Reklama

Wyższe emerytury dla druhów z ochotniczych straży pożarnych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Wyższe emerytury dla druhów z ochotniczych straży pożarnych  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Pojawił się projekt ustawy dotyczący ochotniczych straży pożarnych. Najważniejszym jego założeniem jest wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla tych druhów i druhen, którzy przez 25 lat brali udział bezpośrednio w akcjach gaśniczych.

Jak podaje portal samorządowy, pod koniec kwietnia przedstawiono jego szczegółowe założenia. Główny element to dodatek w wysokości 1/14 najniższego wynagrodzenia przyznawany ochotnikom, którzy służyli w szeregach OSP przez 25 lat. Obecnie byłoby to ok. 200 zł brutto. 

Warunki do spełnienia

Dodatek ma stanowić formę gratyfikacji za podejmowane działania przez członków Ochotniczych Straży Pożarnych, nie tylko w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej.

 Podstawowym celem niniejszej nowelizacji jest przyznanie strażakom ochotnikom, którzy przez co najmniej 20 lat byli czynnymi członkami OSP, dodatku do emerytury w wysokości 20 zł za każdy rok czynnej służby. 

Przez czynne członkostwo należy rozumieć okres, w którym strażak był ubezpieczony, brał bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, posiadał aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz ukończył szkolenia pożarnicze uprawniające do udziału w działaniach ratowniczych. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do Państwowej Straży Pożarnej, działalność strażaków ochotników ma charakter działalności wolontariackiej, nie zaś służby.

Na wniosek ubezpieczonego strażaka właściwy wójt, burmistrz czy prezydent miasta miałby obowiązek wydania zaświadczenia o spełnieniu przez ubezpieczonego wymogów określonych w nowelizacji.

Ewidencja od 2012 roku

W ostatnich miesiącach w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej trwały rozmowy i prace nad projektem. Ich efekt zaprezentowano podczas konferencji prasowej z udziałem Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji, Macieja Wąsika, sekretarza stanu w MSWiA oraz nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

 - To odpowiedź na wielokrotnie postulowane przez różne środowiska uznanie dla ludzi, którzy działają w OSP. Najważniejszy element to stały dodatek emerytalny dla tych, którzy przez 25 lat brali udział w akcjach gaśniczych

- poinformował Kamiński.

Szczegóły projektu przedstawił Maciej Wąsik. Jak wyjaśnił, wysokość dodatku to 1/14 najniższego wynagrodzenia wypłacanego co miesiąc z puli Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. - Ten dodatek będzie rósł z każdym podniesieniem najniższego wynagrodzenia - powiedział Wąsik. - Przewidujemy, że to będzie duży proces uzgadniania tych dodatków, bo ewidencja w PSP prowadzona jest od 2012 r. Zdajemy sobie sprawę, że część starszych ochotników uzyska ten dodatek na podstawie trzech świadków zweryfikowanych przez gminę, na tej podstawie komendant wyda decyzję dla zakładu emerytalnego o przyznanie dodatku - wyjaśniał Wąsik.

 Kolejny element projektu to kompleksowe uregulowanie świadczeń za udział w akcjach ratowniczych, zwolnień na czas akcji, odszkodowań i ekwiwalentów. - Myślę, że można zaryzykować stwierdzenie, że ochotnicy uzyskają w tym zakresie takie same uprawnienia jak strażacy PSP - powiedział wiceminister.

 Ponadto w każdej komendzie wojewódzkiej PSP będzie jeden zastępca komendanta, który będzie miał w zakresie swoich obowiązków nadzór i pomoc w realizacji spraw jednostek OSP.

Wspaniała nowina

 - Chcielibyśmy także powrócić do czasów, kiedy OSP z powodzeniem zarabiały na swoją działalność, organizując, chociażby imprezy integrujące lokalną społeczność, dlatego w tej ustawie znajdują się przywileje, które pozwolą im to robić bez stosowania ustawy o imprezach masowych - powiedział Wąsik.

Ochotnicy będą mieli legitymacje służbowe, na podstawie których będą mogli korzystać z systemu zniżek - np. w transporcie publicznym. - To będzie tak jak w przypadku Karty Dużej Rodziny czy innych systemów zniżkowych. Dotychczas takiego rozwiązania nie było. Teraz minister spraw wewnętrznych i administracji będzie mógł wykupić np. zniżki dla ochotników na przejazd koleją - tłumaczył Wąsik.

 Ostatni element projektowanej ustawy to odznaczenia dedykowane strażakom ochotnikom, których nie było w dotychczasowym systemie. - Chcielibyśmy zaproponować dwustopniowe odznaczenia. Odznaczanie niższe - św. Floriana przyznawane przez ministra MSWiA i Krzyż św. Floriana przyznawany na wniosek szefa MSWiA przez prezydenta RP - powiedział Wąsik.

 Jak poinformował nadbryg. Andrzej Bartkowiak, ustawa trafi teraz do konsultacji.

- To wspaniała nowina dla wszystkich druhów i druhen w Polsce, którzy mają szanse otrzymać wspaniałą ustawę. Od dziś zaczynamy szerokie konsultacje projektu. Poproszę komendantów wojewódzkich, powiatowych, miejskich, żeby dotarli do każdego ochotnika, który chce coś wnieść do tej ustawy. Zrobimy wszystko, by te konsultacje, jak najszybciej przeprowadzić i żeby ta ustawa mogła trafić pod obrady rządu i sejmu - powiedział Bartkowiak.

Ryszard Skowron, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP, wspomniał, że projekt ustawy mówi o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Chodzi o zrównanie uprawnień strażaków z OSP i strażaków zawodowych biorących udział w akcji, jeżeli chodzi o odszkodowania za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. Nasz rozmówca wskazuje, że dodatek do emerytury może być zachętą dla przyszłych młodych druhów i druhen, chcących wstąpić w szeregi OSP. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy