reklama
reklama

Wścieklizna dotarła na Podkarpacie. Lekarz weterynarii z Kolbuszowej przypomina o obowiązkowych szczepieniach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wścieklizna dotarła na Podkarpacie. Lekarz weterynarii z Kolbuszowej przypomina o obowiązkowych szczepieniach - Zdjęcie główne

Wścieklizna dotarła na Podkarpacie. Lekarz weterynarii z Kolbuszowej przypomina o obowiązkowych szczepieniach.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIZagrożenie wścieklizną jest wciąż aktualne. Choroba ta jest nieuleczalna dla ludzi oraz zwierząt. W ostatnim czasie wykryto ją na Podkarpaciu.
reklama

Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii, poinformował, że wściekliznę wykryto już w powiatach bieszczadzkim, jarosławskim i przemyskim. Tym samym zaapelował o szczepienie psów, a także kotów. 

Wściekliznę wywołuje wirus neurotropowy, który atakuje ośrodkowy układ nerwowy - mózgowie i rdzeń kręgowy ssaków, w tym człowieka.

reklama

Do zarażenia chorobą dochodzi głównie w wyniku pogryzienia przez zwierzę lub przedostania się śliny chorego zwierzęcia w miejsce skaleczenia, lub zadrapania skóry, lub błon śluzowych. Z miejsca zakażenia wirus wędruje wzdłuż nerwów obwodowych do ośrodkowego układu nerwowego, w którym rozpoczyna namnażanie. 

Do obecności i rozprzestrzenianie wścieklizny w środowisku naturalnym przyczyniają się zwierzęta różnych gatunków, które mogą stanowić zarówno wektor, jak i rezerwuar wirusa.

Wśród gatunków wrażliwych są również takie, u których przeważa postać "cicha" wścieklizny, przebiegająca z pominięciem stadium napadów agresji. Spośród zwierząt wolno żyjących są to głównie sarny i jelenie, a wśród zwierząt domowych bydło i rzadko owce.

reklama

 W Europie największa liczba przypadków wścieklizny stwierdzana jest u lisów wolno żyjących, borsuków, nietoperzy, jenotów, a wśród zwierząt domowych u psów i kotów, a spośród zwierząt gospodarskich u bydła oraz owiec.

Posiadacze psów mają obowiązek zaszczepić czworonogi przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Należy pamiętać, że wścieklizna w Polsce nie została uznana za chorobę wygasłą, a obowiązek szczepienia psów nałożony jest ustawowo.

Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie – od tego obowiązku się uchyla – podlega karze grzywny.

reklama

Powiatowy lekarz weterynarii przypomina, że z obowiązku szczepienia wszystkich posiadanych psów nikt nie został zwolniony, a właściciel psów naraża się na wysokie mandaty karne za ich niezaszczepienie.

Każdy właściciel psa ma obowiązek raz na 12 miesięcy zaszczepić go przeciwko wściekliźnie. Każdy, kto uchyla się od tego obowiązku, podlega karze grzywny nawet do 500 zł.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama