reklama
reklama

Wyjeżdżasz z rodziną za granicę? Twoje dziecko nie musi rezygnować z kształcenia w języku polskim. Sprawdź, jak to działa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wyjeżdżasz z rodziną za granicę? Twoje dziecko nie musi rezygnować z kształcenia w języku polskim. Sprawdź, jak to działa - Zdjęcie główne

Twoje dziecko nie musi rezygnować z lekcji w języku polskim, nawet jeżeli mieszkacie za granicą | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIWyjazd do innego kraju nie musi oznaczać, że nasze dziecko przestanie kształcić się w ojczystym języku. Dzięki szkole, która działa w systemie na odległość, uczeń może brać udział w lekcjach online po polsku.
reklama

Trwa nabór do szkół w systemie kształcenia na odległość koordynowanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. W roku szkolnym 2021/2022 w kształceniu na odległość uczestniczyło blisko 1500 uczniów w 84 krajach na całym świecie. 

Kształcenie w szkołach koordynowanych przez ORPEG jest bezpłatne. Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną.

Polska szkoła na odległość - czego uczy? 

Istotne miejsce w programie szkół zajmują obchody świąt państwowych i rocznic historycznych, co pozwala mieszkającym za granicą uczniom lepiej zrozumieć własną tożsamość. Doskonalenie znajomości języka polskiego umożliwia także utrzymywanie stałego kontaktu z dziadkami, rodziną i rówieśnikami, którzy mieszkają na co dzień w Polsce.

reklama

Uczniowie mogą wybierać jeden z dwóch planów nauczania. Pierwszy dotyczy uczniów, którzy spełniają obowiązek szkolny w szkołach lokalnych za granicą - w szkole na odległość biorą oni udział w kształceniu uzupełniającym (przedmioty: edukacja wczesnoszkolna, język polski i wiedza o Polsce). Drugi plan nauczania dotyczy dzieci, które z uzasadnionych względów nie są w stanie realizować obowiązku szkolnego w miejscu swojego pobytu za granicą. System kształcenia na odległość umożliwia im wówczas standardową, pełną naukę - w tzw. ramowym planie nauczania. 

Legitymacja i świadectwo w języku polskim 

Osoby, które zdecydują się na tę drugą, pełną formę, uczyć się będą za pośrednictwem platformy e-learningowej i otrzymają dostęp do materiałów dydaktycznych. Będą miały również  możliwość otrzymania świadectwa szkolnego oraz legitymacji, które są ważne na terenie Polski. Ponadto, uczniowie będą mieć możliwość przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego. Korzystający z systemu nauki na odległość będą mieli możliwość udziału w Konkursie Literatury i Języka Polskiego. 

reklama

ORPEG informuje, że nauka w systemie kształcenia na odległość opiera się przede wszystkim na samokształceniu ucznia, który zobowiązany jest:

  • opracować samodzielnie pisemne prace kontrolne;
  • przesyłać przygotowane prace kontrolne do sprawdzenia w ustalonych terminach;
  • uzyskać z poszczególnych przedmiotów wybranego planu nauczania średnią ocen nie niższą niż ocena co najmniej dopuszczająca;
  • uczestniczyć przynajmniej w 50% konsultacji on-line każdego przedmiotu danego planu nauczania, podczas których nauczyciele wspomagają uczniów w przyswojeniu wiedzy niezbędnej do opracowania prac kontrolnych.
Wywiązanie się ze wszystkich zobowiązań pozwala radzie pedagogicznej klasyfikować ucznia do klasy programowo wyższej i wystawić mu świadectwo szkolne potwierdzające naukę w polskim systemie oświaty.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama