Jak informuje por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, żołnierze 325. Kompanii Lekkiej Piechoty z niżańskiego batalionu zrealizowali obowiązkowe zagadnienia z ratownictwa medycznego.
Ćwiczenia na Maziarni
- Zajęcia były prowadzone na terenie zbiornika wodnego Maziarnia. Poszczególne przedsięwzięcia poprowadzili doświadczeni druhowie z miejscowej OSP - informuje porucznik Sura.
To już kolejne szkolenie w tym roku z zarządzania kryzysowego żołnierzy 32. Batalionu Lekkiej Piechoty Nisko. Każda kompania ma obowiązek raz na kwartał przeprowadzić zajęcia z tego zakresu w swoich rejonach odpowiedzialności.
- Poprzez takie działania żołnierze zapoznają się z rozwiązaniami wprowadzonymi przez terenowe służby ratownicze, nabywają praktycznych umiejętności, nawiązują kontakty z władzami samorządowymi i przedstawicielami grup ratowniczych oraz lokalną społecznością - podkreśla rzecznik prasowy 3. PBOT.
W czasie wojny
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.
Jak nadmienia Witold Sura, misją Wojska Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. - Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut "Terytorialsów" - dodaje porucznik.