reklama
reklama

Wyjątkowy obiekt w skansenie w Kolbuszowej. Zobacz jego wnętrze [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Posłuszny

Wyjątkowy obiekt w skansenie w Kolbuszowej. Zobacz jego wnętrze [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

Wyjątkowy obiekt w skansenie w Kolbuszowej. Zobacz jego wnętrze. | foto B. Posłuszny

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCIWyjątkowa, niepowtarzalna i piękna, Tak można opisać nowy obiekt w skansenie w Kolbuszowej. Jest to plebania z Ostrów Tuszowskich.
reklama

Dzięki temu skansen w Kolbuszowej stał się jeszcze piękniejszy, a jego ekspozycja pełniejsza.

- Oddajemy zwiedzającym kolejną zagrodę – gospodarstwo wiejskiego proboszcza, składające się z obiektów z pocz. XX w.: pięknej plebanii z Ostrów Tuszowskich, stajni, stodoły i spichlerza. Na podwórzu zobaczyć można również studnię plebańską z korytem dla zwierząt, małą pasiekę oraz ogród kwiatowo-warzywny

- relacjonują pracownicy Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. 

reklama

Urządzenie plebanii 

Natomiast wewnątrz urządzona została kancelaria, kuchnia, jadalnia, pokój dzienny, sypialnia, pokój gościnny, pokój gospodyni oraz spiżarnia. Jak przekazuje kolbuszowski skansen, jest to kolejna, ale nie ostatnia, część założenia kościelno-plebańskiego. Na urządzenie czeka jeszcze mieszkanie wiejskiego organisty oraz kasa Stefczyka w domu parafialnym z Książnic.

Po rozebranym kościele 

Plebania została wybudowana w 1904 r. z drewna po rozebranym wcześniej kościele parafialnym z przełomu XVI i XVII w. Pomieszczenia wyposażono według wskazówek księdza Józefa Sebastiana Pelczara, które święty zebrał m.in. w książce pt. "Medycyna pasterska...".

W tym dniu w kościele z Rzochowa została odprawiona msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Jana Wątroby, który po eucharystii poświęcił nowo otwartą plebanię.

reklama

- Nasi goście w szkole z Trzebosi wzięli udział w warsztatach wykonywania kwiatów z bibuły do girlandy pod obraz z wizerunkiem Madonny z Puszczy, a także rozsmakowali się w potrawach regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrów Tuszowskich. Zanim zapadł zmierzch, rzochowska świątynia wypełniła się śpiewem i muzyką. Dusze zgromadzonych radowały pieśni maryjne, sakralne oraz gospel w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu "Akord"

- relacjonowali przedstawiciele muzeum. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama