Reklama

Wkrótce rozpoczną się remonty dróg powiatowych

Opublikowano:
Autor:

Wkrótce rozpoczną się remonty dróg powiatowych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Już wkrótce rozpoczną się prace przy przebudowie dwóch odcinków dróg powiatowych. Powstaną również trzy nowe odcinki chodników.

- Aktualnie rozstrzygnęliśmy przetarg na przebudowę dwóch odcinków dróg powiatowych – informuje Eugeniusz Szczebiwilk, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kolbuszowej. A to oznacza, że już niebawem ekipy budowlane pracować będą nad poprawą nawierzchni w Toporowie oraz Przyłęku. 

Ponad kilometr 
Dokładniej jeden z nowych dywaników asfaltowych pojawi się na odcinku drogi powiatowej Mielec – Toporów – Ostrowy Tuszowskie (od miejscowości Toporów do granicy z powiatem mieleckim). Nowa nawierzchnia zostanie położona na długości 1 090 m. Zadanie kosztować będzie 221 505 zł. Inwestycja zostanie sfinansowana w całości ze środków Powiatu Kolbuszowskiego. 

Nowy dywanik 
Drugi z odcinków, planowany do przebudowy, znajduje się przy drodze powiatowej Mielec – Rzochów – Przyłęk – Ostrowy Tuszowskie – Podtrąba. W tym miejscu nowy dywanik asfaltowy pojawi się od Wytwórni Mas Bitumicznych do skrzyżowania z drogą Kosowy – Niwiska. Nawierzchnia zostanie przebudowana na długości 756 m. Koszt tego zadania ma wynieść 202 577 zł. Inwestycja w całości zostanie sfinansowana z funduszy pochodzących z budżetu Powiatu Kolbuszowskiego. 

Poprawa dróg 
W ostatnim czasie stan nawierzchni dróg powiatowych uległ znacznej poprawie. Tylko w ubiegłym roku odremontowanych zostało prawie 23 kilometry dróg powiatowych. W większości ubiegłoroczne inwestycje drogowo-mostowe zostały przeprowadzone przy udziale funduszy zewnętrznych, pozyskanych przez Samorząd Powiatu Kolbuszowskiego. W 2016 roku była to kwota rzędu 4,3 mln zł. W remontach dróg powiatowych oraz budowie chodników wsparcia finansowego udzielały również gminy. W sumie z gminnych budżetów na te zadania, w 2016 roku, wpłynęło 2,5 mln zł. Kilka inwestycji drogowych natomiast zostało zrealizowanych przy udziale funduszy własnych Powiatu Kolbuszowskiego. Na tel z powiatowej kasy wydanych zostało 1,4 mln zł. W sumie na inwestycje drogowo-mostowe oraz budowę chodników w 2016 roku przeznaczonych zostało 8,2 mln zł. 

Nowa droga do Niwisk 
Jedną z dróg, której stan uległ wyraźnej poprawie była przebudowa drogi powiatowej Tuszyma-Niwiska-Kolbuszowa. Nowa nawierzchnia została położona na długości ponad dwóch kilometrów, od leśnictwa w Nowej Wsi, aż do granicy z gminą Niwiska. Przy drodze wykonane zostały również pobocza. Dzięki realizacji tej inwestycji kierowcy pokonujący tę trasę mogą jeździć po gładkiej i równej nawierzchni. Inwestycja ta była bardzo oczekiwana przez mieszkańców i w całości została sfinansowana ze środków własnych Powiatu Kolbuszowskiego. Jej koszt zamknął się w kwocie wynoszącej 239 827 zł. 

Fundusze z zewnątrz 
Natomiast w ramach środków, pozyskanych przez Powiat Kolbuszowski przebudowana została droga powiatowa Tuszyma – Niwiska – Kolbuszowa. Dokładniej mowa tu o odcinku rozpoczynającym się na wysokości kościoła pw. Brata Alberta w Kolbuszowej a kończącym na wysokości leśnictwa w Nowej Wsi. W ramach tego zadania przebudowana została droga powiatowa na długości 2,285 km, wybudowany został też chodnik na długości – 740 m. Oprócz tego wykonane zostały pobocza oraz odmulone rowy. Na ten cel Powiat Kolbuszowski z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 pozyskał 862 tys. zł, zaś gmina Kolbuszowa przekazała 470 tys. zł.

Chodniki w Lipnicy, Wilczej Woli i Mechowcu 
Oprócz przebudowy dróg powiatowych planowana jest również budowa trzech odcinków chodników. Jeden z nich pojawi się w Lipnicy, przy drodze powiatowej Lipnica – Dzikowiec – Widełka, od skrzyżowania w Lipnicy do cmentarza. Nowy deptak liczył będzie 324 m. Koszt zadania ma zamknąć się w kwocie wynoszącej 164 405 zł. Drugi z odcinków chodnika budowany będzie przy drodze powiatowej Wilcza Wola – Wola Raniżowska, w Wilczej Woli. Dokładniej mowa tu o odcinku biegnącym od fragmentu chodnika, który został wybudowany w ubiegłym roku, w kierunku leśnictwa. Nowy chodnik zostanie wybudowany na długości 1021 m. Koszt zadania ma wynieść 446 816 zł. I ostatni trzeci nowy odcinek chodnika pojawi się w Mechowcu, przy drodze powiatowej Jagodnik – Cmolas – Mechowiec – Dzikowiec. Deptak zostanie wybudowany na długości 456 m (od remizy OSP do skrzyżowania z drogą Kolbuszowa Dolna – Kopcie. Koszt zadania ma wynieść 226 778 zł. Budowy nowych odcinków chodnika odbywać się będą dzięki wsparciu udzielonemu z budżetu gminy Dzikowiec.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE