Reklama

Reklama

Wyższy zasiłek pogrzebowy w przypadku osób zakażonych koronawirusem?

Opublikowano: 6 września 2020 17:35
Autor:

Wyższy zasiłek pogrzebowy w przypadku osób zakażonych koronawirusem?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI ZUS i KRUS odpowiadają.

- U mojego kolegi w rodzinie zmarła osoba. Moje kondolencje, ale nie o to chodzi - zaczął swój wpis internauta pod jednym z naszych tekstów na korsokolbuszowskie.pl. - W szpitalu lekarz powiedział, że jeśli wpisze w akcie zgonu powód (koronawirus), dostaną 8 tys. na pochówek, a jak wpiszą naprawdę, na co umarł, dostanie tylko 4 tys. zł - stwierdza młody mężczyzna. 

Jak jest naprawdę? - Przyczyna śmierci nie ma żadnego wpływu na wysokość zasiłku - mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Zasiłek jest w stałej kwocie 4 tys. zł. Jeśli koszty poniesione wypłacane są członkowi rodziny, lub do wysokości poniesionych kosztów, jeśli pochówku dokonywał ktoś obcy w stosunku do zmarłego, np.pracodawca, DPS, gmina lub powiat. Jeśli koszty poniosło kilka osób np. sąsiedzi się złożyli, to każdy otrzyma proporcjonalnie do poniesionych kosztów - dodaje nasz rozmówca. 

Do wyższego zasiłku za koronawirusa odnosi się także Jan Puzio, kierownik kolbuszowskiego oddziału KRUS-u. - To plotka. Zasiłek pogrzebowy jest taki sam, niezależnie od tego, z jakiego powodu ktoś umrze - dodaje. 

Dodajmy, że na wspomnianym przez internautę akcje zgonu nie znajdziemy pozycji "przyczyna śmierci". Jest ona wpisana na karcie zgonu, którą przynosi się do USC, aby otrzymać akt zgonu, czyli dokument potrzebny do okazania w ZUS lub KRUS przy staraniu się o zasiłek pogrzebowy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.