Reklama

Zbiorniki przeciwpowodziowe w Kolbuszowej i Kopciach. Tutaj chcą je wybudować [MAPA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wskazane zostały trzy wstępne lokalizacje budowy zbiorników przeciwpowodziowych na rzece Łęg i jej dopływach. Jeden z nich ma znajdować się w Kolbuszowej i pomieścić około milion metrów sześciennych wody. Jego budowa ma ochronić miasto przed podtopieniami. Drugi ma powstać na terenie gminy Dzikowiec i będzie kilka razy większy.

Co zrobić, aby w Kolbuszowej nie dochodziło już do podtopień? Rozwiązaniem ma być budowa zbiornika przeciwpowodziowego. W sumie takich zbiorników ma powstać trzy na terenie Podkarpacia, a ich zadaniem będzie uchronić dobytek mieszkańców.

- Zlewnia rzeki Łęg jest jednym z obszarów o podwyższonym poziomie ryzyka powodziowego wymagającym działań inwestycyjnych Wód Polskich

- przypominają kolbuszowscy urzędnicy i wracają do sytuacji sprzed kilku lat. 

W maju 2019 roku w zlewni tej rzeki wystąpiły bardzo intensywne opady deszczu, wskutek czego trzy stacje opadowe w Majdanie Królewskim, Wilczej Woli oraz Kolbuszowej zanotowały opady dobowe przekraczające 110 mm.

- Największe natężenie opadu nastąpiło w zlewni rzeki Przyrwa, której ujście zlokalizowane jest poniżej zbiornika Wilcza Wola. Spowodowało to brak możliwości przechwycenia, opóźnienia czy spłaszczenia przechodzącej fali wezbraniowej i zalanie terenów zamieszkałych.

- informują pracownicy kolbuszowskiego magistratu.

Aby rozwiązać ten problem, w lutym 2020 roku, Wody Polskie podpisały porozumienie z gminami: Kolbuszowa, Dzikowiec, Majdan Królewski, Bojanów, Grębów, Gorzyce i Zaleszany.

- Przedmiotem porozumienia było wspólne przygotowanie analizy hydrologiczno-hydraulicznej w zlewni Łęgu

- wyjaśniają dalej urzędnicy.

Autorzy dokumenty rekomendują zabezpieczenie zlewni Łęgu poprzez wykonanie na tej rzece oraz jej dopływach systemu trzech zbiorników przeciwpowodziowych:

 • zbiornika wielofunkcyjnego na Łęgu zlokalizowanego w miejscowości Stany, którego pojemność wyniesie ok. 4 mln m3,
 • zbiornika wielofunkcyjnego na rzece Przyrwa w miejscowości Kopcie (gm. Dzikowiec) - przysiółek Tęcze o objętości ok. 4,5 mln m3
 • suchego zbiornika na rzekach Przyrwa i Górnianka położonego na terenie Kolbuszowej o przewidywanej pojemności ok 1 mln m3
 

- Dwa z rekomendowanych zbiorników to obiekty wielofunkcyjne, dzięki czemu oprócz funkcji przeciwpowodziowej będą one równocześnie ograniczać skutki suszy i niwelować zagrożenia powodowane obserwowanymi ostatnio  niedoborami wody

- informują dalej przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej.

Całkowita szacunkowa wartość prac przedprojektowych i projektowych to około 3,6 mln zł.  Wody Polskie zabezpieczyły już 2,1 mln zł na realizację kolejnych prac przedprojektowych. W ramach tej kwoty wykonana zostanie dokumentacja geodezyjna, prace geologiczne i geotechniczne, koncepcja programowo-przestrzenna oraz materiały do decyzji środowiskowych dla wspomnianych trzech zbiorników. 

To nie jedyne działania, jakie Wody Polskie podejmują celem minimalizacji ryzyka powodziowego w zlewni Łęgu. Obecnie realizowany jest projekt, który pozwoli na włączenie zbiornika Wilcza Wola do elektronicznego systemu nadzoru prowadzonego przez Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej.

- Planowane działania pozwolą znacznie usprawnić pracę zbiornika poprzez m.in. wdrożenie elektronicznego monitoringu zapory, automatycznego sterowania zasuwami oraz elektronicznego pomiaru stanów wody 

- wyjaśniają kolbuszowscy urzędnicy.

Ponadto na terenie Nadzoru Wodnego Kolbuszowa przewidziano do realizacji roboty o łącznej wartości ponad 1,7 mln zł. Wydane one zostaną na utrzymanie m.in. następujących rzek i potoków: 

 • Przyrwa,
 • Nil,
 • Górnianka,
 • Łęg,
 • Filipka,
 • Turka,
 • Murynia,
 • Świerczówka,
 • Olszynka,
 • Trześniówka,
 • Kolbuszowska,
 • Olszówka,
 • Konotopa
 • oraz konserwację zbiornika wodnego Wilcza Wola.
 

O bezpieczeństwie powodziowym w zlewni rzeki Łęg rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się 3 listopada w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej. Wzięli w nim udział m.in.: Zbigniew  Chmielowiec, poseł na Sejm RP, Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej oraz  Małgorzata Wajda, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.  

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy