Reklama

Wszystkie posesje z nowymi adresami. Mieszkańców czekają zmiany

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Wszystkie posesje z nowymi adresami. Mieszkańców czekają zmiany  - Zdjęcie główne

Mieszkańcy będą mieszkać pod nowymi adresami. | foto Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W związku z tym, że gmina Cmolas szykuje się do dużego przedsięwzięcia, zarówno urząd jak i gmina będą musiały dokonać dużych zmian. Mowa o nadaniu nazw ulicom w Cmolasie i Dąbrówce oraz przenumerowaniu wsi.

Ulice w Cmolasie i Dąbrówce zyskają nazwy i zmieni się numeracja budynków. Wszyscy mieszkańcy będą musieli wymienić swoje tabliczki z numerami domów. Za wymianę tych tabliczek odpowiedzialni są właściciele nieruchomości. Koszt tabliczki wynosi od 35 zł wzwyż.

Mieszkańcy będą musieli także wymienić prawo jazdy czy dowód rejestracyjny. Łączny koszt to ponad 150 zł. Prognozowane koszty związane z zaprojektowaniem przebiegu ulic oraz przenumerowaniem domów zostały skalkulowane na podstawie zapytania cenowego.

Koszty przedstawiają się następująco: opracowanie dokumentacji wynieść ma 28 572,90 zł, gr, tablica dwustronna z nazwą ulicy, w zależności od jej wielkości, kosztować ma od 116 do 135 zł za sztukę. Do tego należy doliczyć słupki i ich montaże, co daje koszt około 200 zł za słupek.

Zakładając, że tablic i słupków będzie około 100 w całym Cmolasie, koszty wahają się w granicach 60 tys. zł. Przedstawione koszty są jednak prognozami i mogą ulec zmianie.

Krzysztof Sochacki, sołtys Cmolasu, tłumaczy, że do nazwania jest 50 ulic w Cmolasie i Dąbrówce. Na temat zasadności tego przedsięwzięcia mają wypowiedzieć się mieszkańcy wsi na zebraniu, które odbędzie się w niedzielę, 5 września, o godz. 15 w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie.

Ostateczną i wiążącą decyzję w sprawie nadania ulic i przenumerowaniu domów podejmie jednak rada gminy, która z pewnością weźmie zdanie mieszkańców pod uwagę. Jak mówi dalej, po tym jak mieszkańcy pozytywnie wypowiedzą się na temat nazw ulic, firma zewnętrza wejdzie w teren i rozpocznie prace. To właśnie ona zaproponować ma po wizji lokalnej, jak nazywać się mogą poszczególne ulice.

W następnym etapie odbywać się będą konsultacje społeczne na ten temat. Ponadto po nadaniu nazw ulicom i przenumerowaniu domów każde z gospodarstw otrzymać ma tabliczkę z numerem domu oraz nazwą ulicy. 

Co będzie musiał zrobić każdy mieszkaniec Cmolasu po rewolucji związanej z nadaniem nazw ulicom i przenumerowaniem domów, a co zrobi za niego urząd?  

Urząd skarbowy 

Zmiana adresu zamieszkania, siedziby w dokumentacji urzędu skarbowego nie może nastąpić na wniosek gminy Cmolas. Zmiana adresu dla osób fizycznych nastąpi na wniosek zainteresowanych podatników. Zgłoszenie aktualizacyjne osoby będącej podatnikiem lub zgłoszeniem aktualnego adresu zamieszkania w złożonym zeznaniu podatkowym można dokonać poprzez osobiste stawienie się w siedzibie urzędu skarbowego lub poprzez przesłanie adresu według zgłoszenia aktualizacyjnego ZAP-3. 

Narodowy Fundusz Zdrowia 

NFZ poinformował, że nie ma potrzeby przekazywania dokumentacji papierowej związanej ze zmianą adresów zamieszkania mieszkańców. Każdy ubezpieczony powinien poinformował swojego płatnika składek - pracodawcę. Następnie informacja ta przekazywana jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i kolejno do NFZ. W wyjątkowych sytuacjach ubezpieczony może złożyć oświadczenie o zmianie adresu zamieszkania i odbywa się to nieodpłatnie.  

PGNiG

Może zostać dokonana aktualizacja danych adresowych w systemach ewidencyjnych bez konieczności indywidualnego przepisywania przez klientów umów. W przypadku takiego zestawienia gmina będzie musiała przedstawić wykaz, który będzie zawierał zarówno poprzednie jak i nowe dane adresowe. 

Prawo jazdy i dowód

Największym utrudnieniem dla mieszkańców Cmolasu i Dąbrówki może być wymiana prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Czy jest szansa, że zapłacimy mniej za wymianę? Organem właściwym do zmniejszenia opłaty za wydanie dokumentu lub zwolnienie od uiszczenia opłaty jest Rada Powiatu Kolbuszowskiego, która może dokonać tego w drodze uchwały. 

Koszt wymiany prawa jazdy to 100,50 zł, natomiast wymiana dowodu rejestracyjnego to 54,50 zł. 

Ewidencja gruntów

Gmina może przedstawić dokumentację w operacie ewidencji gruntów i budynków w kolbuszowskim starostwie ze zmianą danych adresowych mieszkańców Cmolasu i Dąbrówki. Przesłana dokumentacja powinna zawierać jak największą liczbę danych - imię i nazwisko, imiona rodziców, nr PESEL oraz obowiązkowo poprzedni adres zamieszkania w celu jednoznacznego zidentyfikowania właściciela nieruchomości. 

ZUS 

Zmiana danych adresowych w dokumentacji ZUS następuje na wniosek osoby zainteresowanej, której zmiana dotyczy. Za realizację wniosków ZUS nie pobiera opłat. Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika, lub za pośrednictwem poczty oraz w formie elektronicznej przez Platformę Usług Elektronicznych. 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy