Reklama

Zmiany w wypłacie 500+. W jakim dniu można spodziewać się przelewu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Zmiany w wypłacie 500+. W jakim dniu można spodziewać się przelewu? - Zdjęcie główne

Ustalono terminy przelewów | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od czerwca rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy, na jaki zostaje przyznane na dziecko rodzicom 500+. Kiedy mogą oni spodziewać się wypłaty pieniędzy na wskazane wcześniej konto?

W drugim dniu czerwca ZUS wypłacił pierwszą transzę pieniędzy dla rodziców. Chodzi o świadczenie 500+. Kiedy kolejne osoby otrzymają na konta tę kwotę? Jak informuje oddział ZUS w Rzeszowie, ustalone zostały następujące terminy przelewów: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca.

- Stałe terminy wypłat zostały przyznane wnioskującym losowo i obowiązują przez cały rok, czyli do 31 maja 2023 r. - wyjaśnia Wojciech Dyląg regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim. Jak dodaje, termin płatności oznacza, że w tym dniu pieniądze powinny być już na koncie rodzica,

-  Jeżeli termin płatności wypada w dniu wolnym od pracy, wtedy przelejemy pieniądze dzień wcześniej - zaznacza. 

W przypadku, gdy wniosek rodzica o 500+ nie został jeszcze rozpatrzony, to wtedy dzień pierwszej wypłaty będzie jednocześnie terminem, w którym będą przelewane środki w następnych miesiącach.

- Jeśli wniosek na nowy okres świadczeniowy wpłynie do ZUS do końca czerwca, wypłata będzie przysługiwała od czerwca br. do maja 2023 r. Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje, bowiem od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, do końca okresu świadczeniowego. Zatem osoba, która złoży wniosek dopiero w lipcu, nie otrzyma świadczenia za czerwiec, lecz dopiero od lipca

- tłumaczy dalej Wojciech Dyląg. 

Na nowy okres świadczeniowy na Podkarpaciu złożonych zostało już ponad 205 tys. wniosków na 330 tys. dzieci. Najwięcej wpłynęło ich od rodziców:

  • z Rzeszowa (22 tys.),
  • powiatu rzeszowskiego (18,5 tys.),
  • mieleckiego (13,8 tys.),
  • dębickiego (13,3 tys.),
  • jarosławskiego (11,5 tys.),
  • jasielskiego (10,3 tys.),
  • krośnieńskiego (9,6 tys.),
  • stalowowolskiego (9,1 tys.).
W przypadku powiatu kolbuszowskiego jest to 5400 wniosków. 

- Tutaj wyjątkiem są dzieci dopiero, co urodzone, przysposobione, objęte opieką lub umieszczone w pieczy lub w placówce. Jeśli wniosek w ich sprawie zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od dnia tego zdarzenia, 500 plus będzie przysługiwać od miesiąca wystąpienia wymienionych zdarzeń - przypomina rzecznik rzeszowskiego oddziału ZUS. 

Przypomnijmy, że nowe wnioski można wysyłać wyłącznie online poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE), portal Empatia lub w bankowości elektronicznej. Również pisma, informacje i decyzje w sprawie wniosku są przekazywane w formie elektronicznej – wyłącznie na PUE. Gdy pojawi się tam ważna informacja o 500 plus, rodzice otrzymują powiadomienie SMS lub na e-maila. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy