Reklama

Biblioteka w Cmolasie grozi zawaleniem. Jest stara i próchniejąca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Posłuszny

Biblioteka w Cmolasie grozi zawaleniem. Jest stara i próchniejąca - Zdjęcie główne

Obskurna i próchniejąca - takimi słowami Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, określił budynek biblioteki. | foto B. Posłuszny

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Obskurna i próchniejąca - takimi słowami Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, określił budynek biblioteki. Po jej wyburzeniu powstać ma tam Dom Pracy Twórczej.

Temat wyburzenia budynku obecnej biblioteki i sama lokalizacja Domu Pracy Twórczej poruszyła w ostatnim czasie Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu. O tym pisaliśmy w artykule: Biblioteka w Cmolasie do wyburzenia? Radna Bernadetta Wolak-Posłuszny dopytuje o plany wójta Eugeniusza Galka

Eugeniusz Galek, wójt cmolaskiej gminy, wyjaśnił, że lokalizacja Domu Pracy Twórczej omawiana była jeszcze w czerwcu na posiedzeniu klubu radnych. - Wobec braku możliwości innych lokalizacji wskazałem działkę obecnej biblioteki, co spotkało się z pełną akceptacją - wyjaśnił szef gminy. 

Dodał on także, że biorąc pod uwagę lokalizację inwestycji, dokonał on pełnego przeglądu możliwych działek w centrum Cmolasu. - Nie znalazłem lepszej działki mimo brania pod uwagę niektórych prywatnych działek - brak chęci sprzedaży u właścicieli, działki w pobliżu szkoły oraz naprzeciw urzędu. Nadmieniam, że dyrektor biblioteki jednoznacznie wskazała działkę obecnej biblioteki - podkreślił.  

Budynek biblioteki nie jest wpisany do Gminnego Rejestru Zabytków, stąd łatwo będzie go można wyburzyć. - W latach 80. budynek był w stanie obskurnym coraz bardziej próchniejący mimo powierzchownego remontu. Na początku lat 90. budynek przeszedł remont wewnętrzny w postaci zamontowania płyt ze sklejki oraz boazerii drewnianej, gdyż postępowała próchnica drewna. Pod koniec lat 90. został również przeprowadzony remont polegający na wymianie pokrycia dachowego, instalacji co, stolarski, a z zewnątrz został oszalowany deskami - przypomniał wójt. 

- Generalnie jest to budynek w dużej mierze spróchniały, o stropach grożących zawaleniem, o wątpliwej instalacji elektrycznej. W każdej chwili organy nadzoru mogą wyłączyć budynek z użytkowania - przestrzegał. 

Na działce są wszystkie niezbędne media, a zdaniem wójta roboty rozbiórkowe powinny odbyć się w zamian za materiały z odzysku, a więc bez żadnych kosztów. - Funkcjonowanie biblioteki zapewne w wersji okrojonej będzie ustalone z dyrektorem placówki - skwitował wójt. 

Przypomnijmy, że gmina chce postawić Dom Pracy Twórczej, do tego chce zrewitalizować obszar wokół Księżego Stawu i postawić wieżę widokową na Złotej Górze w Ostrowach Tuszowskich. Urząd na te trzy zadania chce starać się o olbrzymie dofinansowanie w wysokości 20 mln zł. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy