Nowy tydzień rozpocznie się wyjątkowo zimno na północnym wschodzie kraju, a z czasem główna fala zimnego powietrza przemieszczać się będzie w kierunku dzielnic południowych i południowo-wschodnich. Oczekuje się, że temperatury, szczególnie w nocy, spadną miejscami nawet do -18/-20 stopni Celsjusza przy gruncie, z odczuwalną temperaturą wynoszącą nawet około -30 stopni Celsjusza.
Po 10 stycznia przewiduje się ogólny wzrost temperatur w Polsce, ale noce w wielu regionach nadal będą przynosić mniejsze mrozy. Przewiduje się obszary z nieznacznymi dodatnimi temperaturami w ciągu dnia oraz obszary z łagodnymi mrozami. Przez pierwsze dni stycznia, średnia temperatura dobowa w wielu rejonach może wynosić nawet -16/-18 stopni Celsjusza.
Od 10 do 14 stycznia sytuacja ulegnie zmianie, gdy temperatury wzrosną, ale mroźne warunki nocne w wielu regionach nie ustąpią, a średnie temperatury będą typowe dla przedzimia i zimy, w zależności od dnia i regionu. Do końca drugiej dekady stycznia nie spodziewa się wyraźnego wzrostu temperatury, wręcz przeciwnie, między około 15 a 19 stycznia możliwe jest kolejne ochłodzenie.
Aktualne utrzymujące się ochłodzenie w Polsce wynika z wcześniejszego rozbicia wiru polarnego, które wpłynęło na zaburzenie wiru troposferycznego znanego jako prąd strumieniowy, a w konsekwencji spowodowało powstanie antycyklonu, blokującego wpływ cyrkulacji z obszaru Atlantyku na pogodę w kraju. Ze względu na obszar wpływu antycyklonu, przewiduje się wyraźny spadek opadów w nowym tygodniu w Polsce. Po ustąpieniu obecnych opadów śniegu z obszaru południowo-wschodniej Polski, spodziewane są kolejne opady głównie w postaci śniegu, miejscami deszczu, między 11 a 12 stycznia, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Następne obszary intensywniejszych opadów śniegu, miejscami deszczu, pojawią się w Polsce między około 14 a 15 stycznia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.