Reklama

Reklama

Z PODKARPACIA. Wody w Jeziorze Solińskim nadal ubywa, a brzegi "bieszczadzkiego morza" cofnęły się już o kilkanaście metrów | ZDJĘCIA |

Opublikowano: śr, 31 paź 2018 19:17
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI kres niedoboru opadów w lecie na Jeziorze Solińskim szczególnie widać jesienią.

Reklama

Po upalnym i mało deszczowym lecie poziom wody opadł już o kilka dobrych metrów. Widać też tzw. "wyspę okresową", która pojawia się przy niskim poziomie wody. W Wołkowyi po dnie jeziora można przejść suchą stopą. Po ostatnich opadach poziom wody wprawdzie się podniósł, ale zaledwie o 10 centymetrów.

- Aktualnie poziom wody Jeziora Solińskiego wynosi 412,76 m n.p.m. - informuje Maciej Gelberg, główny specjalista ds. Komunikacji PGE Energia Odnawialna S.A.

Podobny poziom wody notowany był w listopadzie 2011 roku. W 2003 roku spadł do 410 m n.p.m. - Nie mam mowy o żadnym zagrożeniu funkcjonowania elektrowni, ponieważ możemy jeszcze obniżyć poziom lustra wody o ponad 11 m i wykorzystać tę wodę do celów energetycznych - informuje Maciej Gelberg.

Minimalny poziom to 401,50 m n.p.m. Nie ma więc zagrożenia wstrzymania jej pracy.

Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 kilometrów kwadratowych i największą w Polsce pojemność (472 mln metrów sześciennych). Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową (ok. 166 km przy średnim stanie wody z lustrem na poziomie 420 m n.p.m.). Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.