emeryturę. Projekt ustawy o kolejnym świadczeniu pieniężnym wkrótce ma trafić pod obrady sejmu.

Obecnie projekt został zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak czytamy, zakłada on, że wypłatę co roku 14. emerytury, która ma zapewnić dodatkowe wsparcie dla emerytów i rencistów.

14. emerytura. Ci seniorzy mogą liczyć na coroczny bonus 

Rozwiązanie to ma być zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Uprawnionym przysługiwać mają kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w wysokości:

  • kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza kwoty 2900 zł;
  • kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie, pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń a kwotą 2900 zł, dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2900 zł. W projekcie ustawy proponuje się, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł.
Jak napisano w projekcjie, Rada Ministrów, w terminie nie późniejszym niż do dnia 31 października, określi, w drodze rozporządzenia, miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w danym roku, mając na względzie możliwości techniczne i organizacyjne wypłaty tego świadczenia przez organy emerytalno-rentowe. Oznacza to, że nie będzie stałego terminu wypłat. W tej kwestie rząd zostawia sobie "furtkę". 

 Decyzje o przyznaniu kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego miałyby wydawać właściwe organy emerytalno-rentowe.  14. emerytura przysługiwać będzie również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba. Świadczenie to będzie podlegać proporcjonalnemu podziałowi na osoby uprawnione do renty rodzinnej

 - poinformowano. 

Świadczenie, którego nie ruszy komornik 

Kwota 14. emerytury, podobnie jak jest teraz, nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie, np. ulgę rehabilitacyjną. Z tych pieniędzy nie będą również dokonywane potrącenia i egzekucje. 

Od dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego pobierana będzie składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek dochodowy od osób fizycznych. Brak jest możliwości osiągnięcia przedmiotowego celu ustawy za pomocą innych środków niż wydanie projektowanej ustawy. 

Kiedy kolejne pieniądze trafią do seniorów? 

13. emerytura to dodatkowe świadczenie, które po raz pierwszy na konta seniorów wpłynęło w 2019 roku. Natomiast tzw. czternastka debiutowała w 2021 r. i miała być świadczeniem jednorazowym. Seniorzy otrzymali ją także w 2022 r. w obliczu kryzysu inflacyjnego. Jednak pod koniec zeszłego roku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że oba świadczenia mają zostać wprowadzone na stałe do systemu. 

Pierwsze bonusowe świadczenie trafiło do seniorów przed świętami Wielkanocnymi. Kolejne miało być  wypłacone w sierpniu. Już jednak wiadomo, że "czternastka" zostanie wypłacona później. Jak poinformował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, rządzący chcieliby, by był to wrzesień. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy