Temat wyburzenia budynku obecnej biblioteki i sama lokalizacja Domu Pracy Twórczej poruszyła w ostatnim czasie Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu. O tym pisaliśmy w artykule: Biblioteka w Cmolasie do wyburzenia? Radna Bernadetta Wolak-Posłuszny dopytuje o plany wójta Eugeniusza Galka
Eugeniusz Galek, wójt cmolaskiej gminy, wyjaśnił, że lokalizacja Domu Pracy Twórczej omawiana była jeszcze w czerwcu na posiedzeniu klubu radnych. - Wobec braku możliwości innych lokalizacji wskazałem działkę obecnej biblioteki, co spotkało się z pełną akceptacją - wyjaśnił szef gminy.
Dodał on także, że biorąc pod uwagę lokalizację inwestycji, dokonał on pełnego przeglądu możliwych działek w centrum Cmolasu. - Nie znalazłem lepszej działki mimo brania pod uwagę niektórych prywatnych działek - brak chęci sprzedaży u właścicieli, działki w pobliżu szkoły oraz naprzeciw urzędu. Nadmieniam, że dyrektor biblioteki jednoznacznie wskazała działkę obecnej biblioteki - podkreślił.
Budynek biblioteki nie jest wpisany do Gminnego Rejestru Zabytków, stąd łatwo będzie go można wyburzyć. - W latach 80. budynek był w stanie obskurnym coraz bardziej próchniejący mimo powierzchownego remontu. Na początku lat 90. budynek przeszedł remont wewnętrzny w postaci zamontowania płyt ze sklejki oraz boazerii drewnianej, gdyż postępowała próchnica drewna. Pod koniec lat 90. został również przeprowadzony remont polegający na wymianie pokrycia dachowego, instalacji co, stolarski, a z zewnątrz został oszalowany deskami - przypomniał wójt.
- Generalnie jest to budynek w dużej mierze spróchniały, o stropach grożących zawaleniem, o wątpliwej instalacji elektrycznej. W każdej chwili organy nadzoru mogą wyłączyć budynek z użytkowania - przestrzegał.
Na działce są wszystkie niezbędne media, a zdaniem wójta roboty rozbiórkowe powinny odbyć się w zamian za materiały z odzysku, a więc bez żadnych kosztów. - Funkcjonowanie biblioteki zapewne w wersji okrojonej będzie ustalone z dyrektorem placówki - skwitował wójt.
Przypomnijmy, że gmina chce postawić Dom Pracy Twórczej, do tego chce zrewitalizować obszar wokół Księżego Stawu i postawić wieżę widokową na Złotej Górze w Ostrowach Tuszowskich. Urząd na te trzy zadania chce starać się o olbrzymie dofinansowanie w wysokości 20 mln zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.