Reklama

Zmiany w gospodarce odpadami w gminie Majdan Królewski. Jakie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Zmiany w gospodarce odpadami w gminie Majdan Królewski. Jakie? - Zdjęcie główne

Od nowego roku zmieni się częstotliwość odbioru śmieci w gminie Majdan Królewski. Ile razy firma będzie odbierała odpady po zmianach? | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI To już pewne. Od przyszłego roku częstotliwość odbierania śmieci zmieszanych od mieszkańców gminy Majdan Królewski ulegnie zmianie. Samorząd poszuka oszczędności.

Gmina Majdan Królewski do końca 2022 roku ma podpisaną umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów z konsorcjum firm PHU "Zieliński" Zbigniew Zieliński oraz Bioselect z Rakowa. Kubły wystawione przez mieszkańców opróżniane są od kwietnia do października dwa razy, a w pozostałych miesiącach raz.

 

Od nowego roku ma się to zmienić. Gmina postanowiła poszukać oszczędności. Sposobem na ograniczenie kosztów ma być właśnie zmiana częstotliwości odbioru śmieci z terenu gminy. I tak też będzie. Radni podjęli decyzję.

 

W tym roku bez zmian

Jak uspokaja przedstawicielka majdańskiego urzędu, na ten rok gmina żadnych zmian nie przewiduje. - Mamy umowę i się jej trzymamy - powiedziała Janina Wójtowicz.

 

Mimo że firma zgłosiła do urzędu zwiększenie kosztów po ich stronie, to gmina nie musi w tym kierunku podejmować jakichkolwiek kroków. 

Jak powiedziała końcem maja w rozmowie z nami prawa ręka wójta, wykonawca, stając do przetargu, powinien liczyć się z ewentualnym wzrostem kosztów.

Przypomnijmy, że majdański samorząd na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy Majdan Królewski w 2022 roku zamierzał przeznaczyć 1 mln 141 tys. złotych. Spośród sześciu ofert wybrano tę zaproponowaną przez konsorcjum z Rakowa. Wycenili oni swoją pracę na kwotę 951 tys. złotych.

 

Zmienić częstotliwość

Gmina postanowiła poszukać sposobu na pomniejszenie kosztów za świadczenie usług komunalnych. Rozwiązaniem ma być wspomniana zmiana częstotliwości odbioru odpadów. 

 

Kilka miesięcy temu samorządowcy dyskutowali, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Wywóz śmieci raz w miesiącu? W wakacje śmieci odbierane dwa razy w miesiącu, a w pozostałych jeden raz? - takie propozycje padały najczęściej.

Wójt zasugerował wówczas, że w trzech miesiącach letnich (czerwiec, lipiec i sierpień) odpady mogłyby być odbierane dwa razy w miesiącu, a w pozostałych - raz.  - Kolejna rzecz, która się z tym wiąże, to jeśli nie ma już miejsca w kuble, to samo to wymusza większą segregację. Wtedy oddzieli się papier, plastik i trafia to tam, gdzie powinno trafić. Nam chodzi o to, żeby te śmieci były posegregowane - podsumował Jerzy Wilk.

Głosy radnych były podzielone. Część z samorządowców była za tym, żeby śmieci przez cały rok odbierane były raz w miesiącu. Pozostali poparli pomysł wójta.

 

Dwa razy tylko w lecie

Aktualnie od kwietnia do października śmieci odbierane są dwa razy, a w pozostałych miesiącach raz. - Zauważyliśmy, że jeżeli mieszkańcy oddają dwa razy w miesiącu, to odpadów zmieszanych jest więcej. Jeżeli mają mniej miejsca w koszu, bardziej je segregują - mówiła zastępca wójta podczas majowych obrad.

Po kilku miesiącach od pojawienia się pierwszych pomysłów samorządowcy zadecydowali. Na ostatniej sesji Rady Gminy Majdan Królewski, która odbyła się 23 sierpnia, radni podjęli stosowną uchwałę, w której wyznaczono nową częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych. Wszyscy zagłosowali "za".

- Dwa razy w miesiącu w okresie od czerwca do sierpnia, raz w miesiącu w pozostałym okresie - czytamy w podjętej na ostatniej sesji uchwale.

To oznacza, że radni doszli do konsensusu i gmina w nowym roku będzie trzymała się zaktualizowanego terminarza odbioru odpadów. Uchwała wejdzie bowiem w życie 1 stycznia 2023 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy