Reklama

Biblioteka w Cmolasie do wyburzenia? Radna Bernadetta Wolak-Posłuszny dopytuje o plany wójta Eugeniusza Galka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Google Maps

Biblioteka w Cmolasie do wyburzenia? Radna Bernadetta Wolak-Posłuszny dopytuje o plany wójta Eugeniusza Galka - Zdjęcie główne

Czy biblioteka w Cmolasie zostanie wyburzona? | foto Google Maps

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wiele wskazuje na to, że budynek biblioteki może zniknąć z krajobrazu wsi. Na jej miejscu pojawić ma się dom pracy twórczej w Cmolasie. Sprawę porusza radna Bernadetta Wolak-Posłuszny.

Przedstawicielka mieszkańców złożyła formalne zapytanie do wójta gminy Cmolas w sprawie planowanego wyburzenia aktualnego budynku Biblioteki Gminnej w Cmolasie.

Radna tłumaczy, że gmina Cmolas ma szanse na pozyskanie ponad 20 mln złotych na inwestycje dotowane z programu pilotażowego Strategii Rozwoju Ponadlokalnej dla partnerstwa kolbuszowskiego na lata 2023-2030. 

- Rada przyjęła uchwałę o zaciągnięciu zobowiązania finansowego 350 tys. zł na prace projektowe, przy zapewnieniach i deklaracjach wójta, że zakres prac oraz wybór najkorzystniejszych wariantów będzie we współpracy z radą gminy

- wyjaśnia Bernadetta Wolak-Posłuszny. 

Bez konsultacji z radą 

Te inwestycje to wieża widokowa w Ostrowach Tuszowskich, zagospodarowanie "Księżego Stawu" oraz budowa domu pracy twórczej (wraz z biblioteką). Gmina jest już po rozstrzygnięciu ogłoszonych w grudniu 2022 r. przetargów. 

- Żaden z pracowników urzędu nie potrafi odpowiedzieć na moje pytanie o merytoryczne uzasadnienie wyboru aktualnej lokalizacji biblioteki, pod lokalizację projektowanego domu pracy twórczej. Dlaczego podjęta została decyzja o wyburzeniu budynku, który na przestrzeni lat wymagał sporych nakładów finansowych na remonty. Czy nie mamy już w Cmolasie gruntów gminnych? Jak się Państwo domyślacie, decyzje te nie były konsultowane z radą gminy

- wyjaśnia radna. 

Ponieważ odpowiedzi na jej pytanie może udzielić jedynie wójt, złożyła ona zapytanie w tej sprawie.  

Interpelacja radnej 

Radna z Cmolasu w swoim piśmie poprosiła o informację, w jakim terminie odbyło się zapowiadane spotkanie robocze z radnymi w celu wypracowania najlepszego wariantu dla inwestycji.

- Proszę o informację, jakie alternatywne nieruchomości były brane pod uwagę przy lokalizacji inwestycji o nazwie "Budowa Domu Pracy Twórczej" z przeznaczeniem na bibliotekę gminną. Wskazanie działek wraz z uzasadnieniem, z jakiego powodu inwestycja nie mogła zostać na nich zlokalizowana

- pisze przedstawicielka mieszkańców do wójta. 

Radna prosi także o informację, czy budynek aktualnej biblioteki gminnej jest objęty ochroną konserwatora zabytków.

- Proszę o szczegółowe uzasadnienie wyboru do celów projektowych aktualnej lokalizacji biblioteki gminnej jako lokalizacji domu pracy twórczej. Inwestycja w tej lokalizacji będzie generowała dodatkowe koszty związane z wyburzeniem obecnej biblioteki.

Jakie koszty w związku z tym zostały skalkulowane jako dodatkowy wydatek z przeznaczeniem na te prace. Jaki jest plan do tego wariantu na zachowanie ciągłości działania biblioteki od momentu zamknięcia obiektu na czas wyburzenia i budowy nowego budynki?

- czytamy w interpelacji Bernadetty Wolak-Posłuszny. 

Wójt nie zdążył jeszcze odpowiedzieć na pytania. Do tematu będziemy wracać. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy