W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego (przedstawiamy głównie zdjęcia z okresu międzywojennego) znajdziemy historyczne zdjęcia pokazujące, jak przed laty obchodzono święta wielkanocne w Polsce.
W galerii możecie zobaczyć każdy element obchodów Triduum Paschalnego. Od mszy świętej wieczerzy Pańskiej, poprzez drogę krzyżową w Kalwarii Zebrzydowskiej, po zdjęcia Grobów Pańskich z lat 30.
Wielki Piątek rozpoczynał się od nieco psotnego zwyczaju, zwany „Porankiem Bożym”. Wczesnym rankiem większość rodziców budziła swoje zaspane dzieci z okrzykiem: „za rany Boże ubili barany” i bili ich gołe nogi gałęziami. Ten zwyczaj nawiązywał do biczowania Chrystusa. Osobom starszym w Wielki Czwartek i Piątek nie wolno było palić w piecu.
Czy wasi dziadkowie lub rodzice pamiętają święcenie pokarmów dawniej? Kilkadziesiąt lat temu bogaci gospodarze i szlachta błogosławili jedzenie w domu, a pozostali przynieśli święconkę do kościoła. Wszystko, co zostało przygotowane na świąteczny stół, musiało być poświęcone. Kosze były więc bardzo duże – mieściły między innymi cały bochenek chleba. Ozdobą każdego koszyka były pisanki, tradycyjnie gotowane jajka, dekorowane na różne sposoby. Do barwienia jaj używano naturalnych barwników, np. wywaru z kory dębu, młodych kiełków żyta lub skórek cebuli.
Na historycznych zdjęciach zobaczycie także msze święte rezurekcyjne. Wiecie, że dawniej odbywały się odpusty w Poniedziałki Wielkanocne? Dziś ten zwyczaj jakby zaginął. Zobaczcie więcej w galerii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.