reklama

Kościół, rynek, krokodyle, skansen. Z czego słynie Kolbuszowa? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIA Miasto nad Nilem, czyli Kolbuszowa. To właśnie nasze miasto skrywa wiele ciekawych miejsc, budowli i obiektów, które warto zobaczyć i je promować.
reklama

Kolbuszowa to jedyne miasto w Polsce, przez które przepływa rzeka Nil. Została także okrzyknięta miastem krokodyli. Figurki tych zwierząt znaleźć można w wielu zakątkach, m.in. na rynku, na bulwarach, czy obok dworca autobusowego. Co jeszcze ciekawego znajdziemy w naszym miasteczku? 

Jednym z ważniejszych obiektów wpisujących się w panoramę Kolbuszowej jest kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych. Świątynia znajduje się przy ul. Narutowicza. Na placu kościelnym znajduje się dzwonnica, w której zawieszony jest dzwon pochodzący z XVII wieku. Wewnątrz świątyni natomiast warto zobaczyć boczne ołtarze wykonane w pierwszej połowie XVIII wieku, zdobione ornamentami rokokowymi. W piwnicach kościoła z kolei kryją się grobowe krypty właścicieli klucza kolbuszowskiego rodów Lubomirskich i Sanguszków, niestety nie są one dostępne dla zwiedzających. 

Niedaleko kościoła parafialnego, kierując się na północ, na cmentarzu parafialnym znajduje się Kaplica zbudowana w latach 1890 – 1892 przez Zdzisława hr. Tyszkiewicza. Po prawej stronie od wejścia głównego od strony ołtarza można zobaczyć w niej pamiątkowe tablice inskrypcyjne Tyszkiewiczów. W  podziemiach tej kaplicy, w tzw. Krypcie Grobowej, znajdują się trumny zmarłych z rodziny Tyszkiewiczów. 

Secesyjny pałac Tyszkiewiczów w Weryni to kolejny obiekt w gminie Kolbuszowa, który warto zobaczyć. Pałac wzniesiony został w latach 1900–1905.

Na Rynku w Kolbuszowej znajduje się zabytkowa studnia, wybudowana w latach 80. XIX w. W 1941 r. studnia została przebudowana, a w późniejszym czasie poddana rewitalizacji. Warto zobaczyć także synagogę. Wzniesiona została w 1825 roku. Powstał również cmentarz żydowski o powierzchni 1,6 ha, na którym zachowało się około pięćdziesięciu kamiennych nagrobków z napisami w językach: polskim, niemieckim i hebrajskim.

Około pół kilometra od rynku znajduje się neorenesansowy budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Gmach wybudowany został w 1908 roku. W pierwotnej wersji składał się z części głównej, jednopiętrowego korpusu i dwóch parterowych skrzydeł po obu stronach. Fasadę frontową zdobi wysoki, łamany szczyt z obeliskami i rzeźbą sokoła. Gmach przez lata powojenne zmienił nazwę na Powiatowy Dom Kultury, a od 1975 roku na Miejski Dom Kultury. 

Kolbuszowski skansen to z kolei urokliwe wsie z przełomu XIX i XX wieku. Prezentują kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego. Na niemal 30 hektarach wyeksponowanych jest ponad 80 obiektów dużej i małej architektury drewnianej. Są wśród nich chałupy, budynki inwentarskie (stajnie, obory, chlewy, kurniki), stodoły, spichlerze, maneż, bróg, budynki przemysłów wiejskich, jak młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia, a także budynki użyteczności publicznej – szkoła, karczma i remiza strażacka oraz okazały kościół p.w. św. Marka Ewangelisty. Do najstarszych obiektów należy m.in.: spichlerz dworski z Bidzin z 1784, chałupa z Markowej z 1804 r. oraz kościół z Mielca-Rzochowa postawiony w 1843 r. Zobacz galerię ze skansenu w Kolbuszowej. 

Cennym zabytkiem wartym obejrzenia jest XVII-wieczna oficyna dworska, znajdująca się przy ul. Kościuszki w Kolbuszowej. Z kolei przy ul. Nowe Miasto można zobaczyć dom, w którym urodził się Janek Bytnar - Rudy, jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".

Więcej ciekawych obiektów znajdziesz w naszej galerii zdjęć. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama