reklama

„Wielkie Rzeczy uczynił mi...” czyli jasełka w wykonaniu mieszkańców gminy Dzikowiec [ZDJĘCIA - WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dzisiaj (piątek, 6 stycznia) w Święto Trzech Króli, w sali widowiskowej przy stadionie, mieszkańcy gminy Dzikowiec zaprezentowali tradycyjne jasełka. Wydarzenie zgromadziło tłumy widzów. Zobacz zdjęcia z tegorocznego przedstawienia.
reklama

Podobnie jak w latach ubiegłych, Samorządowe Centrum Kultury postanowiło zorganizować przedstawienie jasełkowe. Tradycyjnie już w rolę Maryi, Józefa, pastuszków czy Heroda wcielili się zarówno dorośli, jak i młodsi mieszkańcy gminy Dzikowiec. 

Przedstawienie nosi nazwę „Wielkie Rzeczy uczynił mi...”. W sali przy stadionie zjawiła się masa mieszkańców, aby oglądnąć przedstawienie. Podczas jasełek najpiękniejsze kolędy usłyszeliśmy w wykonaniu zespołu wokalnego "Iskierki".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii właśnie z tego wydarzenia. Mamy ich całkiem sporo.

Krótkie wideo możecie natomiast obejrzeć tutaj:

Historia jasełek w Polsce

Czym są tak naprawdę jasełka i skąd wzięła się ich tradycja? Możemy o tym przeczytać, chociażby na portalu inwesmedia.pl.

- Jest to widowisko, które przedstawia narodzenie Chrystusa. Nazwa pochodzi od staropolskiego słowa jasło, które oznacza żłób. Tradycja jasełek mimo staropolskiego słowa nie pochodzi jednak z Polski, ponieważ jasełka jako przedstawienie wywodzą się z Włoch, a początek ich bierze się z działalności, jaką podejmował święty Franciszek z Asyżu.

Jasełka to nie tylko sceny narodzin Jezusa. Pojawiały się także inne elementy, takie jak: wół, osioł, sceny pasterskie. Oprócz tego wprowadzane były postaci egzotycznych królów, Heroda. Biblijne motywy były uzupełniane, pojawiały się całkowicie nowe sceny.

Poza tym w przedstawieniach angażowano diabły, mieszczan, rycerzy, egzotyczne karawany kupieckie, chłopów pracujących w polach, kobiety przy żniwach. Trzeba zaznaczyć, że jasełka były bardzo blisko polskiej ludowości. Każda narodowość je prezentująca dodawała właściwe dla siebie sceny. W Polsce ogromnym powodzeniem cieszyły się także postacie bohaterów narodowych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama