Reklama

Zabytek z powiatu kolbuszowskiego na sprzedaż! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Na stronie internetowej Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, w zakładce "zabytki na sprzedaż" znaleźć możemy ogłoszenie dotyczące powiatu kolbuszowskiego.

Mowa o spichlerzu z zespołu dworsko-parkowego z Niwisk. Usytuowany na skraju północno-zachodniej części parku, w pobliżu zabytkowego założenia dworsko-parkowego.  Wzniesiony  w latach 1852-1853 przez Johana vel Jana Hupkę w okresie rozbudowy założenia  dworskiego.  Objęty wpisem do rejestru zabytków jako element składowy zabytkowego założenia.

- Murowany z cegły, dwukondygnacyjny, założony na rzucie kwadratu, niepodpiwniczony, z uwydatnionym szczytem w elewacji wschodniej. Dach konstrukcji drewnianej, dwuspadowy, kryty blachą. Elewacja frontowa (wschodnia)  trójosiowa. Boczne ściany spichlerza zakończone ścianką kolankową z częściowo zachowaną  dekoracją – fryz z rombów wypełnionych motywem 4-liścia

- opisuje zabytek konserwator.

Aktualnie budynek dawnego spichlerza stanowi własność prywatną. Budynek od kilkunastu lat jest nieużytkowany i wymaga przeprowadzenia  kompleksowych prac remontowo-konserwatorskich oraz zagospodarowania na określone cele użytkowe.

Powierzchnia  użytkowa to ok. 250 mkw.

Zespół dworsko-parkowy w  Niwiskach usytuowany jest w pobliżu głównej drogi wiodącej przez wieś. Spichlerz zlokalizowany na terenie ośrodka gospodarczego, w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu, na oddzielnie wydzielonej działce ewidencyjnej.

- W  zbiorach  archiwalnych Delegatury  w Rzeszowie  WUOZ  z/s  w Przemyślu znajduje się  dokumentacja projektowa, techniczna  oraz  fotograficzna spichlerza umożliwiająca rekonstrukcję obecnie niezachowanego bogatego i oryginalnego wystroju elewacji frontowej budynku

- nadmienia konserwator.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy