Mowa o spichlerzu z zespołu dworsko-parkowego z Niwisk. Usytuowany na skraju północno-zachodniej części parku, w pobliżu zabytkowego założenia dworsko-parkowego. Wzniesiony w latach 1852-1853 przez Johana vel Jana Hupkę w okresie rozbudowy założenia dworskiego. Objęty wpisem do rejestru zabytków jako element składowy zabytkowego założenia.
- Murowany z cegły, dwukondygnacyjny, założony na rzucie kwadratu, niepodpiwniczony, z uwydatnionym szczytem w elewacji wschodniej. Dach konstrukcji drewnianej, dwuspadowy, kryty blachą. Elewacja frontowa (wschodnia) trójosiowa. Boczne ściany spichlerza zakończone ścianką kolankową z częściowo zachowaną dekoracją – fryz z rombów wypełnionych motywem 4-liścia
- opisuje zabytek konserwator.
Aktualnie budynek dawnego spichlerza stanowi własność prywatną. Budynek od kilkunastu lat jest nieużytkowany i wymaga przeprowadzenia kompleksowych prac remontowo-konserwatorskich oraz zagospodarowania na określone cele użytkowe.
Powierzchnia użytkowa to ok. 250 mkw.
Zespół dworsko-parkowy w Niwiskach usytuowany jest w pobliżu głównej drogi wiodącej przez wieś. Spichlerz zlokalizowany na terenie ośrodka gospodarczego, w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu, na oddzielnie wydzielonej działce ewidencyjnej.
- W zbiorach archiwalnych Delegatury w Rzeszowie WUOZ z/s w Przemyślu znajduje się dokumentacja projektowa, techniczna oraz fotograficzna spichlerza umożliwiająca rekonstrukcję obecnie niezachowanego bogatego i oryginalnego wystroju elewacji frontowej budynku
- nadmienia konserwator.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.