Reklama

Za psa, śmieci i grunty

Opublikowano:
Autor:

Za psa, śmieci i grunty - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jak mieszkańcy gminy i przedsiębiorcy, działający na jej terenie, wywiązują się z obowiązku płacenia podatków?

Podatkami pobieranymi na terenie gminy są: podatek rolny, leśny, od nieruchomości od osób fizycznych oraz od osób prawnych, podatek od środków transportowych. Natomiast obowiązujące w gminie opłaty dotyczą odbioru odpadów komunalnych oraz opłaty za posiadanie psa.

Egzekucją zaległości podatkowych zajmują się przede wszystkim urzędy skarbowe, które bardzo często traktują ściąganie należności dla gmin "po macoszemu". Gminy mogą jednak stosować szereg środków egzekucyjnych, przewidzianych w przepisach ordynacji podatkowej.

Sąd czy administracja
Skąd się biorą lokalne zaległości w opłatach? To głównie zła od lat sytuacja gospodarcza i wysoki poziom bezrobocia w kraju oraz... coraz powszechniejsze unikanie przez podatników (głównie osoby prawne) ich płacenia. Efektem tego gminy mają niewielkie możliwości wyegzekwowania należnych im podatków, zwłaszcza od przedsiębiorców, którzy ogłosili już upadłość.
Dzieje się tak, ponieważ pokrycie przede wszystkim znajdują należności uprzywilejowane na mocy prawa typu: koszty egzekucyjne, alimenty, wynagrodzenia za pracę, należności zabezpieczone hipotecznie i inne. Podatki w tym rankingu znajdują się dopiero na 7. miejscu. Nieco korzystniej traktuje podatki gminne ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która lokuje podatki przy podziale kwot egzekwowanych na 4. miejscu. Dużo więc zależy, w jakim z tych trybów prowadzona jest egzekucja: sądowym czy administracyjnym. Ma to także istotne znaczenie, jeżeli chodzi o koszty egzekucyjne i opłaty. Przypomnijmy, że od 2001 r. administracyjne organy egzekucyjne mają uprawnienie do prowadzenia egzekucji z nieruchomości.

Więcej w 34 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE