reklama

Zacznie się już dzisiaj! Tutaj będą protesty pod sklepami Lidl na Podkarpaciu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: J. Serafin

Zacznie się już dzisiaj! Tutaj będą protesty pod sklepami Lidl na Podkarpaciu - Zdjęcie główne

Oto lista sklepów Lidl na Podkarpaciu, gdzie odbędą się protesty. | foto J. Serafin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIMieszkańcy Podkarpacia włączają się w ogólnopolski sprzeciw wobec budowy centrum dystrybucyjnego Lidla w Gietrzwałdzie. W sobotę, 14 grudnia, pikiety odbędą się m.in. w Kolbuszowej, Rzeszowie, Mielcu, Tarnobrzegu i Stalowej Woli. Znamy stanowisko sieci.
reklama

Ogólnopolski Komitet Obrony Gietrzwałdu organizuje protesty pod sklepami Lidl w całym kraju. Głównym celem jest sprzeciw wobec budowy centrum dystrybucyjnego sieci handlowej w Gietrzwałdzie, które ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

reklama

Wydarzenia te na Podkarpaciu zaplanowano na sobotę, 14 grudnia. Wśród miast znalazły się: Kolbuszowa, Mielec, Rzeszów, Łańcut, Nisko, Nowa Dęba, Stalowa Wola i Tarnobrzeg.

Protest w Kolbuszowej

W sobotę, 14 grudnia, mieszkańcy Kolbuszowej będą mogli wyrazić swój sprzeciw wobec budowy kontrowersyjnego centrum dystrybucyjnego Lidla. Pikieta odbędzie się pod lokalnym sklepem sieci przy ul. Rzeszowskiej 11 w godzinach od 11:00 do 12:00.

Jak czytamy, to, co planuje Lidl, zagraża środowisku naturalnemu i dziedzictwu religijnemu. Sanktuarium w Gietrzwałdzie to miejsce szczególne, a centrum dystrybucyjne oznacza nie tylko hałas i zanieczyszczenia, ale także ryzyko związane z magazynowaniem odpadów, w tym niebezpiecznych.

reklama

Dlaczego protestują przy Lidlu?

Głównym powodem organizowania protestów jest lokalizacja centrum dystrybucyjnego w Gietrzwałdzie, która budzi ogromne kontrowersje. Przeciwnicy inwestycji podkreślają, że teren objęty inwestycją znajduje się w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Pasłęki.

- Realizacja przedsięwzięcia będzie wymagała masywnej makroniwelacji na powierzchni około 20 ha, trwale zniekształcającej rzeźbę terenu. To obszar prawnie chroniony przed tego rodzaju pracami

- czytamy w oświadczeniu Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Gietrzwałdu.

Dodatkowo obawy mieszkańców wzbudza fakt, że na terenie centrum mają być magazynowane odpady, w tym ponad 3 tys. ton odpadów niebezpiecznych rocznie.

reklama

- Z dokumentacji wynika, że będą to między innymi odpady organiczne, baterie, odpady elektroniczne i lampy zawierające rtęć

- dodają członkowie komitetu.

Ogólnopolska akcja sprzeciwu

Pikiety odbędą się w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Główne wydarzenie – protest centralny – zaplanowano na sobotę, 14 grudnia, w Warszawie, pod sklepem Lidl przy ul. Wolskiej 19/25, o godz. 13:00.

Organizatorzy protestu chcą, aby głos w obronie Gietrzwałdu usłyszano w całej Polsce. Jak podkreślają, to nie tylko kwestia lokalna, ale także troska o nasze dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.

Protesty w innych miastach na Podkarpaciu

Oprócz Kolbuszowej, protesty przeciwko budowie centrum dystrybucyjnego Lidl w Gietrzwałdzie odbędą się także w innych miastach Podkarpacia. Organizatorzy apelują o liczny udział mieszkańców regionu, by wyrazić sprzeciw wobec inwestycji.

reklama

  • Rzeszów – ul. Hetmańska 63, w godz. 14:00-16:00; ul. Armii Krajowej 98, w godz. 13:30-15:30.
  • Mielec – ul. Kazimierza Jagiellończyka 19, w godz. 11:00-13:00.
  • Łańcut – ul. Armii Krajowej 13, w godz. 10:00-12:00.
  • Nisko – ul. Mireckiej-Loryś 1, w godz. 13:30-15:00.
  • Nowa Dęba – ul. Bieszczadzka 2e, w godz. 11:00-13:00.
  • Stalowa Wola – ul. Leśna 4, w godz. 11:00-13:00.
  • Tarnobrzeg – ul. Sikorskiego 6a, w godz. 13:30-15:30.

Stanowisko Lidl Polska w sprawie planowanej inwestycji

W odpowiedzi na organizowane protesty oraz pojawiające się w mediach doniesienia, przedstawicielka Lidl Polska, Aleksandra Robaszkiewicz, przedstawiła stanowisko firmy. Jak zaznaczyła, teren w Gietrzwałdzie jest rzeczywiście rozważany pod kątem budowy nowego centrum dystrybucji, jednak proces inwestycyjny jest na wczesnym etapie.

- Teren Gietrzwałdu rozpatrujemy pod względem budowy nowego obiektu. Jednak w tym momencie ewentualny termin rozpoczęcia tej inwestycji nie jest znany

- poinformowała nas Aleksandra Robaszkiewicz.

Centrum dystrybucji, a nie składowisko odpadów

W związku z zarzutami dotyczącymi rzekomego magazynowania niebezpiecznych odpadów na terenie przyszłego centrum przedstawicielka sieci jednoznacznie zaprzeczyła takim informacjom:

- Chcielibyśmy jednak podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby powstać potencjalne centrum dystrybucji, w którym przechowywane byłyby m.in. produkty spożywcze oferowane w sklepach Lidl Polska. Natomiast fałszywą informacją jest, że w tym miejscu znajdować się będzie składowisko odpadów.

Inwestycja zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego

Jak podkreśliła Robaszkiewicz, projekt planowanego centrum w Gietrzwałdzie spełnia wszystkie wymogi prawne i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Budynek miałby być oddalony od Bazyliki Gietrzwałdzkiej o niemal kilometr.

- Projekt planowanego centrum dystrybucji w Gietrzwałdzie spełnia wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu. Nowy budynek będzie oddalony od skrajnej strony budynku bazyliki o niemal 1000 metrów.

- zaznaczyła.

Przedstawicielka sieci podkreśliła również korzyści, jakie inwestycja przyniesie lokalnej społeczności:

- Co ważne, nowa inwestycja to ponad 200 nowych miejsc pracy dla społeczności lokalnych.

Lidl Polska jako „dobry sąsiad”

Firma zapewnia, że jej centra dystrybucji działają w sposób zrównoważony i bezpieczny dla otoczenia.

- Zależy nam na tym, aby być ‘dobrym sąsiadem’ społeczności lokalnych, dlatego regularnie dbamy o czystość naszych centrów dystrybucji, a także zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki którym magazynowe hale są bezpieczne oraz ciche. Nasze obiekty w żadnym stopniu nie emitują do środowiska niekomfortowych zapachów

- zapewniła przedstawicielka Lidla w Polsce.

Gospodarka cyrkularna i recykling odpadów

Firma zaprzecza, jakoby planowana inwestycja miała być związana z utylizacją czy składowaniem odpadów. Zebrane surowce wtórne będą przekazywane wyspecjalizowanym recyklerom.

- Odnosząc się do danych dotyczących odpadów, chcielibyśmy podkreślić, że w obiekcie w Gietrzwałdzie surowce przez nas zebrane będą od razu przekazywane recyklerom. Działalność budynku będzie skupiała się przede wszystkim na dystrybucji produktów spożywczych do naszych sklepów

- podkreśliła Robaszkiewicz.

Firma zobowiązuje się do przestrzegania wszystkich przepisów dotyczących ochrony środowiska, zapewniając, że jej działalność wspiera redukcję plastiku i gospodarkę cyrkularną.

- Dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie

- dodała nasza rozmówczyni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo