Reklama

Wraca problem wyburzenia biblioteki w Cmolasie. W tle nieścisłości i błędne informacje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wraca problem wyburzenia biblioteki w Cmolasie. W tle nieścisłości i błędne informacje - Zdjęcie główne

Biblioteka w Cmolasie zostanie wyburzona.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Bernadetta Wolak-Posłuszny raz jeszcze odniosła się do sprawy wyburzenia budynku biblioteki w Cmolasie. Jak się okazuje, pojawia się wiele nieścisłości.

Temat lokalizacji nowej inwestycji, czyli Domu Pracy Twórczej w Cmolasie, był konsultowany tylko z częścią gminnych radnych. Mowa o samorządowcach zrzeszonych w klub. Jego członkinią jest m.in. radna Bernadetta Wolak-Posłuszy. Nie mogła być ona jednak obecna na spotkaniu zorganizowanym 6 września 2022 roku, kiedy ten temat poruszano. 

O sprawie biblioteki w Cmolasie pisaliśmy także w artykułach: 

Radna rezygnuje

- W opinii wójta konsultacja z siedmioma z piętnastu radnych (zakładając, że wszyscy pozostali członkowie klubu byli obecni na spotkaniu), jest wystarczająca do podjęcia tak istotnych decyzji

- podkreśliła Bernadetta Wolak-Posłuszny. 

- Nie zostałam też poinformowana przez przewodniczącego klubu o podjętych na posiedzeniu decyzjach. W związku z tym, że jest to wyraźna oznaka braku woli współpracy, złożyłam oficjalną rezygnację z członkostwa w klubie - ogłasza swoją decyzję. 

Trudno zweryfikować

Członkini Rady Gminy w Cmolasie wspomniała także, że wójt stwierdził, że z właścicielami potencjalnych gruntów pod budowę Domu Pracy Twórczej i Biblioteki prowadził rozmowy, lecz zakończyły się one fiaskiem. 

- Trudno to zweryfikować, ale sam fakt, że wójt poproszony o podanie kontaktów do właścicieli nieruchomości zlokalizowanych naprzeciw urzędu gminy, których ostatecznie nie zdołał nam przekazać, niezbyt nas przekonuje, że w ostatnim czasie miał miejsce jakikolwiek kontakt z tymi osobami - zauważyła. 

Wprowadzona w błąd?

Radna poinformowała także, że wójt odwołuje się do ustaleń w sprawie biblioteki z komisją rozwoju gospodarczego w trakcie posiedzenia z  26 września 2022 r. 

- W planie pracy komisji nie było punktu, w którym komisja opiniowałaby lokalizację tej inwestycji. Nie ma też takiego zapisu w sprawozdaniu rocznym z jej działalności. Natomiast w przesłanej mi odpowiedzi wójt twierdzi, że na tym właśnie wspomnianym wyżej posiedzeniu poinformował komisję, iż wobec braku innych możliwości zmuszeni będziemy do zaprojektowania nowego budynku na miejscu obecnego i nie spotkało się to z jej sprzeciwem - wyjaśnia sprawę Bernadetta Wolak-Posłuszny i dodaje:

- Zadałam na ten temat pytanie przewodniczącemu komisji, Waldemarowi Zielińskiemu, z prośbą, by podzielił się wnioskami komisji o lokalizacji inwestycji. Odpowiedź była następująca, cytuję z nagrania: "Nie wiem, kto panią wprowadził w błąd. Wyjazd, który się odbył (radni komisji mogą to potwierdzić), dotyczył przeglądu dróg, a nie inwestycji [...] Było to poza tematem pracy". Sprawdziłam protokół z komisją rozwoju gospodarczego z 26 września i okazuje się, że punkt ten był przedmiotem obrad i był podany głosowaniu przez czterech radnych obecnych na posiedzeniu. Czyżby przewodniczący Waldemar Zieliński i wójt w tym dniu uczestniczyli w różnych posiedzeniach tej samej komisji rozwoju gospodarczego? - zastanawiała się radna. 

Grozi zawaleniem

Bernadettę Wolak-Posłuszny nurtowało także to, dlaczego podczas sesji, w odpowiedzi na jej pytanie, Waldemar Zieliński, przewodniczący komisji rozwoju gospodarczego, nie poinformował o rozszerzeniu porządku obrad o opinie w sprawie lokalizacji inwestycji i dlaczego nie poinformował rady oraz mieszańców o pozytywnej opinii komisji w sprawie m.in. wyburzenia biblioteki. 

- Wójt pisze o remontach budynku na przestrzeni lat, które wiązały się z niewątpliwie dużymi nakładami finansowymi z budżetu gminy. Zastanawiający jest zatem fakt, w jaki sposób przygotowane i prowadzone były inwestycje remontowe, skoro budynek w dalszym ciągu grozi zawaleniem. Decyzja zapadła, budynek Domu Pracy Twórczej wraz z biblioteką ma powstać po wyburzeniu obecnego. Państwu pozostawiam ocenę sposobu podejmowania decyzji w Urzędzie Gminy Cmolas, braku przekazania informacji radnym i mieszkańcom, braku otwartej dyskusji w temacie planowanych inwestycji - skwitowała radna z Cmolasu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy