Reklama

Powiat kolbuszowski za siatką. Przed czym ma chronić?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: B.Posłuszny

Powiat kolbuszowski za siatką. Przed czym ma chronić?  - Zdjęcie główne

Postawione płoty mają być barierą dla dzików. Mają one zablokować drogę migracyjną tych dzikich zwierząt. | foto B.Posłuszny

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Siatka mająca zatrzymać migrujące dziki stoi już wzdłuż drogi krajowej nr 9, m.in. w Komorowie. Jest to jeden ze sposobów na nieustającą walkę z afrykańskim pomorem świń.

W naszym powiecie odnotowano trzy przypadku ASF-u u dzików znalezionych na terenie gminy Niwiska. Ostatni z nich został znaleziony martwy początkiem listopada.

W rozporządzeniu wojewody podkarpackiego czytamy, że po stwierdzeniu w tym roku nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików w kilku powiatach oraz stwierdzeniu ognisk tej choroby u świń w powiatach m.in.: lubaczowskim, mieleckim i stalowowolskim zdecydowano o wykonaniu ogrodzenia. Ma ono być barierą nie do przejścia przez dziki.

Płoty przy krajowej dziewiątce 

Ogrodzenie wykonane z siatki leśnej powstać ma w powiatach kolbuszowskim, rzeszowskim i tarnobrzeskim. Grodzeniem m.in. powiatu kolbuszowskiego zająć się ma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. 

Wykonanie zapory uniemożliwiającej migrację dzików powstało w pasie drogi krajowej nr 9 od granicy z województwem świętokrzyskim do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 98 w miejscowości Czarna Sędziszowska.

Migracyjne korytarze dzików

Siatka przy krajowej drodze nr 9 pojawiła się od lasu między Majdanem Królewskim a Komorowem. Kończy się na wjeździe do Hadykówki, gdzie rozpoczyna się zabudowa szeregowa domów. 

Ogrodzenie objęło w tym przypadku jedynie część gminy Majdan Królewski. Dlaczego? Janusz Ciołek, wojewódzki lekarz weterynarii, tłumaczy, że w tamtych miejscach są właśnie największe korytarze migracyjne zwierząt, w tym dzików.  

Przy innych drogach też płoty powstaną?

Grodzeniem m.in. naszego powiatu zająć się ma także Nadleśnictwo Nowa Dęba. Ogrodzenie powstanie m.in. w Majdanie Królewskim na tzw. Gościńcu. Siatka stanąć ma także w okolicach drogi wojewódzkiej relacji Majdan-Baranów Sandomierski. Iść ma także tzw. "Drogą Majdańską", a następnie w kierunku gminy Nowa Dęba. Tam również istnieją duże korytarze migracyjne. 

Poszukiwania dzików przez wojsko

Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii, poinformował, że w sobotę, 4 grudnia 25 żołnierzy wraz z myśliwymi będą ponownie przeczesywać lasy na terenie gminy Niwiska i poszukiwać padłych dzików, które potencjalnie mogłyby być nosicielami wirusa ASF.

Poprzednie poszukiwania nie dały rezultatów.

Bramy do pól uprawnych i posesji

Łącznie wzdłuż krajowej dziewiątki w powiecie kolbuszowskim pojawić ma się około 40 bram. Będą to wjazdy na mostki prowadzące do pól uprawnych i pojedynczych posesji. Mają być one stale zamknięte i otwierane tylko przy wjazdach i wyjazdach. Nie zostały one jeszcze zamontowane.

Do kiedy powstanie całe ogrodzenie?

Ogrodzenie powinno być utrzymane przez wykonawcę w należytym stanie technicznym do czasu uchylenia rozporządzenia.

- Do wykonania ogrodzenia zobowiązało nas rozporządzenie wojewody. W sumie ogrodzenie będzie liczyć ponad osiem km długości. Ogrodzenie powstanie do końca roku w ramach umów, które posiadamy z firmą utrzymaniową

- mówi o ogrodzeniu realizowanym wzdłuż krajowej dziewiątki Bartosz Wysocki, rzecznik prasowy GDDKiA w Rzeszowie.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy