Reklama

Wysłano SMS-y do 35 mieszkańców naszego powiatu. Mieli się przebadać

Opublikowano:
Autor:

Wysłano SMS-y do 35 mieszkańców naszego powiatu. Mieli się przebadać  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W poniedziałek, 11 maja odbyły się pierwsze darmowe badania osób w 12-tej dobie kwarantanny związane z podejrzeniem COVID-19, które mogą podjechać do punktów pobrań, aby w ciągu paru chwili mieć wykonane badanie.

O takiej możliwości osoby przebywające na kwarantannie zostały powiadomione SMS-em. Takie wiadomości 10, 11, 12 i 13 maja otrzymało 35 mieszkańców powiatu kolbuszowskiego, którzy przebywali w kwarantannie. Mogli się oni bezpłatnie przebadać na obecność koronawirusa.

10 maja SMS-y otrzymało 4 mieszkańców, 11 - 8, 12 - 8, natomiast 13 maja 15 osób z naszego powiatu.

Na Podkarpaciu jest 9 punktów pobierania wymazów od osób w kwarantannie

Jak informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału NFZ, w województwie podkarpackim uruchomionych zostało 9 punktów pobrań wymazów do wykonania testów na obecność koronawirusa, dzięki wspólnym działaniom Wojewody Podkarpackiego, naszych szpitali oraz Podkarpackiego Oddziału NFZ.

- Osoba przebywająca na kwarantannie otrzyma z wyprzedzeniem SMS-a z zaproszeniem na badanie, które powinno być wykonane w 12 dobie. Pierwsze badania zostały już wykonane w poniedziałek 11 maja - informuje rzecznik NFZ.

Cel jest jeden – aby na terenie całego województwa dostęp do pobierania wymazów był jeszcze szybszy, prostszy, wygodniejszy i co ważne – bezpieczniejszy. Wszystkie punkty pobrań w naszym województwie znajdują się przy szpitalach, które wykonują badania w różnych godzinach:

- Szpital Specjalistyczny w Jaśle (9.00-11.00)

- Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu (7:30-9:30)

- Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu (10.00-13.00)

- Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu (10.00-13.30)

- Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, (10.00-12.00)

- Centrum Medyczne w Łańcucie (9:00-11:00)

- Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie (8.00-10.00)

- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku (11:00-13:00)

- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Leżajsku (7:00-9:00)

Wykonanie takiego testu jest dobrowolne.

Osoba, która chce wykonać taki test, musi posiadać prywatny samochód, którym dojedzie do mobilnego punktu pobrań. Sanepid nie przyjedzie do takiej osoby, w celu wykonania testu.

Konieczne jest również zabranie dowodu osobistego.

Osoba, która będzie chciała wykonać taki test, musi skontaktować się ze swoim sanepidem, aby ten odnotował, że osoba przebywająca na kwarantannie opuściła miejsce odbywania kwarantanny w celu wykonania testu.

Po wykonaniu badania, wynik można zobaczyć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Pacjent będzie o nim również poinformowany przez laboratorium.

W przypadku dodatniego wyniku należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym. W przypadku ujemnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić pacjenta z kwarantanny.

Badanie jest bezpłatne dla pacjenta, jego koszt finansuje NFZ.  Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ, ryczałt za co najmniej dwugodzinną dobową działalność punktu pobrań wynosi 300 zł za dobę, oraz 21 zł za każde pobranie wymazu i takie kwoty będą przekazane szpitalom zgodnie z zawartymi z NFZ umowami.

Wszelkie informacje może również uzyskać, dzwoniąc na numer 800 190 590. To bezpłatna infolinia NFZ, która przez całą dobę udzieli informacji pomocnych pacjentom w tym trudnym czasie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE